Copilul meu a cazut de pe topogan la gradinita = fractura de clavicula

29-06-2010
ben10
Nu este medic/terapeut
ben10
baietelul meu de 5ani si 6 luni a cazut de pe topogan la gradinita acum 5 zile.A fost diagnosticat cu fractura de claicula cu deplasare situata la jumatatea claviculei dreapta.A fost imobilizat bratul drept cu fasa de pansament, pe un maieu, cu recomandare de 3 saptamani, schimbarea pansamentului la 7 zile. As vrea sa stiu daca este singura metoda de imobilizare a unui brat cu fracturat sau exista si alte metode, deoarece mi se pare ca aceasta metoda este prea incomoda pe timpul verii, avand stare generala foarte buna copilul fiind energic , transpira si maieul ramane umed mai mult timp pe spate.
Va multumesc. Astept raspunsuri.
23 comentarii
0
29-06-2010, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista o metoda mai eficienta, cea cu inele axilare, insa este mai dificil de gestionat din partea D-voastra: necesita evaluare si corectare permanenta, datorita riscului de leziune grava a plexului axilar.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-06-2010, ora 12:57
PisicuKristina
Nu este medic/terapeut
PisicuKristina
buna, si baietelul meu a avut clavicula rupta la 3 anisori a cazut din patut si tot asa a fost imobilizat.stiu este foarte neplacut si foarte greu, a stat asa 3 saptamini iar dupa ce i-a fost scos bandajul avea rana de la transpiratie, dar aum e bine multumesc lui DUMNEDEU a trecut iar acum e mare si sanatos are 21 ani.VA doresc multa sanatate
0
01-07-2010, ora 19:09
ben10
Nu este medic/terapeut
ben10
Buna seara! Multumesc ptr raspuns d-le dr dar nu am inteles metoda pe care mi-ati descris-o d-voastra, termenii fiind medicali ne sunt straini.Am fost revazuti de medicul sef al sectiei de ortopedie pediatrica din oras (Arad)si ne-a schimbat modul de imobilizare, a renuntat la acel bandaj si a recurs la un tricou pe care la gaurit pe burta si pe unde ia fost scoasa palma, apoi ia fost trecut un leucoplast peste piept imobilizind bratul, si inca un leucoplast care sa-i sustina cotul, si mi sa spus ca este mai comod si il voi putea schimba la 2 zile sau chiar zilnic.Ce parere aveti d-le doctor? va multumesc!
0
01-07-2010, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Chiar daca v-as fi descris in termeni populari imobilizarea, oricum nu avea cine sa v-o confectioneze si mai ales s-o supravegheze dpdv clinic.
Mergeti cu imobilizarea actuala inainte, pentru un copil de 5 ani este acceptabila si da rezultate bune.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si a Picior
0
01-07-2010, ora 23:20
ben10
Nu este medic/terapeut
ben10
Buna seara! As mai avea o intrebare d-le dr este posibil ca osul sa nu se sudeze in pozitia corecta, copilul meu este un energic toata ziua sare, topaie, alearga, bate mingea cand are ocazia.Ar fi ceva restrictii la miscari ?
0
01-07-2010, ora 23:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In principiu clavicula consolideaza bine la aceasta varsta si, chiar o deplasare reziduala concretizata intr-un calus vicios, are toate sansele sa nu se mai observa in cativa ani, datorita cresterii osoase.
Incercati sa-i temperati totusi elanul in urmatoarele 2 saptamani.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si a Picior
0
01-07-2010, ora 23:28
ben10
Nu este medic/terapeut
ben10
Multuesc ptr raspuns.O seara placuta.
0
17-07-2010, ora 20:55
ben10
Nu este medic/terapeut
ben10
Buna seara !Dupa cele 21 zile de imobilizare ar fi necesare ceva exercitii de recuperare? sau facuta o noua radiografie? Nu ne-a fost recomandat nimic.
0
18-07-2010, ora 00:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu consolidarea poate fi apreciata clinic (examinare si palpare) si nu necesita obligatoriu radiografie de control.
La 5 ani, recuperarea dupa o fractura necomplicata de clavicula nu este obligatorie.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2010, ora 22:22
ben10
Nu este medic/terapeut
ben10
Buna seara!Va multumesc d-le dr ptr raspuns.speram sa fie totul ok.
0
27-10-2010, ora 12:25
maryana83
Nu este medic/terapeut
maryana83
baiatul meu de 6 ani a avut o fractura medie la clavicula, a stat 2 saptamani cu fasa pe umeri dar i-a ramas o ridicatura la os, nu are dureri se comporta normal, intrebarea este daca cu timpul ii trece umflatura de la os.
va multumesc
0
27-10-2010, ora 13:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura din treimea medie a claviculei nu se poate imobiliza ferm, prin urmare exista intotdeauna o deplasare si un calus vicios, care insa de remaniaza in timp. Chiar daca ramane o usoara proeminenta, este o chestiune pur estetica si nu functionala.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-10-2010, ora 14:08
maryana83
Nu este medic/terapeut
maryana83
multumesc pentru raspuns
doctorul de familie m-a cam speriat spunand ca s-ar putea sa fie permanent doar daca nu intervin chirurgical
0
27-10-2010, ora 14:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Se poate interveni chirurgical dupa 18 ani, in cazul (rarissim) cand exista un disconfort estetic.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-05-2011, ora 17:02
mymymioara
Nu este medic/terapeut
mymymioara
Buna.
Am nevoie de sfatul d-voastra.in urma unei lovituri puternice tatalui meu i'a fost rupta clavicula in doua locuri!!!Medicul i'a imobilizat bratul drept in fasa de pansament, insa mana i-sa invinetit si i-sa umflat foarte tare!!
Ce ar trebui sa faca?exista un alt mod prin care sa se vindece?si de ce sa umflat?

va multumesc..si astept raspunsul D-voastra!
0
11-05-2011, ora 17:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista o orteza speciala pentru fracturile claviculei, care doar trage umerii in spate, permitand miscarile libere ale membrelor superioare.
Singura alternativa este tratamentul chirurgical (rarissim).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-05-2011, ora 20:04
Eduard89
Nu este medic/terapeut
Eduard89
Buna ziua
am fost operat acum 2 luni de o fractura 1/3 externa clavicula cu deplasare si am inteles ca mi s a pus un fel de agrafa... este normal ca dupa 2 luni inca sa ma mai doara putin la unele miscari sau cand ma aplec? si abia dupa 6 luni de la operatie a spus sa vin la spital pentru a o scoate, este normal?
0
30-03-2012, ora 17:42
robi007
Nu este medic/terapeut
robi007
Buna ziua. Am avut si eu un accident in urma caruia am suferit o ruptura de clavicula. As dori sa stiu daca se poate face vre'o interventie chirurgicala deoarece clavicula este putin incalecata ( am un os- cioc) si pe deasupra este si cam ingrosata din cauza Calciului care l'am luat in accea perioada. Va rog sa imi da'ti o idee cum ar trebuii sa procedez...unde sa merg la consult...sau vre'o mica interventie chirurgicala pentru indepartarea osciorului. Va mutumesc
0
31-03-2012, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Clavicula se opereaza rarissim, mai ales atunci cand exista un fragment osos ce ameninta vasele sanguine subclaviculare. Interventiile au o rata mare de complicatii, iar cicatricea este mai inestetica dect eventuala proeminenta osoasa.
Chiar daca exista un decalaj, acesta nu influenteaza consolidarea osoasa, iar in perioada urmatoare remanierea osoasa va "modela" proeminenta mentionata de catre D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-07-2013, ora 20:08
maximiliano93
Nu este medic/terapeut
maximiliano93
Buna ziua!
Am si eu o problema, am suferit o fractura de clavicula fara deplasareacum 15 zile.Am avut bandaj watson-jones.azi l-am dat jos ca mi-am facut radiografie, si m-a speriat asistenta de acolo cand a vazut flmul.(oasele nu sunt cap la cap, adica sunt "incalecate" cam 1-2 cm.dar au inceput sa se sudeze.este vreo problema daca se sudeaza asa?Since m-a cam speriat doamna de acolo.
Astept un raspuns daca se poate.
Multumesc.
0
21-07-2013, ora 13:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am explicat pe larg, in postarile precedente, ca fractura din treimea medie a claviculei consolideaza vicios, dar fara repercursiuni asupra functionalitatii umarului.
Intr-adevar, tratamentul modern consta in imobilizarea relativa intr-o orteza de tip "ham", care permite miscarea membrelor superioare si mai ales permite gesturile de igiena personala zilnica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-02-2014, ora 17:01
ljjjio
Nu este medic/terapeut
ljjjio
Buna ziua, D-le Doctor, as vrea sa va aduc si eu la cunostinta faptul ca acum o saptamana si 3 zile, in urma unei
cazaturi m-am ales cu clavicula stanga fracturata. Am fost in orasul Lugoj la ortopedie, unde initial
m-au imobilizat cu un ham..foarte strans incat sa mentin pozitia de "drepti"..peste o saptamana m-au chemat la control
si m-au zis ca nu s-a consolidat deloc osul, adica nu e nicio diferenta si ca imi recomanda operatie, dar la Timisoara
la clinica de oropedie..acolo mi-a spus doctorul ca nu e nevoie, de mentionat fiind faptul ca sunt distantate oasele cam
jumatate de centimetru, deci nu mult. Mi s-a recomandat sa mai port orteza timp de 21 de zile si apoi sa merg din nou la
control.
Va rog sfatui-ti-ma, sunt cam speriata din pricina faptului ca nu o sa se consolideze sa sa nu se prinda corect.
Mai pot misca in voie mana dupa recuperare?? Mi-e teama de o eventuala dezamagire la urmatoarea radiografie
adica sa mi se spuna din nou ca nu-i nicio diferenta
Va multumesc anticipat !!
0
28-01-2023, ora 14:40
Simona1000
Nu este medic/terapeut
Simona1000
Bună ziua.
Am o fetiță de 2 ani și 7 luni care a căzut de pe canapea și si-a fracturat clavicula. Are un bandaj dessault pentru 3 săptămâni, când ne vom întoarce la control. Întrebarea mea este: în aceste 3 săptămâni nu mai trebuie evaluată starea fetiței? Bandajul nu trebuie schimbat? Am observat că în zona claviculei pielea ei este galbenă. Fetița este extrem de agitată, noaptea se învârte foarte mult și îmi este foarte frică că nu se va suda ceea ce trebuie acolo. Vă multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: