fractura de platou tibial

04-07-2012
bogdan8126
Nu este medic/terapeut
bogdan8126
ma numesc bogdan am 31 de ani si in urma cu aproape 2 luni am fost operat pt o fractura de platou tibial, mi s-a spus sa flexez genunchiul la inceput pana la 90 de grade iar pe urma pana la maxim...il indoi aproape de la inceput dar mai nou simt cu pocnesc oasele in 2-3 locuri si cum scartaie genunchiul, poate cineva sa-mi spuna daca trebuie sa ma inpacientez pt asta sau daca voi ramane cu aceasta problema toata viata?mi s-a spus ca placutele de titan cu care am fost operat la floreasca sunt de ultima generatie...am inteles de la personalul medical ca aceste fracturi sunt f dificile si recuperarea este f grea, ce ma sfatuiti sa fac? astept un raspuns va multumesc bogdan
12 comentarii
0
05-07-2012, ora 08:14
bogdan8126
Nu este medic/terapeut
bogdan8126
rog totusi un sfat, un rasp daca se poate
0
05-07-2012, ora 13:59
bogdan8126
Nu este medic/terapeut
bogdan8126
e clara treaba nu prea are nimeni bunul obicei sa rasp...:((
0
05-07-2012, ora 19:39
bogdan8126
Nu este medic/terapeut
bogdan8126
daca o sa mi raspundeti prin 2015 acred ca nu va mai fi nevoie atunci
0
06-07-2012, ora 21:24
bogdan8126
Nu este medic/terapeut
bogdan8126
inca odata va rog o parere daca se poate, un sfat indicatii ceva metode de recuperare...
0
06-07-2012, ora 23:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o fractura de platou tibial este o fractura problematica. orice fractura care atinge suprafata articulara, chiar daca este repusa si fixata cu cele mai moderne metode lasa dupa ea leziuni ale cartilajului care cu timpul se agraveaza.
daca repozitia nu a fost corecta si a ramas o treapta pe suprafata articulara atunci sansa pentru artroza este majora.
ce pocneste in genunchi este greu de spus pot fi fragmente de os, insa de cele mai multe ori este vorba de parti moi, cicatrici, ligamente calcificari etc
un raspuns corect poate sa va dea medicul care va operat el cunascand ce a facut acolo, va poate examina etc. noi din fata monitorului nu putem sa dam o parere corecta.
poate fi si ceva banal insa poate fi si dislocarea fracturii.
ceea ce este sigur ca Dvs aveti o sansa crescuta pentru artroza din cauza fracturii si daca acesta a fost repusa corect
0
07-07-2012, ora 08:12
bogdan8126
Nu este medic/terapeut
bogdan8126
problema la mn a fost a greutatii pt ca sunt supraponderal si aveam la inceput si piciorul sanatos putin sucit si pana am invatat sa merg cu cadrul a fost o problema, acum am mai slabit vreo 20 de kg, ma simt mai usor si acum cand fac 2 luni voi merge la control, cu doctorul am tinut legatura doar telefonic si nu mi-am permis sa-l deranjez f des, din spusele lui repunerea a fost una corecta si nu cred ca ca nu mi-a spus adevarul pt ca eu la 2-3 saptamani de la operatie indoiam genunchiul pana si la 90 de grade...ma interesa daca treaba cu pocniturile poate fi una grava sau una trecatoare? asta cu artroza mi-au spus si ei ca sunt predispus mai tarziu s-o fac...va multumesc pt rasp si poate mai imi scrieti
0
07-07-2012, ora 11:33
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cum am spus din moment ce nu va putem examina nu putem spune (sau nu ar fi corect sa spunem) o parere ferma. de cele mai multe ori din cauza vindecarii osoase apar calcificari sau diferite structuri anatomice se cicatrizeaza din cauza operatiei sau a hematomului din tesuturi, insa rar poate fi vorba si de structuri osoase care produc aceste pocnituri
0
07-07-2012, ora 11:45
bogdan8126
Nu este medic/terapeut
bogdan8126
mi-am facut probleme din aceasta cauza, sa inteleg ca vor disparea in timp acele pocnituri...dupa parerea dumneavoastra daca era gresita operatia oare puteam eu sa misc piciorul asa de repede de la operatie? fac aproape toate miscarile acum cu el dar cu mici exceptii unde nu prea imi permite.si va rog sa mai imi spuneti daca aveti rabdare metode de recuperare...va multumesc pt rabdarea acordata
0
07-07-2012, ora 12:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in fracturile intraarticulare deobicei problemele apar mai tarziu cand cartilajul se distruge. o mobilitate buna la inceput este un semn bun, insa nu exclude ca mai tarziu sa apare probleme.
metodele de recuperare depind de natura fracturii, de metoda de stabilizare si de stabilitatea atinsa. la asemenea fracturi deobicei in primele 6-8 saptamani pacientul nu are voie sa paseasca cu piciorul (eventual cu o incarcare moderata de 5-10 kg) insa miscarile pasive si active sunt permise fara incarcarea membrului. dupa examenul de control si examinarea radiografiilor de control se poate decide daca se permite din prima incarcarea totala a membrului sau de obicei se alege o incarcare treptata (de ex. in fiecare saptamana se mareste incarcarea cu 10-20 de kg ca dupa 6 saptamani sa se ajunga la o incarcare totala). in ambele faze poate sa va ajute un kinetoterapeut care se orienteaza du cele descrise de medic in biletul de iesire.
pocniturile daca sunt produse de parti moi dispar deobicei insa din pacate nu se poate garanta
ceea ce trebuie sa stiti ca kilogramele in plus pericliteaza rezultatul atat pe termen scurt (probleme de vindecare a partilor moi, a oaseleor, dislocatii ulterioare, recuperare ingreunata etc) cat si pe termen lung (artroza). o musculatura bine dezvoltata si miscarea zilnica sunt bune pentru prevenirea artrozei si pentru mentinerea mobilitatii articulatiei
0
18-01-2016, ora 01:41
Oblio29
Nu este medic/terapeut
Oblio29
Buna ziua. Ma numesc Theodor, am 35 de ani si am suferit o fractura: avulsie de spina tibiala. Am facut radiografii si un IRM, acesta din urma iesind slab, neclar. La serviciul Ortopedie mi s-a dat tratament: atela ghipata, timp de trei saptamani. Care sunt sansele ca fragmentul de tibie sa se sudeze la loc. Mentionez ca examenele clinice nu arata Ligamente rupte. Multumesc
0
10-03-2016, ora 19:54
florinoancea20
Nu este medic/terapeut
florinoancea20
Buna ziua tuturor,

Intru si eu in discutie pe aceasta tema deoarece in urma cu 4 ani intr-un accident de motocicleta am suferit o fractura de platou tibial care a venit la pachet cu paralizia nervului sciatic popliteu extern SPE.

Referitor la platoul tibial cartilajul este distrus si am inteles ca nu se mai reface, am avut placute de titan pentru consolidarea platoului, placute pe care le-am extras dupa 2 ani, oricum dupa foarte multa recuperare medicala nu am reusit sa mai fac flexie decat approx 95 grade si cam asta este tot. Ce sa mai spun ca la fiecare schimbare de vreme simt dureri si parca tot timpul cineva ma strange de genunchi.
Este cineva intr-o situatie asemanatoare ?
Sanatate maxima
0
17-03-2016, ora 13:42
maria0112
Nu este medic/terapeut
maria0112
Buna-ziua, si eu am o fractura de platou tibial operata cu 5 luni in urma, nu am avut voie sa calc pe picior 3 luni, am o placa fixata cu 10 suruburi si fac kinetoterapie de 1.5 luni dar nu pot flexa genunchiul peste 50 grade.Pentru florinoancea20:ati avut flexie 95grade imediat ce ati inceput kineto sau unghiul s-a imbunatatit pe parcurs?Unghiul de flexie a mai crescut dupa ce a fost scos materialul de osteosinteza?
Va rog frumos sa imi spuneti ce alte proceduri ati facut si v-au ajutat, sunt speriata ca nu voi mai putea merge normal.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul