fractura de calcaneu mai veche

06-08-2010
ispiridon
Nu este medic/terapeut
ispiridon
Buna ziua!
Ma numesc Ion Spiridon, am varsta de 33 ani. In 2007 am suferit o fractura de calcaneu cu deplasare, ce nu a necesitat operatie ci doar imobilizare in aparat gipsat.
Avand dureri la mers, si la schimbarile de vreme, precum si dimineata la primii pasi, am mers la radiografie.Rezultatul medicului radiolog: "veche fractura consolidata calcaneu. artroza tibiotarseana si astragalocalcaneana, entezita retrocalcaneana"
As dori sa stiu ce inseamna acesti termeni si daca durerile pot proveni de la cele observate de radilog. Va multumesc!
9 comentarii
0
06-08-2010, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura calcaneului cu participare articulara subtaliana ("talamica"), daca presupune deplasare, necesita interventie chirurgicala in 95% din cazuri.
In lipsa reducerii chirurgicale a suprafetei subtaliene, apare o artroza post-traumatica talo-calcaneana posterioara, precum cea descrisa de catre radiolog.
La 3 ani de la fractura, durerea este un simptom al artrozei acelei articulatii, si singura masura viabila este blocarea (rtrodeza) articulatiei. Aceasta interventie mai poate astepta inca 10-20 de ani, in functie de gradul tolerantei D-voastra si de natura deficitului functional, apreciat prin consult clinic si Computer-tomograf.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-08-2010, ora 18:09
ispiridon
Nu este medic/terapeut
ispiridon
Va multumesc pentru raspuns.Am sa va transmit pe mail radiografia noua precum si pe cea de acum 3 ani dupa inlaturarea apratului gipsat. As dori sa stiu si ce inseamna blocarea articulatiei si ce implica aceasta interventie. Va multumesc inca o data!
0
08-08-2010, ora 18:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Blocarea articulatiei subtaliene posterioare inseamna de fapt blocarea intreg cuplului de torsiune, cu repercursiuni destul de serioase asupra mersului (imposibilitatea adaptarii piciorului la teren neregulat).
In sine, reprezinta o interventie mutilanta articular, insa este totusi compatibila cu mersul si cu anumite activitati fizice reduse-moderate.
Acesta este motivul pentru care fracturile calcaneene cu participare articulara trebuie operate cu maxima competenta, in scopul restaurarii maximale a suprafetei subtaliene posterioare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-10-2013, ora 14:08
georgiana ichim
Nu este medic/terapeut
georgiana ichim
BUNA ZIUA as avea si eu o intrebare doriti si puteti sa ma ajutati am avut acum 2 ani de zile un accident foarte grav de masina si mi sa pus diagnosticul VECHE FRACTURA TRANSVERSALA CALCANEU STANG CONSOLIDATA, CU OSTEOPENIE ACCENTUATA LA NIVELUL GLEZNEI SI ANTEPICIORULUI STANG. LEZIUNE OSTEOCONDENSANTA DE 3 mm DIAMETRU LA NIVELUL EPIFIZEI DISTALE A TIBIEI STANGI. HEMANGIOM DE 3 mm DIAMETRU LA NIVELUL EPIFIZEI DISTALE TIBIE STANGA si mi sa spus ca nu mai am nici o sansa ca sa merg normal din nou fara sa mai schiopatez puteti va rog frumos sa imi dati un sfat o solutie orice o sansa cat de mica daca puteti sa ma ajutati puteti sa imi trimiteti un e-mail -. va multumesc din suflet si sper sa ma ajutati!!!! Cu stima si respect!!!!!!!!! Georgiana Ichim din Barlad.
0
29-10-2013, ora 19:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia depinde de examenul clinic local, coroborat cu Computer-tomograf-ul de retro-picior.
La doi ani de la fractura exista doar doua solutii: tratament conservator sau solutia chirurgicala (artrodeza sub-taliana).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-10-2013, ora 14:38
georgiana ichim
Nu este medic/terapeut
georgiana ichim
Va multumesc foarte, ult pentru rsapuns! Cu multa stima!
0
30-10-2013, ora 14:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am asteptat CD-ul D-voastra cu computer-tomograf-ul, dar nu mi l-ati trimis integral, deci nu va pot raspunde in cunostinta de cauza...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-10-2013, ora 14:54
georgiana ichim
Nu este medic/terapeut
georgiana ichim
acum vil trimit doar ca nu prea stiu cum sa il copiez
0
30-10-2013, ora 15:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am explicat cu lux de amanunte pe mail:
- copiati INTREG continutul CD-ului intr-un folder (fisier, dosar) pe computer;
- arhivati acest fisier in format.rar sau.zip;
- trimiteti fisierul arhivat rezultat printr-un program de transfer de date, pe mail-ul meu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.