fractura de tibie si peroneu in urma unui accident rutier. Mai pot face sport?

12-05-2009
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
in urma cu un an si jumatate am suferit un accident rutier soldat cu fractura deschisa distala 1/3 gamba dreapta(ambele oase)tipIII A mi sa pus tija blocata gamba cu 2 suruburi pe care am tinut-o timp de 1 an de zile in tot acest timp efectuand recuperari medicale aproximativ 4 luni.La un an distanta am fost sa o scot tija si mi sa spus ca am pseudartroza dupa fractura gamba dreapta operata, consolidata si se practica extragere tijei din gamba, recoltarea de grefon din creasta iliaca, cura pseudartrozei gambei+peroneu drept cu auto grefon mi se pune o placa cu 10 suruburi.Evolutia tibiei decurge bine, dar peroneul imi sta in aer si mi sa spus ca nu mai are ce sa-i faca, ca nu are nici un rol.Acesta o sa imi dauneze la ceva?Pot sa mai practic vreun sport?Astept raspuns!Multumesc mult!
6 comentarii
0
12-05-2009, ora 13:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu poate fi exprimata o parere medicala intr-un asemenea caz complex fara o consultatie si fara vizionarea tuturor radiografiilor.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-08-2009, ora 01:07
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate Domn
In acest moment probabil ca aveti deja un raspuns la o parte din intrebarea Dvs. Desi surprinzatoare intrucatva evolutia spre pseudartroza pe o tija blocata, sper ca a doua interventie a mers bine si a permis consolidarea fara proces septic (infectie). Despre peroneu este bine sa stiti ca acesta nu are niciun rol in sustinerea greutatii corporale; partea sa superioara este insa esentiala pentru echilibrul si stabilitatea genunchiului, asa cum cea inferioara contribuie decisiv la stabilitatea gleznei. In aceste conditii, partea mijlocie a osului a fost si este frecvent folosita pe post de grefon osos, fara a dauna biomecanic gabei. In mod evident, daca fractura de tibie a avut o buna rezolvare, cu o recuperare cred foarte dificila, insa pozitiva, veti putea practica aceleasi sporturi ca si inainte, fara vreun "protest" din partea peroneului. Desigur, in acest raspuns luam in considerare informatiile oferite de Dvs. si o evolutie corecta a cazului. Detaliile pot fi abordate pe baza dosarului medical.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
24-10-2009, ora 15:28
leo_jmecheru
Nu este medic/terapeut
leo_jmecheru
in urma cu 6 luni am avut un accident de fotbal (prietenesc)si am avut o fractura 1/3gamba dreapta.diagnosticul de externare a fost acesta :osteita gamba dreapta;infectie hmatomfracturar;pareza sceatica extern;tija mi fost scoasa si mi-sa pus un fixator extern si de 6luni nu am pus piciorul in pamant deloc.ce sanse mai am eu de a merge bine pe picioare, si de am castiga painea. stimati doctori
0
25-10-2009, ora 00:24
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate Domn Leo
Diagnosticul de osteita este incomplet fara a se preciza si microbul care a dat infectia, desi in acest moment nu prea mai are importanta daca a fost o fractura deschisa (nu ati precizat prezenta vreunei rani cu ocazia accidentului) sau infectia s-a produs prin operatie. Nu ca nu ar avea importanta pentru Dvs., insa pentru fractura, calea de urmat, dupa tot acest timp, este aceeasi. Practic, primul lucru de facut este sa apelati la un medic ortoped cu experienta si sa realizati, pe baza analizelor si a radiografiei, un diagnostic de stadiu. Ulterior se va putea decide :
- eventuala mentinere sau demontare a fixatorului
- necesitatea unei reinterventii cu sau fara grefon osos
- tratamentul antibiotic tintit pe germenul incriminat
Nu va ascund ca evolutia poate presupune chiar interventii chirurgicle repetate, tratament antibiotic indelungat si alte internari, toate putand insuma cel putin cateva luni de zile. La Centrul Pilot din Constanta, riscul de infectie si chiar cazuri de infectie declarata au putut beneficia de HBO (oxigenoterapie hiperbara) asociata, cu rezultate f. bune si scurtarea evoutiei spre vindecare. Amanunte despre aceasta terapie obtineti de la Centrul de Medicina Hiperbara Constanta (tastati HBOT).
Cu stima
SL DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
25-10-2009, ora 15:07
leo_jmecheru
Nu este medic/terapeut
leo_jmecheru
domnule doctor infectia am luato in sala de operatie dar am urmat un tratament si mi sa spus k nu mai am microbul, si nu inteleg ce cale de urmat mai am eu eu am 22 de ani mai am sperante de a mai munci in cat eu sunt cap de familie daca vreti sa intelegeti.la spital mi-au spus k am scapat de microb, dupa parerea aveti dumneavoastra pot sa merg acuma pe picior.multumesc petroiu leonard
0
28-10-2009, ora 20:07
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Draga Leo
Pentru a da un raspuns clar trebuie sa stiu daca mai exista infectie si eu nu am incredere daca nu ma conving singur. Aceasta inseamna ca pot da un astfel de verdict pozitiv in urma unui consult clinic si radiologic, posibil un RMN. In tot cazul, daca nu mai exista infectie - lucru pe care ti-l doresc, dar de care, din experienta, ma indoiesc - atunci totul este posibil si reparabil. Cata vreme exista infectie, este nevoie de tratament combinat chirurgical, antibiotic, iar noi asociem si HBO (nu filme, ci oxigenoterapia hiperbara) pentru siguranta rezultatului. Normal ar fi la ca la 6 luni sa mergi si sa alergi, insa daca a fost ghinionul cu infectia acest lucru va intarzia. Nu uita, cu cat starea de incertitudine persista, cu atat infectia poate progresa si din nefericire, o face intr-o maniera inaparenta.
Cu stima,
SL DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: