fractura de gamba bilaterala

10-07-2011
liroi
Nu este medic/terapeut
liroi
va salut pe toti, cu riscul de a va plictisi cu intamplarea mea, am sa va relatez totusi cele petrecute.In 30 ian 2010 am suferit un accident pe partie de schi din Sv. unde mi-am rupt amandoua picioarele in zona gambelor(ma-am aventurat si am platit pt. asta).Dupa o oarecare asteptare pe partie a venit si ambulantaunde ma dus in prima etapa la spitalul din Falticeni pt o radigrafie, tot acolo am luat hotarirea de a merge la Iasi (acolo locuiesc), ajuns la Iasi la urgenta mi-au facut analizele, diagnosticul a fost fractura complexa1/3 proximala gamba dreapta cu deplasare si fractura cominutiva1/3 distala gamba stanga cu deplasare.Evenimentul intamplandu-se Sambata am fost totusi operat Luni(eram totusi bucuros ca sa putut si atunci avind in vedere la cat de aglomerat era spitalul)Operatia a durat 3 ore si sa facut cu introducerea de material de osteosinteza cu tije centromedulare blocate static si fixate cu suruburi.Dupa 10 zile de spitalizare am ajuns acasa unde am avut indicatia de repaus la pat 3 luni.Totusi am facut cit am putut miscare cu tot cu ghipsuri pt. a face circulatie singelui, dupa ce am scapat de ghips am facut racuperare cu un chinetoterapeut acasa, apoi am plecat la Baile Felix.Aici sau facut minuni(pleasem in cirje si am venit dupa 10 zile pe picioarele mele)Mentionez ca nu am avut dureri si in urma muncii asidue de recuperare am putut sa merg normal.Am citit aici(pe forum) ca e util sa scoti tijele daca poti avind in vedere ca aveam 35 ani, am luat leg. cu doctorul care m-a operat si s-a hotarat ca prin vara lui 2011 sa le scot.Cu programarile de rigoare pe data de 7 iulie 2011 am fost la operatie cu emotii fireste(cind suferi de ceva iti doresti sa scapi cat mai repede de operatie dar eu stiind ca nu ma doare nimic si mergeam normal era putin ciudat)Doctorul a zis ca va dura cam 1 ora dar s-a dus la 2 si un pic, dupa anestezia rahidiana+peridurala am ramas cu o oarecare durere de cap dar sper sa treaca iar a doua zi dupa operatie am mers acasa (impropriu spus am mers caci nu puteam flexa genunchii deloc )Azi cind va scriu aceste randuri deja pot sa merg pe carje si pot flexa picioarele mai bine.Dupa 15 zile voi merge la scos firele si sper (si sunt sigur )ca voi merge fara ajutor.Pe aceasta cale aduc mii de multumiri integii echipe de la Spitalul Sf Ioan din Iasi sectia ortopedie -traumatologie si in special Doctorului Tudor Cozma.In final va doresc sanatate la toti.Mult respect pt administratorii saitu-lui ce este de un real folos !
2 comentarii
0
10-07-2011, ora 13:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
intrebarea? sau a fost doar o afirmatie si multumire medicilor...sanatate, atunci.
0
11-07-2011, ora 10:46
liroi
Nu este medic/terapeut
liroi
am vrut ca cei nedecisi in scoaterea tijelor sa stie mai multe despre aceasta procedura.Intrucat eu nu am gasit detalii despre acest lucru pe forum, am hotarit sa scriu acest rew. si pt. ca nu am vazut nici un caz asemanator si daca cineva ar avea nevoie de orce informatie legata de acest subiect sau unul asemanator, voi incerca sa-i raspund cat mai concret posibil!sanatate la toti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.