fractura de tibie

131 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
26-05-2010, ora 15:59
Alexandru SUCHE
Nu este medic/terapeut
Alexandru SUCHE
Buna ziua.
Pe 13 Martie am avut nesansa de a fi implicat intr-un accident, in urma accidentului m-am ales cu o fractura deschisa la tibie, la piciorul stang. Am ajuns de urgenta la spitalul de urgente Floreasca, acolo am fost operat si mi s-a pus un fixator extern, apoi am stat 10 zile cu acel fixator. Dupa acele 10 zile am fost operat din nou pentru tija.
Tija este de undeva sub genunchi pana la glezna. Dupa urmatoarele 9 zile de la cea de-a doua operatie am fost externat cu indicatia de a nu pune piciorul in pamant (sa nu calc pe el) timp de 3 luni, dar dupa 2 luni sa ma duc la control.
De vindecat la suprafata s-a vindecat foarte ok, doar ca asa cum era si normal mi s-au atrofiat muschii piciorului. In ultima perioada mi-am recapatat mobilitatea aproape complet la genunchi dar glezna inca nu o pot misca asa cum o faceam deobicei.
Acum la sfarsitul lunii trebuie sa ma duc la primul control de cand am fost externat. De la externare si pana in momentul de fata am mers in doar in carje si nu m-am sprijinit deloc pe piciorul stang.
Intrebarea sau mai bine zis intrebarile mele sunt:
Ce fel de recuperare mi se recomanda si de cand as putea sa o incep?? Am fost sfatuit de catre o cunostinta sa ma duc la bazinul Floreasca. In apa ma pot misca cu o foarte mare usurinta, credeti ca ar fi un mod bun si rapid de recuperare asa??
Cand o sa am voie sa calc pe acel picior, voi avea dureri??
Mersul la inceput evident ca o sa fie foarte schiopatat, ceea ce stiu ca este normal dar in momentul asta imi este foarte frica de faptul ca am uitat cum se merge, cum este cu balansul/echilibrul/etc, exista vreun exercitiu in momentul de fata care sa ma ajute sa imi refac musculatura piciorului??


mentionez faptul ca am varsta de 24 ani.


ASTEPT CU MARE INTERES RASPUNSUL DVS.
0
30-05-2010, ora 15:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Alexandru: tratamentul pare a fi corect. nu cunosc tipul de fractura, insa cu o tija de tibie performanta (Expert TN) eu in asemenea cazuri permit o incarcare cel putin cu greutatea piciorului ca pacientul sa nu piarda simtul ca "pamantul exista", asta nu pune un stres mare asupra fracturii insa este benefic la recuperarea ulterioara. sunt si cazuri in care fractura nu a lasat posibilitatea unei osteosinteze stabile, atunci incarcarea membrului este interzisa (insa daca s-a ales tija ca si metoda acesta pare putin probabila), insa si in aceste cazuri o kinetoterapie activa-pasiva este foarte importanta pentru mentinerea tonusului muscular si a mobilitatii articulare. dupa ce se va face o radiografie de control se va decide asupra tratamentului ulterior. primii pasi vor fi durerosi fiindca 2 luni nu ai pus greutate pe acest picior, insa la 24 de ani deobicei recuperarea este completa (daca operatia a fost corect efectuata si nu ai probleme endocrinologice care sa creeze probleme vindecarii osoase si daca nu s-a produs o infectie)
0
19-11-2010, ora 13:03
adriana12
Nu este medic/terapeut
adriana12
Buna ziua!Am 12 ani si acum 10 zile am suferit de o fractura decolau tip IV, epifiza distala tibie dr. cu dizlocare minima(2 milimetri).Atunci mi s'a spus ca nu necesita operatie urgenta.Astazi am facut o noua radiografie si alt medic mi-a spus ca era mai bine daca facceam operatie atunci.Acum formandu'se calus sansele de recuperare sunt aceleasi si cu operatie si fara.A lasat la latitudinea parintilor sa aleaga.Ce ne sfatuiti ?Sa facem operatia sau sa astept 6 saptamini cu piciorul in ghips?Va multumesc!
0
19-11-2010, ora 22:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia depinde strict de studiul direct al radiografiilor.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
20-11-2010, ora 12:05
horeabigiu
Nu este medic/terapeut
horeabigiu
Buna ziua domnule doctor ma numesc horea bigiu si am 14 ani...pe data de 2 octombrie am suferit o fractura de tibie nedizlocata la un meci de fotbal .miam scos gipsu pe daata 19 noiembrie... este normal sa ma doara glezna cand calc sau este o entorsa.si va rog sami scrieti ce mdeicamente ar trebui sa iau sau ce unguente sa folosesc...multumesc...
0
20-11-2010, ora 12:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu aveti ce medicamente sau unguente sa luati.
Problema este una de tip mecanic, respectiv tipul anatomo-patologic al leziunii initiale, stadiul clinic si radiologic actual etc.
Prin urmare, doar un consult ortopedic specializat poate lamuri problema.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
29-11-2010, ora 18:02
raluca elena
Nu este medic/terapeut
raluca elena
Buna ziua am 28 de ani. Acu 2 luni mai exact pe 17 septembrie 2010 mi-am rupt piciorul stang mai exact o fractura de tibie cu pirone inchisa.Am fost operata mi s-a pus o tija zavorata si 2 suruburi unu la glezna si celalat sub genunghi. Dupa 30 de zile doctorul mi-a zis sa incep sa pun piciorul in pamant dar sa nu ma las cu toata greutatea.A trecut si a doua luna si merg mai bine intr-o singura carja si cate o data chiar si fara. Intrebarea mea e ca inca mai e vinat piciorul jos la glezna si ma doare si se mai umfla nu foarte tare. Va rog sa imi spuneti daca e normal
0
29-11-2010, ora 19:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In principiu este vorba despre niste tulburari vascular-trofice cvasi-constante.
Incercati sa purtati un ciorap de contentie elastica ("pentru varice") de contentie medie.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
30-11-2010, ora 14:10
raluca elena
Nu este medic/terapeut
raluca elena
Buna ziua am uitat sa va mai zic ca ma cam doare genunchiul dar sper ca asa e normal. In decembrie pe 17 fac 3 luni de la operatie credeti ca se vor mai face progrese pana in ianuarie ca as vrea sa incep serviciul. Va multumesc pt raspunsuri
0
01-12-2010, ora 13:26
dorinacroitor
Nu este medic/terapeut
dorinacroitor
Buna ziua, am 56 ani si am suferit acum 1 luna o fractura(30.oct10), diagnostic S82 21 fractura a diafizei tibiei cu fractura fibulei-orice parte-, operatie cu 2 tije titan, piciorul a fost lasat liber, dar mi s-a spus sa nu calc 2 luni pe el, peste 2 saptamani trebuie sa merg la control si radiografie.De vreo 2 saptamani ma doare mai tare piciorul decat la inceput si mi se umfla ff mult glezna(dr.mi-a spus ca am ospeoporoza avansata).multumesc
0
15-12-2010, ora 21:41
dumitrugabrielaa
Nu este medic/terapeut
dumitrugabrielaa
buna ziua am 33 de ani si am suferit de pe data de 2 decembrie 2010 o fractura inchisa cominutiva cu deplasare 13 distala tibie stg.operata; fractura 13 proximala peroneu stg.; si am anemie. In timpul operatie mi sa pus o tija cu 9 suruburi.As dori sa stiu in cat timp as putea sa merg?
0
16-12-2010, ora 08:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de cateva zeci de factori: sex, greutate, antecedente, dar mai ales de mecansimul de producere a fracturii, de radiografiile preoperatorii, de situatia intraoperatorie, de stabilitatea montajului, de tipul montajului, de calitatea osului constatata intraoperator, de radiografiile de control si de multi asemenea factori.
In principiu, o fractura medio-diafizara operata cu o tija blocata moderna permite mers cu sprijin total inca din prima zi.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
09-01-2011, ora 10:48
Hanaan
Nu este medic/terapeut
Hanaan
Buna ziua,

Am 18 ani si am avut acum 5 zile am avut un accident la schi. Am fost operata acum 3 zile la piciorul drept avand fractura de platou tibian. Medicul a zis ca arata bine cand mi-a schimbat pansamentul. As vrea sa stiu in cat timp voi fi recuperata complet, si daca voi avea restrictii in practicarea sporturilor. Totodata as vrea sa stiu cat de grav este ce am eu aici pentru ca nimeni in spital nu imi spune nimic. Voi ramane cu sechele ?

Astept raspunsul dumneavoastra,
Cu stima,
Hanaan
0
09-01-2011, ora 14:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista zeci, poate sute de varietati de fracturi ale platoului tibial.
Atitudinea terapeutica actuala depinde de tipul anatomo-taologic al fracturii initiale, de situatia intraoperatorie a fragmentelor osoase, de reusita reducerii lor, de stabilitatea montajului de osteosinteza si de alte asemenea criterii similare.
In general, fracturile platoului tibial, fiind fracturi articulare, determina sechele articulare si oarece restrictii in practicarea anumitor sporturi.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
17-01-2011, ora 15:23
albu_floryn
Nu este medic/terapeut
albu_floryn
Buna ziua!

Am cazut de pe un stalp, cam 6 metri in piciore si mi-am rupt tibiile la ambele picioare si maleola la piciorul drept.In urma radiografiei s-a constatat ca dreptul este mult mai afectat decat stangul.ambele fracturi sunt fara deplasare. Am 24 de ani.Am stat in gips 2 luni si acum am scapat de gipsuri iar doctorul mi-a spus sa mai stau in pat o luna sau chiar 2 la dreptul.
As vrea sa-mi spuneti si mie va rog frumos parerea dumneavoastra.Atasez poza cu radiografia care este facuta dupa 2 luni de stat in gips.Imi trebuie recuperare sau ma recuperez acasa?pot misca geninchii normal iar gleznele acum isi dau drumul.

Radiografia: http://tinypic.com/view.php?pic=n6ckdxs=7
0
17-01-2011, ora 15:26
albu_floryn
Nu este medic/terapeut
albu_floryn
ma scuzati, nu merge imaginea.
am pus-o aici: [IMG]http://i53.tinypic.com/n6ckdx.jpg[/IMG]
0
17-01-2011, ora 15:28
albu_floryn
Nu este medic/terapeut
albu_floryn
off.tot nu merge. speram ca formatul acesta sa mearga.
http://i53.tinypic.com/n6ckdx.jpg
0
17-01-2011, ora 22:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este infinit mai simplu sa scanati imaginile si sa mi le trimiteti pe email.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2011, ora 10:53
monik-dora
Nu este medic/terapeut
monik-dora
Buna seara,
In urma cu 10 zile, fetita mea in varsta de 11 ani a avut un accident la sala de sport.
S-a pus diagnosticul: fractura decolare epifiza distalatabie dreapta.S-a intervenit chirurgical sub anestezie generala, practicandu-se reducere sangeranda Imobilizare gipsata, deocamdata pana in data de 25.03.2011.
In spital avea senzatia de arsura la calcai si din cand in cand intepaturi.Am fost externate in data de 17.02.2011.
Acum nu mai acuza astfel de dureri, doar ff. rare, nu mai are nevoie de calmante.Azi dimineata i-a aparut o eruptie pe tot corpul, acuzand mancarimi foarte mari.I-am dat claritine si mixtura mentolata.Sa fie oare o rectie a organismului la antibioticele care i-au fost administrate in spital?
De cat timp este nevoie pana la recuperarea completa?...Ce repercursiuni pot exista?.

VA multumesc.
0
26-02-2011, ora 17:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de emis o ipoteza terapeutica fara consultatia directa a pacientului.
Pot fi mii de substante alergene.
Recuperarea depinde de situatia radiologica preoperatorie, de situatia intraoperatorie, de radiografiile de control, de greutatea pacientei si de nenumarati alti factori.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-02-2011, ora 12:33
monik-dora
Nu este medic/terapeut
monik-dora
Va multumesc pentru raspuns!
0
30-03-2011, ora 09:29
SORINA IULIA
Nu este medic/terapeut
SORINA IULIA
Buna ziua.
Vin si eu cu o intrebare. Acum un an am suferit o fractura de tibie, s-a intervenit chirurgical pentru introducerea unei tije centromedulare, doua suruburi jos si unul sus. Acum l-a un an am facut o radiografie, deoarece vreau sa merg sa scot tija. Problema este ca pe radiografie se vede clar ca unul din suruburile de jos, cel mai de jos, este retezat. Intrebarea mea este daca mai poate fi scos si daca da, i-mi puteti spune care este procedura.
De asemenea va rog sa-mi spuneti cat dureaza, aproximativ, recuperarea in cazul unei interventii chirurgicale pentru indepartarea unei astfle de tije si daca interventia se face sub anestezie.
Va multumesc !
0
30-03-2011, ora 14:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Uneori este o operatie facila, alteori este imposibila inlaturarea surubului (sau, ma rog, de evitat).
Daca surubul rupt nu va deranjeaza, puteti ramane toata viata cu el.
Situatia depinde strict de imaginea radiologica, care va decide necesitatea sau nu a inlaturarii surubului rupt.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-04-2011, ora 12:30
Olariu Raluca
Nu este medic/terapeut
Olariu Raluca
Buna ziua! In data de 20 febr. 2011 am cazut de la o inaltime de 6m., de aici a rezultat : fractura fara deplasare maleola peroviara stanga si fractura incompleta 1/3 destala tibie stanga.Am stat o saptamana cu o (lopetica) atela gipsata dupa care m-a trimis la un alt spital la control, acolo mi-a facut doua radiografii, mi-a pus o cizma gipsata sub genunchi si mi-a recomandat sa nu il pun in pamant ajutandu-ma de un cadru sau carje revenind la control dupa 2 sapatamni.M-am dus dupa cele 2 saptamani, nu am pus deloc piciorul in pamant, gips-ul mi se largise, presupun k s-a desumflat piciorul m-a rugat sa las piciorul moale, l-a sucit si intr-o parte si in alta m-a intrebat dak ma doare, i-am zis k nu, iar apoi m-a lovit cu podul palmei in calcai sa vada dak madoaresi m-a durut intr-adevar...mi-a zis sa vin la control dupa ink o saptamana, adik se faceau km 4 saptamani cu tot cu atela gipsata.Am mers si dupa acea saptamana la control, mi-a dat gipsul jos, nu mi-a mai facut nici o radiografie iar apoi mi-a pus o cizma gipsata cu toc, mi s-a spus k nu ma voie 2 xile sa il pun in pamant pana se usuca gipsul iar poi sa incep usor usor ajutata de carje sa il pun in pamant prima sapatamana, iar din a 2-a saptamana pana ajung la control sa incerc sa merg singura fara carje.acum merg fara carje, ma mai doare putin. mercuri, adik peste 2 zile se fac acele 2 saptamani si ma voi duce la control. credeti k voi mai sta cu gipsul sau voi incepe recuperarea ? Astept raspunsul dv! Va multumesc!
0
09-04-2012, ora 10:33
LAURA.ISABELLE
Nu este medic/terapeut
LAURA.ISABELLE
Buna ziua,
Sambata fetita mea de 10 ani a cazut cu rolele si s a ales cu o fractura de tibie spiroida fara deplasare.As dorii sa stiu cit trebuie sa sta in ghips.Si totodata as vrea sa stiu daca este mai bine sa o operez.
Va multumesc.
0
16-01-2013, ora 22:33
dragoscatalin
Nu este medic/terapeut
dragoscatalin
Buna ziua!In urma cu o luna jumate am patit un accident la un antrenament de fotbal totusi nu m'au operat adica mi'au pus picioru printr'un aparat care vedea tibia..etc adica asa am inteles eu si dupa aceea un gips de o luna jumate.Dupa ce a trecut o luna jumate m'am dus acolo asta fiind a doua oara cand m'am dus la spital pentru ca dupa 2 saptamani mi'au schimbat gipsu din unul peste genunchi in unul pana in genunchi si cand am ajuns acolo sa imi dea gipsu jos mi'a facut radiofragie, dupa a spus ca e bine insa nu destul si a vrut sa imi puna gips si eu am intrebat daca nu se poate fara si domn.doctor a zis da dar sa nu calc in el.Eu am scris aici pentru ca am o mica teama sa nu fi ales gresit adica mai bine trebuia gips si sa nu se sudeze gresit.Va rog sa ma ajutati!ms.
0
11-02-2013, ora 20:02
ninusor
Nu este medic/terapeut
ninusor
Buna ziua.Baietelul meu de 3 ani si-a fracturat tibia, in termeni medicali am inteles ca i se spune, , lemn verde., ,.I s-a pus o atela gi[psata pana la urmatorul consult peste 7 zile.Intrebarea mea este s-a procedat corect, exista si alte riscuri in aceasta perioada?
0
25-11-2013, ora 12:07
florinfotbalistul
Nu este medic/terapeut
florinfotbalistul
Buna ziua ma numesc Bercea Florin Catalin si am 14 ani.In data de 20.11.2013 am suferit o fractura de tibie la piciorul drept, la baza dar osul din dreapta este fracturat.Nu a fost o lovitura a ci am calcat intr-o parte.Si doctorul mi-a zis sa merg in 18.12.2013 la control sa vada daca s-au sudat.Dar este posobil sa mi se sudeze de tot pentru ca eu fac fotbal de performanta?Sau daca nu cam pe cand o sa mi se sudeze?
0
25-11-2013, ora 14:36
florinfotbalistul
Nu este medic/terapeut
florinfotbalistul
Am uitat sa mentionez in comentariul de mai sus ca piciorul imi este in ghips doar pana la genunchi.
0
25-11-2013, ora 22:11
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@florinfotbalistul

Daca aveti radiografiile, ar fi util sa mi le aratati, altfel nu va poate nimeni sfatui nimic. Puteti sa puneti o foaie alba in spatele fiecareia si sa le scannati sau sa le fotografiati si sa le urcati pe internet pe siteul http://tinypic.com. Pentru a uploada apasati pe butonul de cautare a fotografiei, dupa ce ati gasit-o alegeti-o, apoi apasati butonul de upload. Va va aparea o pagina cu mai multe adrese (linkuri).
Dati copy/paste aici la linkul in dreptul caruia scrie "Direct Link for Layouts".
Adaugă un comentariu / răspuns
131 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul