fractura de calcaneu + dureri accentuate

12-01-2010
ticusor
Nu este medic/terapeut
ticusor
acum 8 luni am avut fractura de calcaneu am avut piciorul in ghips dupa ce am dat ghipsul jos am avut dureri suportabile dar in timp aceste dureri au inceput sa se accentueze si sa se umfle laba piciorului ca am ajuns abia sa mai merg
76 comentarii 12 3 Înainte ›
0
12-01-2010, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Fractura calcaneului este una dificila, atat prin tratament cat si datorita prognosticului.
Este o fractura articulara (cel mai adesea), iar sechelele unei reduceri incomplete pot fi invalidante. Acesta este si motivul pentru care, in mod normal, fracturile articulare talamice deplasate trebuie operate.
In prezent este vorba, cu mare probabilitate, de o artroza post-traumatica sub-taliana posterioara.
Un examen clinic si radiografii in pozitii specifice subtaliene posterioare vor elucida situatia (un Computer- tomograf ofera o excelenta imagine, fiind o explorare indispensabila in fracturile calcaneene).
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
13-01-2010, ora 18:30
ticusor
Nu este medic/terapeut
ticusor
Multumesc frumos domnule doctor Marius Uscatu, azi am fost si am facut o radiografie si medicul radiolog mi-a spus ca am modificari de artroza.
Va rog daca se poate sa imi spuneti ce tratament medicamentos sa folosesc.
Trebuie sa stiti ca am avut tripla fractura de calcaneu, nu a fost nevoie de interventie chirurgicala, si am stat cu picirul in ghips 45 de zile.
Cu stima si respect.
0
13-01-2010, ora 20:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Sincer, nu stiu ce poate reprezenta "tripla fractura de calcaneu", este prima data in viata cand aud asa ceva, si pot spune ca am tratat personal cateva sute de fracturi calcaneene.
In prezent este vorba, cu mare probabilitate, de o artroza post-traumatica sub-taliana posterioara.
Un examen clinic si radiografii in pozitii specifice subtaliene posterioare vor elucida situatia (un Computer- tomograf ofera o excelenta imagine, fiind o explorare indispensabila in fracturile calcaneene).
Nu exista tratament medicamentos in artroza sub-taliana, ci doar, paleativ, tratamente limitate balneo-fizio-terapice si, cand durerile devin invalidante, tratamentul chirurgical.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
16-01-2010, ora 16:32
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimate Domn,

expunerea colegului este desigur din punctul de vedere al ortopedului corecta si exacta, dar exista si o completare interdisciplinara. Este posibil ca acest lucru sa fie lipsit de inportanta pentru d-voastra in momentul de fata, consider insa ca este bine de stiut ca pacient despre aceste lucruri.

Fracturile calcaneena si cele ale gleznei pot da complicatii de tipul artrozei, primar (sint fracturi articulare) situatie in care desigur ca este valabil tot ce a spus colegul meu, dar pot dezvolta astfel de modificari si secundar, la o distanta de timp ca urmare a necrozei aseptice, in principal a astragalului, situatie care poate fi evitata. Prognosticul fracturilor de calcaneu este rezervat tocmai datorita acestor necroze aseptice.

Necroza aseptica poate afecta orice compartiment osos posttraumatic si este foarte frecventa in traumatismele de glezna, netratata ducind la ARTROZA

O data declansat acest proces duce la distrugerea osului, adica se modifica geometria suprafetelor articulare, apare artroza iar acest rezultat final mutilant se observa minunat cu ajutorul CT si se rezolva chirurgical, de regula prin blocarea gleznei sau prin alte technici ortopedice, desigur pe care colegul ortoped le poate explica detaliat.

Problema majora a acestor traumatisme consta insa in tocmai in aparitia fenomene vasculare, situatie in care ortopedul nu are nici solutia de diagnostic si nici solutia terapeutica, desi practic un os este afectat. DACA ortopedul care v-a rezolvat cazul, la ceea mai mica suspiciune a unui astfel de fenomen, ar fi efectuat un RMN ar fi putut din timp observa o POSIBILA evolutie a astragalului, de exemplu, spre edem osos si necroza si in acest caz ar fi putut fi tratat inaintea aparitiei artrozei. Atit in Constanta, dar mai ales in Germania am avut ocazia sa vad citeva sute bune de astfel de evolutii pe RMN si sa particip la tratarea lor, adica la evitarea artrozei.

Importanta RMN-ului in ortopedie este majora, deoarece aceasta metoda imagistica ne poate ajuta sa observam suferintele vasculare osoase rapid, deoarece dupa cum stiti, sau poate inca nu stiati, osul este un tesut viu a carei vascularizatie este esentiala pentru vindecare sau distrugerea acestuia. Desigur ca CT pentru chirurgia ortopedica este esential in furnizarea de detalii referitoare la pozitionarea exacta a fragmentelor osoase, respectiv determinarea geometriei, dar informatia legata de vascularizatia osoasa si starea tesutului osos este ZERO. Daca privim osul ca o bucata de fildes menita sa suporte suruburi, brose si alte materiale de osteosinteza este de ajuns acest CT dar daca vrem sa stim din timp cind si cum se consolideaza o fractura, care este extinderea tesutului osos si gradul de vascularizare atunci RMN-ul este indispensabil.

Necroza aseptica, fiind un fenomen vascular, o microangiopatie, chiar daca afecteaza osul, se trateaza cu oxigen hiperbar, cu cit mai devreme, cu atit mai sigur de aceea este intr-un fel si de datoria ortopedului sa se informeze, singur, despre metodele de diagnostic si tratament interdisciplinar existente pentru a evita distrugeri tisulare IREPARABILE!

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
18-01-2010, ora 17:40
anita24
Nu este medic/terapeut
anita24
Buna seara! Se poate gasi undeva despre importanta si actualitatea fracturilor? Mie mi-ar trebui doar pentru fractura de calcaneu, dar nu stiu daca se gaseste doar atat. Ati putea sa ma ajutati cumva? Va multumesc
0
18-01-2010, ora 20:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg, cum v-as putea ajuta?
Asa dupa cum va precizam, este vorba despre o fractura calcaneana articulara neglijata, cu artroza talo-calcaneana posterioara.
In momentul de fata nu se mai pune problema fracturii, ci a sechelelor acesteia, adica a artrozei sub-taliene.
Prin urmare, trebuie sa va interesati de artroza retro-piciorului si nu de fractura calcaneului.
Nu se pune problema necrozei talusului, ci a artrozei talo-calcaneene, care are doar o rezolvare chirurgicala, in momentul in care durerile devin invalidante

Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2010, ora 21:04
ticusor
Nu este medic/terapeut
ticusor
Buna seara!
Durerile si unflatura persita.
Cat timp folosesc Ketonal nu am probleme cu durerea, daca intrerup ma-i mult de 36 de ore durerile sunt insuportabile.
Multumesc.
0
18-01-2010, ora 21:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In prezent este vorba, cu mare probabilitate, de o artroza post-traumatica sub-taliana posterioara.
Un examen clinic si radiografii in pozitii specifice subtaliene posterioare vor elucida situatia (un Computer- tomograf ofera o excelenta imagine, fiind o explorare indispensabila in fracturile calcaneene).
Nu exista tratament medicamentos in artroza sub-taliana, ci doar, paleativ, tratamente limitate balneo-fizio-terapice si, cand durerile devin invalidante, tratamentul chirurgical. Daca exagerati cu tratamentele anti-inflamatorii veti avea probleme mari digestive, si oricum nu rezolvati problema, atata vreme cat nu influnetati articulatia sub-taliana, care este afectata..
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2010, ora 21:33
ticusor
Nu este medic/terapeut
ticusor
Multumes frumos domnule dr. Marius Uscatu.
Am sa urmez sfatul dv.
0
19-01-2010, ora 00:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ma la curent asupra demersurilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-01-2010, ora 20:34
ticusor
Nu este medic/terapeut
ticusor
Buna seara!
Domnule doctor am rezultatul examinarii CT.
Examinarea CT nativa agleznei stangi evidentiaza:
- piese scheletice cu raporturi normale;
- spatiul articular talo-calcanean cu grosime redusa predominant in 1/2 posterioara, unde asociaza osteofite marginale si contur neregulat al suprafetelor articulare;
- mici geode subcondrale la nivelul versantului clcanean.
0
25-01-2010, ora 20:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Relevanta este doar studierea directa a imaginilor CT. Simpla insiruire a unor termeni, cu toata consideratia pentru colegii radiologi, nu are nici o semnificatie diagnostica, terapeutica sau prognostica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-01-2010, ora 21:13
ticusor
Nu este medic/terapeut
ticusor
Am filmul, dar cum sa procedam .
0
25-01-2010, ora 21:19
ticusor
Nu este medic/terapeut
ticusor
Am rezultatul si pe un cd dar nu reusesc sa-l descarc, sa vil trimit
0
25-01-2010, ora 21:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Puteti copia fisierul de pe CD-Rom pe hard-disk-ul D-voastra, dupa care mi-le expediati pe mail-ul meu, prin intermediul site-ului de transferuri transfer.ro
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2010, ora 11:35
BRANDaho
Nu este medic/terapeut
BRANDaho
Domnule Dr. Marius Uscatu,

Acum 2 saptamani am avut (si inca am) fractura de calcaneu bilaterala. Dr. de la spital mi-a imobilizat picioarele pt. o saptamana. La urmatorul control la piciorul stang (ma durea mai tare decat cel drept) mi l-a pus in gips, iar pe cel drept l-am rugat eu sa nu il puna deoarece saptamna aceasta am avut examen de bacalaureat si nu aveam posibilitatea de a ma deplasa la examen.
De doua zile piciorul drept este umflat si la calcai simnt osul ca pe o "galma". Am facut o comparatie intre calcaie iar calcaiul de la piciorul stang, care este imobilizat, nu prezinta aceasta "malformatie". Intrebarea mea este: "sunt sanse ca osul de la calcaiul drept sa se fi sudat stramb?".
Va rog din tot sufletul sa-mi da-ti un raspuns urgent deoarece mai este mult pana ma voi duce la consultatie si port in sinea mea o teama ne intalnita deoarece nu am bugetul necesar pt o viitoare operatie.

Cu stima,
Ilie Ionut
0
04-06-2010, ora 19:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
la varsta D-voastra o fractura de calcaneu articulara cu deplasare este o catastrofa functionala, ce lasa invaliditate pe viata. Faptul ca aveti fractura de calcaneu bilateral arata un traumatism important (cadere de la inaltime sau acident rutier) cu mare probabilitate ca fracturile se fie articulare si deplasate.
In zilele urmatoare mai exista inca oportunitatea unei interventii chirurgicale ce va poate reda o buna functionalitate. Daca mai amanti inca 1 saptamana, va fi prea tarziu pentru tot restul vietii.
Nu vreau sa va sperii, ci doar sa va sensibilizez asupra gravitatii deosebite a acestor fracturi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-06-2010, ora 07:38
BRANDaho
Nu este medic/terapeut
BRANDaho
Va multumesc mult pt. interventia dvs.
Dar tot mai am o nelamurire. Daca piciorul nu a fost fortat fara sa fie imobilizat riscurile unei deplasari sunt mari?; deoarece imi este extrem de greu sa accept faptul ca nu se mai poate face nimic. Cu piciorul drept am stat liber 11 zile. Din experienta dvs., credeti ca am stat prea mult? Va intrem deoarece in momentul de fata el numai prezinta dureri, nici cand calc in el, dar prezinta acea malformatie care ma cam sperie, plus de asta mai este si umflat...


Cu respect,
Ilie IOnut
0
05-06-2010, ora 08:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca nu m-ati inteles corect:
- descrieti o proeminenta osoasa, tipica fracturilor de calcaneu cu deplasare talamica. Sunt fracturi grave, care va lasa invalid pe toata viata.
- nu conteaza ca acum nu aveti durere. A inceput procesul de consolidare osoasa. Problema incepe peste vreo 2 luni, atunci cand articulatia subtaliana va fi solicitata.
- va precizam ca in urmatoarele zile se mai poate face ceva (tratament chirurgical). Dup a aceasta perioada va fi prea tarziu pentru interventii de osteosinteza si ne vom multumi sa practicam interventii paleative si mutilante articular (artrodeze subtaliene de necesitate).
Problema actuala este a unui diagnostic de precizie, care sa determine atitudinea terapeutica rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-06-2010, ora 15:31
BRANDaho
Nu este medic/terapeut
BRANDaho
Va multumesc pt. informatiile oferite. Nu inteleg in totalitate, dar inteleg esentialul si va sunt recunoscator!
Marti ma voi duce la control si voi efectua o noua serie de radiografi si voi vedea cu exactitate daca osul s-a sudat stramb. Pana atunci ma rog sa nu fie grav...

Multumesc mult dl. Dr. Marius Uscatu!


Cu stima,
Ilie Ionut
0
06-06-2010, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca nu m-am facut pe deplin inteles:
- fractura articulara de calcaneu cu deplasare este o fractura grava, ce lasa o articulatie subtaliana suferinda, si ce va face din D-voastra un potential invalid pentru tot restul vietii;
- aveti cateva zile pentru a va decide sa va operati, iar dupa simptomele pe care le descrieti cred ca operatia este obligatorie. Daca mai amanati aceasta operatie inca 3-4 zile, va fi prea tarziu si ne vom multumi sa practicam artrodeza subtaliana de necesitate, operatie mutilanta articular.
- radiografiile sunt utile, insa necesita o mare experienta pentru interpretarea lor. Prin contrast, un Computer-Tomograf bine executat (in incidente specifice patologiei traumatice a calcaneului) poate fi infinit mai util, cu conditia executarii corecte a incidentelor.
Problema actuala este a unui diagnostic de precizie, care sa determine atitudinea terapeutica rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-06-2010, ora 09:38
BRANDaho
Nu este medic/terapeut
BRANDaho
Buna ziua,

Normal ca as dori sa ma operez, doar sa-mi fie bine si sa nu am probleme grave pe viitor. Dar habar nu am cat costa o astfel de operatie si deaceea sunt total confuz. Sunt constient ca ingreunez situatia, dar acestea imi sunt posibilitatile... Palpabil, este evidenta evolutia gresita a osului (facand o comparatie intre calcaie), deaceea sunt fer convins ca doar o operatie ma poate reabilita.


Va multumesc,
Ilie Ionut
0
07-06-2010, ora 10:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba despre costuri.
Sunati-ma pe mobil si va voi consulta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-06-2010, ora 17:31
Valentin04
Nu este medic/terapeut
Valentin04
Buna ziua!
Acum opt luni de zile am avut un accident soldat cu o fractura de calcaneu grava. Accidentul s-a petrecut in strainatate iar doctorii de acolo au refuzat operatia, pe motiv ca ar fi prea dificila, si cu putine sanse, datorita multelor fragmente ale fracturii. Mi-au pus piciorul in ghips, pe care l-am tinut aproximativ doua luni si jumatate. Dupa ce mi-au scos ghipsul, am constat ca piciorul se umflase si prezenta deformari de constructie a calcaneului. Durerile erau absolut groaznice la orice incercare de pasire. Mi-au oferit calcaiere de silicon pentru a ma proteja oarecum, insa nu am putut merge fara ajutorul carjelor. Mobilitatea era dureroasa si era prezenta caldura locala. Acum, dupa patru luni de la scoaterea aparatului ghipsal, ma folosesc doar de o carja, insa nu prezint mari imbunatatiri. Maleola externa lipseste cu desavarsire, si un calus de marimea unei mingi de ping-pong creste in spatele calcaiului, care este dureros la palpare. Durerile apar in general noaptea si dupa un mers mai indelungat. Am revenit in tara, sperand sa rezolv situatia, pentru a ma intoarce la serviciu in strainatate. Ce sfat imi puteti oferi?
0
15-06-2010, ora 18:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In fata unui caz de o asemenea gravitate singurul sfat este sa procedati la un consult clinic detaliat, eventual insotit de un Computer Tomograf al articulatiei sub-taliene posterioare, efectuat dupa toate regulile artei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-06-2010, ora 22:44
Valentin04
Nu este medic/terapeut
Valentin04
Multumesc pentru raspuns! Am sa urmez sfaturile dumneavoastra!
0
15-06-2010, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Am uitat sa precizez: sa refuzati cu strictete orice infiltratie cortizonica vi s-a propune (de tip Diprophos), avand complicatii redutabile si fiind perfect inutila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-06-2010, ora 20:27
Valentin04
Nu este medic/terapeut
Valentin04
Buna seara!
Va multumesc pentru precizare, exact asta mi s-a propus de catre cineva care lucreaza in bransa dumneavoastra!
0
25-06-2010, ora 15:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2010, ora 15:48
Valentin04
Nu este medic/terapeut
Valentin04
Stimate domnule chirurg, Marius Uscatu!
Va rescriu pentru a va tine la curent cu problemele mele medicale, si anume, acea fractura de calcaneu.
Am fost diagnosticat cu osteoporoza si urmez doua medicatii:
1. calcitonina, solutie injectabila de 100U.I. care se administreaza s.c. sau i.m.;
2.lyrica - tablete care se administreaza cate doua pe zi: dimineata si seara;

Am urmat si 10 sedinte de fizioterapie: curenti, bai galvanice, ultrasunete, masaj local. Dupa fiecare injectie de calcitonina, apar, la un interval de 20-30 de minute, greturi, senzatii de voma. Sunt mentionate in reactiile adverse de pe prospect. Este chiar atat de puternic acest medicament incat aceste reactii adverse sa fie asemanatoare cu cele ale citostaticelor? Nu as dori sa renunt la medicatie pentru ca m-a costat foarte mult si medicul care mi-a prescris-o m-a asigurat ca isi va face efectul! Dumneavoastra ce credeti?
Adaugă un comentariu / răspuns
76 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul