fractura de clavicula

30-09-2011
anca/dary
Nu este medic/terapeut
anca/dary
buna ziua, am un bebelas de 8 luni si cantareste 12 kg.acum o sapt si/a rupt clavicula dreapta cazand de pe pat.medicii mi/au zis ca cand se va prinde va ramane o unflatura.IN cat timp se prinde fractura la un bebelus de 8 luni si la cat timp pot sa il las sa mearga in '4 labe' si la cat timp de la rupere pot sa il tin iarasi de manute sa mearga.este un copil foarte agitat si astept urmatoarea radiografie sa vedem cum sa prins manuta...are pus o fasa cu pansament groasa in jurul umerilor si la spate ce il si deranjeaza la dormit. va multumesc
10 comentarii
0
17-10-2011, ora 11:25
Dr. Serban Constantin
Chirurgie pediatrica, Brasov
Dr. Serban Constantin
Buna ziua!
Copilul d-voastra a fost imobilizat corect...De regula, fractura de clavicula nu necesita o alta abordare la varsta asta. In 3 saptamani de la producerea accidentului imobilizarea va fi indepartata si copilul isi va relua activitatea obisnuita dinainte de accident.
Este posibil sa aveti senzatia unei tumefieri importante la locul fracturii. Este o evolutie posibila, cu calus osos voluminos, specifica pacientilor de aceasta varsta. Nu va speriati, organismul va modela aceasta zona si totul va fi OK
In ceea ce priveste luatul de manuta ca sa poata sa mearga, faceti acest lucru numai dupa ce copilul d-voastra a reusit sa se ridice singur in picioare, cu sprijin bineinteles.

Dr. C.Serban.
medic primar chirurgie si ortopedie pediatrica
0
17-10-2011, ora 19:41
anca/dary
Nu este medic/terapeut
anca/dary
va multumesc frumos, bebelusul se simte bine dar evita sa doarma pe acea parte a fracturii..si evita sa se intoarca posibil sa fi prins ca il doare acea parte si evita..acum ia scos acel pansament si se sprijina ppe manutza incearca sa mearga catelus e mult mai bine
0
02-11-2011, ora 21:03
Luci1991
Nu este medic/terapeut
Luci1991
Buna seara.
Acum o sapt in timpul unui meci de fotbal un adversar a intrat in mine si mi-a fracturat clavicula.Am fost la urgente si am facut radiografie si pe foaia care mi-a scris'o domnul doctor cu ce medicamente sa iau scria "Fractra clavicula dreapta 1/3 medie" mi pus intr-un pansament ca sa nu pot misca mana, dar ce mi s-a parut mie ciudat este faptul ca dupa doar 4 zile mi-a recomandat un Ham in loc de pansament de tip 8 ca este mai lejer.Am mai citit pe net si acea imobilizare trebuia sa fie de minim 1 sapt si dupa doar 4 zile la mine a disparut.
Am aici a 2 radiografie: http://imageshack.us/photo/my-images/195/dsc00011xa.jpg/
Vineri voi face o 3 radiografie si sunt curios ce o sa-mi zica domnul doctor de la spitalul jud Arges.
Dvs ce parere aveti de problema mea ( necesita operatie sau se va vindeca ea de la sine, si ce treb sa fac ptr a nu complica recuperarea )
0
02-11-2011, ora 21:10
Luci1991
Nu este medic/terapeut
Luci1991
Tin sa precizez ca am 20de ani, 1.73 si 58kg
0
03-11-2011, ora 07:07
Dr. Serban Constantin
Chirurgie pediatrica, Brasov
Dr. Serban Constantin
Buna ziua,
Din pacate nu pot vizualiza si radiografia pe care ati facut-o. Perioada de imobilizare este functie de tipul de fractura.De asemeneasi modalitatea de imobilizare.
In situatia d-voastra medicul ortoped va decide oportunitatea interventiei chirurgicale dar foarte probabil nu va fi nevoie sa ia asemenea hotarare.
Cu respect,
Dr. Serban C.
0
07-11-2011, ora 20:54
Ghiga Cristina
Nu este medic/terapeut
Ghiga Cristina
buna seara.as dori sa povestesc intamplarea mamei mele si daca procedeaza corect.sambata, 05.11. dimineata, mama mea a cazut de pe ultima treapta a unei scari.are factura de clavicula iar mama a preferat un ham pentru aducerea oaselor aproape de forma initiala dar este deranjant pentru ea, avand 86 de kg.este iritata la zona sub bratului.i-am pus 2 fase imprejur ca scaiul sa nu-i produca alte iritatii.efort nu face dar acel ham se cam desface si eu il tot trag.eu i-am sugerat sa stea mai mult cu mainile in solduri ca sa nu se atinga cu sub bratul de ham.este foarte energica si nu ii place sa stea locului si as vrea sa imi sugerati in ce pozitii ar trebui sa stea mai ales seara la culcare.i-am pus 2 perne dar o incomodeaza deoarece simte ca se ridica hamul.ar trebui sa nu faca miscare mai deloc?si sa stea mai mult in fotoliu?multumesc anticipat.
0
08-11-2011, ora 19:23
Dr. Serban Constantin
Chirurgie pediatrica, Brasov
Dr. Serban Constantin
Buna seara,
In ceea ce priveste imobilizarea, exista mai multe tipuri de imobilizare preferate diferit de medicii ortopezi, functie de experienta personala, talia pacientului, etc. Principalul rol este acela de a 'fixa' zona de fractura pana cand se realizeaza o oarecare consolidare.
Nu exista o pozitie anume in care trebuie sa stea pacientul; fiecare isi alege atitudinea care il face sa suporte cat mai usor imobilizarea. Reducerea, pe cat posibil, a miscarilor membrului afectat se subantelege
Cu respect,
Dr. Serban C.
0
17-11-2011, ora 13:51
Ghiga Cristina
Nu este medic/terapeut
Ghiga Cristina
buna ziua.revin cu o nelamurire si o ingrijorare.mama mea poarta hamul ortopedic de o saptamana si jumatate iar mana stanga este umflata si pielea a inceput sa se cojeasca.tin sa mentionez ca ia algocalmin pentru dureri.ce ar trebui sa fac.
0
29-03-2012, ora 23:30
robi007
Nu este medic/terapeut
robi007
Buna ziua. Am avut si eu un accident in urma caruia am suferit o ruptura de clavicula. As dori sa stiu daca se poate face vre'o interventie chirurgicala deoarece clavicula este putin incalecata ( am un os- cioc) si pe deasupra este si cam ingrosata din cauza Calciului care l'am luat in accea perioada. Va rog sa imi da'ti o idee cum ar trebuii sa procedez...unde sa merg la consult...sau vre'o mica interventie chirurgicala pentru indepartarea osciorului. Va mutumesc
0
19-04-2013, ora 20:30
CristianAurelian
Nu este medic/terapeut
CristianAurelian
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Tatal meu si-a fracturat clavicula stanga acum 3 zile, am fost la urgent, acolo i-au facut o radigrafie, i-au spus ca trebuie sa stea cu mana cat mai nemiscata cel putin 3 saptamani. Pentru asta foloseste un ham...inele pentru clavicula dar nu cred ca sunt de mare ajutor.
Astazi i s-a umflat mana stanga.
Este posibil sa fie prea strans acel ham?
Trebuie tinut in continuu?
Am incercat sa-l mai slabim astazi putin (are un scai pe abdomen) si cand l-am slabit a inceput sa-l doara tare clavicula.

Va multumesc,
Cu stima,
Aurelian Cristian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: