fractura de tibie

10-03-2009
marina morosan
Nu este medic/terapeut
marina morosan
pe 24 decembrie m-am ales cu o fractura de tibie, doctorul mi-a spus ca nu necesita interventie chirurgicala fiind fractura fara deplasare.am stat 30 zile cu gips pana deasupra genunchiului dupa care inca 30 cu gips sub genunchi si posibilitatea de a calca cu el.la ultima radiografiemi-a zis ca incepe sa mi se formeze calus, dar nu inteleg cum mi-a dat voie sa calc in el daca nu era format calus?acu merg f greu fara carja, simt ca nu am putere deloc in el si imi este frica sa nu ma dezechilibrez.dimineata abia pot pune piciorul in pamant, piciorul fiind dezumflat insa in timpul zilei cu cat merg mai mult mi se umfla si glezna si gamba.am inteles ca nu pot face fizioterapie pana nu mi se formeaza calusul, ce sa fac sa nu mi se mai umle piciorul si cat anume pot merge zilnic incat sa nu-mi faca rau?e normal sa ma doara inca fractura si glezna?o sa reusesc sa mai merg normal vreodata?va multumesc!marina morosan-botosani
131 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
11-03-2009, ora 09:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna Morosan,
Atitudinea logica si fireasca in cazul D-voastra este sa cereti sfatul chirurgului ortoped care va supravegheaza, el fiind la curent cu radiografiile initiale si cele de control.
Consolidarea osoasa a tibiei neoperate dureaza intre 2 si 3 luni, in functie de tipul fracturii, iar piciorul mai poate prezenta un edem rezidual in aceasta perioada.
Doar in cazul in care ortopedul nu va da aceste lamuriri puteti cere sfatul altui coleg.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-03-2009, ora 22:01
mirela-valentina
Nu este medic/terapeut
mirela-valentina
mi-am rupt picioru pe partie...am fost diagnosticata cu dubla fractura de tibie.am stat in gips 3 luni...(o luna jumatate cu gips pana sus si inca o luna jum mai jos de genunchi)...am calcat in picior dupa 2 luni fara carje...acum mi-au dat gipsul jos si mi-au zis ca pot calca fara frik in el...cateva zile cu carje ca mai apoi incetul cu incetul sa incep sa calc in el normal...ma asteptam sa-mi dea recuperare ceva la o clinica specializata dar nu mi-a dat...mi-a zis cum sa fac niste exercitii acasa...mie imi este foarte frik...oare s-a refacut osul asa de bine incat sa pot sa merg fara frica...totusi inca ma mai doare zona afectata...cu genunchiul nu am probleme absolut deloc...glezna o misc destul de bine avand in vedere faptul ca am 2 zile de cand mi-au dat gipsul jos...
oare chiar nu e nevoie de recuperare specializata ? oare in cat timp voi putea eu sa ma refac facand recuperare singura...? si inca o intrebare...dupa cat timp am voie sa port tocuri?...v-as ruga frumos sa na ajutati...va multumesc anticipat
0
25-03-2009, ora 19:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu kineto-terapia este utila dar nu absolut indispensabila.
Mobilitatea cvasi-normala a articulatiei gleznei (daca o aveti) nu ne obliga la kineto-terapie.
Acest tip de tratament v-ar favoriza in schimb reintegrarea sociala mai rapida.
Cat despre tocuri, nu prea aveti contraindicatii, totul insa depinzand de gradul de atrofie musculara si de mobilitate articulara.
Raspunsul final nu poate fi dat decat in urma unei consultatii, evident cu studierea radiografiilor de control.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-03-2009, ora 18:31
luchiana
Nu este medic/terapeut
luchiana
Buna ziua. Am si eu cateva intrebari. Este vorba de o fractura cominutiva (inchisa)mediodiafizara de tibie produsa prin torsiune (la ski), in cazul unui copil de 12 ani, si care a fost tratata ortopedic (fara operatie). Pe parcursul perioadei de imobilizare a aparut o angulare in plan frontal (pe rx din fata), de cca 10-12 grade, care din cate am inteles se poate corecta pe parcursul perioadei de crestere. Intrebarile mele sunt:
1. Cat dureaza vindecarea unei astfel de fracturi in cazul unui copil (in medie)? (Ma refer la perioada necesara pentru o buna consolidare astfel incat sa poata calca pe picior fara sa existe pericol.(Exista ceva tratament care sa stimuleze consolidarea in cazul fracturilor?)
2. Exista posibilitatea sa se anguleze mai mult in momentul in care incepe sa calce pe picior, si ce ar trebui facut ca sa nu se intample acest lucru?
3. Ce repercursiuni poate avea aceasta angulare in timp, in cazul in care nu se va corecta?
4. Daca este util un tratament de recuperare sau de fizioterapie, balneoterapie..etc, si unde?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
0
28-03-2009, ora 20:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Sunt intrebari mult prea punctuale pentru a fi rezolvate prin forum. Este nevoie de un consult clinic si cel al radiografiilor.
Cautati un ortoped pediatru. Daca nu gasiti, va pot recomanda eu unul in Bucuresti.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-03-2009, ora 22:34
luchiana
Nu este medic/terapeut
luchiana
Multumesc pentru raspuns, desi speram sa-mi raspundeti macar la prima intrebare. Deocamdata nu putem veni in Bucuresti, pentru consultatie, si nici nu stiu daca ar avea rost. Presupun ca trebuie sa asteptam sa se vindece fractura. Vom vedea. Multumesc oricum pentru timpul acordat.
0
28-03-2009, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Ortopedia este o specialitate fara legi imuabile, fara o "matematica" a regulilor de tratamaent. Asadar:
1. vindecarea dureaza intre 6 si 18 saptamani, uneori chiar 20.
2. Nu exista absolut nicmic pentru a stimula consolidarea.
3. Exista posibilitatea unei angulari, daca sprijinul este reluat mai devreme de perioada consolidarii, de 6-18 saptamani.
4. Corectia angularii se poate face odata cu cresterea. In principiu gamba permite angulari in plan sagital.
5. la aceasta varsta nu prea este utila balneo-fizio-kineto-terapia, insa daca perioada imibilizarii depaseste 3 luni se poate pune problema.
Cred ca ati inteles cat de complicata este problema fara a studia radiografiile...
Cu mereu aceeasi solicitudine si stima,
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-03-2009, ora 00:36
luchiana
Nu este medic/terapeut
luchiana
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
0
31-03-2009, ora 19:48
mirela-valentina
Nu este medic/terapeut
mirela-valentina
va multumesc pentru raspuns.mai am si eu o intrebare daca puteti sa-mi raspundeti? am o saptamana si ceva de cand am scapat de gips dupa 3 luni...nu am facut recuperare specializata...dar vreau sa stiu cat o sa merg schiaopa? merg urat raw de tot...prea schiop si mi-e frik sa nu raman asa...va multumesc
0
31-03-2009, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Depinde foarte mult de tip de fractura; o fractura articulara genereaza redoare articulara, retractie tendino-ligamentara si necesita kineto-terapie.
In fine, trebuie judecata situatia punctual, neexistand un alt criteriu decat cel clinic, in urma consultatiei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-05-2009, ora 11:34
Magdaelena
Nu este medic/terapeut
Magdaelena
Buna ziua,
Am 32 de ani, acu 2 luni am facut o fractura de stres prin torsiune - metatars 5, care dupa 1 luna de atela ghipsata si ghips nu s-a prins, neformandu-se calusul. Am scos ghipsul totusi dupa acea perioada si am primit 14 zile de kinetoterapie pentru a induce calciul sa-si faca treaba in zona cu probleme. Unii medici mi-au spus sa iau suplimente de calciu in aceasta perioada, altii sa nu fac asta si sa incerc metode naturale. Cunoasteti vreo solutie "miraculoasa" la aceasta problema? :( Nu mai stiu ce sa fac, port o glezniera ( "cu ajutorul" careia schiopatez gratios) si incaltaminte joasa; din motivul asta am sentimentul ca sunt desculta ( eu purtand tocuri de obicei ). Ce-as mai putea face?
Multumesc anticipat pentru replay!
Magda
0
06-05-2009, ora 13:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema fracturii diafizei metatarsianului 5 este una deosebit de complexa, practic este una dintre fracturile cunoscute drept dificil de tratat. Eu am tratat sute de asemenea fracturi, atat in Franta cat si in Romania.
Nu se pune in nici un fel problema suplimentelor de calciu, ci mult mai simplu: imobilizare sau nu, interventie chirurgicala sau nu.
Acestea pot fi decise numai in cadrul unei consultatii detaliate, impreuna cu radiografiile initiale si cele de control.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
16-06-2009, ora 17:30
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
Buna ziua, am 15 ani si mi-am rupt piciorul drept cand am cazut.Este fractura de tibie dreapta 1/3 medie fara deplasare.Am stat cu piciorul in ghips 6 saptamani jumatate si astazi l-am dat jos.Am facut o radiografie si osul tot nu este cum era inainte.Este in neregula sau e normal?
0
16-06-2009, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Procesul de consolidare necesita 2-3 luni, iar imaginea radiologica a osului se va normaliza numai peste cativa ani, ceea ce nu este deloc ingrijorator.
Respectati indicatiile ortopedului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-06-2009, ora 22:39
gabriel blaj
Nu este medic/terapeut
gabriel blaj
buna ziua...am 17 ani si am fost operat acum 3 saptamani de fractura de tibie cu deplasare.
doctorul mi-a spus ca trebuie sa il mai tin pana pe 27 iulie.cu specificatia ca sunt fumator si nu stiu cu ce afecteaza asta recuperarii.
nu credeti ca este prea mult?
0
16-06-2009, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg nimic din ce spuneti:
- ce trebuie sa tineti pana pe 27 iulie?
- ce operatie ati avut, unde a fost fractura si ce tip anatomo-patologic?
- sigur ca, fiind fumator, procesul de consolidare este mai lung cu peste 50%; nu e nimic special in asta, fumatul afecteaza profund organismul, nu numai procesul de consolidare osoasa.
- consolidarea tibiei dureaza 3-4 luni in total.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-06-2009, ora 22:56
gabriel blaj
Nu este medic/terapeut
gabriel blaj
pana pe 27 iulie trebuie sa tin gipsul.
am fost operat pe data de 26 mai, fractura completa glezna dreapta.
operatia a constat in punerea a 2 suruburi si o tija metalica,
nu credeti ca trebuie sa port gipsul pe o durata prea lunga?
0
16-06-2009, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nici un ortoped nu-si poate exprima o parere obiectiva fara sa aiba in fata macar radiografiile.
Exista sute, poate mii de feluri de fracturi de tibie, fiecare avand un interval profund diferit de imobilizare gipsata.
Ceea ce nu inteleg este de ce nu cereti aceste informatii chirurgului ce v-a operat, el fiind de departe cel mai in cunostinta de cauza...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
20-06-2009, ora 20:14
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
buna ziua, as vrea sa stiu dupa cat timp pot face iar sport(sa alerg, sa joc fotbal etc.)si presupun ca nu este nicio problema daca inot.fractura 1/3 medie tibie dreapta fara deplasare, mi-am scos ghipsul acum 5 zile(6 saptamani am stat cu el).
0
20-06-2009, ora 20:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nici un ortoped nu-si poate exprima o parere obiectiva fara sa aiba in fata macar radiografiile si pacientul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-06-2009, ora 15:39
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
nu stiti cat timp imi va fi piciorul umflat mi-am dat ghisul jos de 12 zile si inca mai este putin umflat...multumesc anticipat
0
27-06-2009, ora 16:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn.in functie de tipul fracturii si mai ales de statusul D-voastra poate persista un edem rezidual un interval de ordinul saptamanilor..chiar lunilor.Situatia se apreciaza in functie de multi factori si in primul rand de consolidarea radiologica a fracturii.Cu deosebita stima.. Dr Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-06-2009, ora 14:31
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
este vreo modalitate prin care sa va arat o poza cu radiografia
0
29-06-2009, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mi le puteti trimite scannate pe mail...aveti mail-ul aici pe site-ul romedic.Cu deosebita stima .Dr. Marius Uscatu. ...Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-06-2009, ora 16:38
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
V-am trimis radiografiile pe e-mail.Dupa ce le primiti va rog sa imi raspundeti la intrebarile de mai sus.Multumesc anticipat Intrebari: buna ziua as vrea sa stiu dupa cat timp pot face iar sport sa alerg sa joc fotbal etc. si presupun ca nu este nicio problema daca inot.fractura 1/3 medie tibie dreapta fara deplasare mi-am scos ghipsul acum 5 zile 6 saptamani am stat cu el.
0
29-06-2009, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn Asa cum arata radiografia pare ok...insa foot-ball veti juca numai dupa vreo 2-3 luni timp in care veti relua progresiv antrenementul de incalzire.iar jogging-ul il veti relua absolutamente progresiv peste 2-3 saptamani in functie de durere.Totul trebuie reluat progresiv in functie de simptomele prezente si de radiografia de control pe care o veti face peste 4 saptamani.Tot ceea ce v-am spus este relativ si ar trebui coroborat cu examenul clinic.Cu stima...Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
01-07-2009, ora 19:16
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
am inceput sa merg de luni radiografiile sunt de 15 zile dar ma doare glezna si calcaiul...cu zona unde a fost piciorul rupt nu am nicio problema nu ma doar nu simt nimik...este ceva ce pot face sa treaca durerea si sa umblu normal din nou
0
01-07-2009, ora 20:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn...durerea este un simptom.un semn ca acolo se intampla ceva...dar cum putem afla ce se intampla fara sa studiem cu atentie glezna Astept raspuns.Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-08-2009, ora 16:39
catalin 76
Nu este medic/terapeut
catalin 76
Buna ziua am 33 de ani si acum circa 3 luni mai exact pe 15 mai am suferit o fractura bituberozitara stanga cu deplasare. In urma operatiei m-am ales cu o placa in forma de, , L, , si cu 6 suruburi. O luna de zile am avut piciorul operat pus intr-o atela ghipsata iar dupa aceia a fost lasat liber. In momentul de fata ma deplasez in carje fara a pune piciorul jos, in luna septembrie trebuie sa merg iar la control pentru ami confirma daca incep sa folosesc piciorul sau nu. Va rog daca puteti sa-mi recomandati ce fel de recuperare as putea sa urmez tinind cont de acest tip de factura si daca as mai putea folosi piciorul la condus, mentionez ca zilnic conduc 400 km. Va multumesc.
0
06-08-2009, ora 19:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu siguranta ca veti putea folosi piciorul.
La celelalte intrebari nu va pot raspunde fara a studia tot dosarul radiologic, avand in vedere ca exista zeci, poate sute de varietati de asemenea fracturi, cu conduite terapeutice profund diferite.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns
131 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul