fractura de col femural si fractura cominutiva de femur

23-07-2011
fandreea
Nu este medic/terapeut
fandreea
Buna seara, tatal meu a suferit un accident saptamana trecuta avand fractura de col femural si fractura cominutiva de femur. Medicul curant a hotarat sa foloseasca o tija de reconstructie femur de 40 42 44 si grosime de 10-12 din titan care sa prinda ambele fracturi si sa incerce osteosinteza. In cazul in care la fractura de col femural nu va reusi acest procedeu spunea ca va aplica o proteza. Imi puteti spune va rog daca considerati ca exista vreo varianta mai convenabila sau mai moderna pentru acest caz? De asemenea imi puteti spune orientativ cam cat dureaza recuperarea avand in vedere faptul ca tatal meu este obez si este si diabetic? Exista riscuri majore...de genul invaliditatii? Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
24-07-2011, ora 11:55
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
acest gen de fractura este una complicata. ar fi bine de vazut radiografiile si ar fi bine de stiut cateva date despre tatal Dvs (varsta, greutatea, nivelul de activitate etc)
fractura de col femural in sine este un risc major pentru pierderea capului femural, vascularizarea capului femural sufera iremediabil dupa asemenea fracturi, sunt mai multe clasificari dupa care se poate prognostica sansa de supravietuire a capului femural si se poate alege metoda cea mai buna (surub sau proteza)
problema este fractura de femur, despre care nu stim multe, probabil face imposibila protetizarea primara sau va fi necesar din start o proteza de revizie, care nu este varianta optimala.
interesant ar fi de stiut ce intelege colegul sub o tija de reconstructie? o tija LFN sau UFN?, oricum sunt tije moderne pentru femur cu care teoretic se poate stabiliza si fractura de col femural si cea de femur, daca este vorba de o persoana tanara si activa eu as alege aceasta varianta. biomecanic tija centromedulara este varianta cea mai buna
diabetul si obezitatea complica cazul, sansele de vindecare scad, sansele de compilcatii (infectii) cresc.
riscurile sunt majore, atat pentru infectii si vindecare indelungata (din cauza obezitatii si a diabetului) cat si a invaliditatii (din cauza fracturii, sau a complicatiilor locale)
timp de recuperare cel putin 3 luni, in care kinetoterapia, tromboprofilaxa si echilibrarea diabetului sunt esentiale
0
24-07-2011, ora 11:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este imposibil de estimat tipul implantului necesar fara cunoasterea
pacientului si a dosarului radiologic.
Pe de alta parte, obezitatea si complicatia ei majora, diabetul,
reprezinta factori agravanti importanti pentru actuala suferinta, facand
extrem de dificila recuperarea. Din punct de vedere al medicinii moderne,
diabetul este infinit mai grav decat cancerul nu numai datorita complicatiilor,
ci si pentru ca presupune normalizarea greutatii, lucru dificil de inteles de
catre un obez si inacceptabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-07-2011, ora 19:45
fandreea
Nu este medic/terapeut
fandreea
Multumesc frumos pentru raspunsuri si promptitudine. Tatal meu are varsta de 53 ani, este o persoana foarte activa chiar daca are o greutate de 115 kg la o inaltime de 170 cm. Glicemia momentan a scazut la 120, in mod normal se mentinea undeva la 180, iar in urma accidentului crescuse la 200. Vom incerca sa o mentinem la un nivel cat mai scazut, sub 130. Despre fracturi pot sa va spun doar ca cea cominutiva de femur este pe orizontala situata undeva pe la jumatatea femurului, iar cea de col femural este cumva pe verticala iar medicul zicea ca aceea va fi prinsa cu un surub. Vom incerca sa-i scadem si greutatea impunandu-i un regim alimentar strict pe care este dispus sa il urmeze cu strictete pentru a-i putea aduce greutatea la cel mult 90-95 kg. Nu stiu cat de clar m-am exprimat, sper ca acum sa reusiti sa va faceti o imagine mai clara asupra situatiei, iar daca mai aveti vreo informatie utila va rog mult sa o impartasiti. :)
0
24-07-2011, ora 21:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua! Din pacate este absolut imposibil sa intelegem tipul fracturii fara a avea in fata radiografiile.
Cat despre greutate, ati inteles profund gresit:greutatea optima nu este de 90-95, ci de 60-62 kg.
Fara normalizarea greutatii nu va putea stabiliza diabetul niciodata.
Asa dupa cuma va precizam in raspunsul precedent, normalizarea greutatii este un lucru dificil de inteles de
catre un obez si inacceptabil din partea sa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: