fractura de calcai

10-07-2012
marina3333
Nu este medic/terapeut
marina3333
buna ziua sant marina am 52 ani, 162cm inaltime si 65 kg. pe data de 9 mai am cazut de pa scara si mi-am rupt calcaiul. am stat cu piciorul in ghips pana pe data de 6 iulie si acum trebuie sa fac recuperare. as dori sa stiu ce fel de recuperare trebuie sa fac si daca exista vreo metoda naturista pentru accelerarea vindecarii osului si recuperare muschi. trebuie sa iau vitamine?
va multumesc. mentionez ca atata timp cat am avut piciorul in ghips nu l-am pus in pamant iar acum am voie doar sa ating usor pamantul cu el. imi trebuie o incaltaminte speciala?
va multumesc!marina
7 comentarii
0
11-07-2012, ora 09:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu s-a descoperit inca vreun tratament pentru """""""""accelerarea vindecarii osului"""""""""""""", cu atat mai mult unul de tip naturist...
Exista proceduri de kineto-terapie specifica fracturilor calcaneene, insa trebuie sa aveti multa rabdare pentru a recupera ankiloza determinata de imobilizarea gipsata (care nu se mai practica in tarile civilizate in fracturile calcaneene).
Prin urmare, trebuie sa va adresati unui kineto-terapeut experimentat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-07-2012, ora 10:59
marina3333
Nu este medic/terapeut
marina3333
va multumesc pentru raspuns. vreau sa mentionez ca ma aflu in italia si cred ca ar fi o tara civilizata. marina
0
11-07-2012, ora 11:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, aveti dreptate..
Chiar si in aceste tari exista insa colegi (mai putini decat in Romania) care nu sunt la curent cu tratamentele moderne ale fracturii calcaneene..
Imobilizarea gipsata determina ankiloza articulatiilor retro-piciorului, aproape imposibil de recuperat. Fractura calcaneeana cu participare talamica se opereaza, ceea ce permite mobilizarea articulara precoce si evitarea ankilozei. Fractura care nu necesita interventie chirurgicala nu necesita nici imobilizare gipsata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-08-2012, ora 09:05
Mihaela1970
Nu este medic/terapeut
Mihaela1970
Buna ziua, sunt Mihaela si am 42 ani. Ieri am cazut de la 2 m inaltime si cred ca mi-am fracturat calcaiul stang. Nu pot calca pe piciorul respectiv doar dc il tin ridicat, adica pe pernita de sub degete. Nu am nici un hematom, nu ma doare glezna dar ma doare la apasare (lateral) la aproximativ 2cm distanta de talpa cand apas pe calcai. Azi noapte am stat cu comprese cu gheata, am observat ca imi atenueaza durerea. Oare e fractura la calcai? Ieri calcam f greu si pe pernita de sub degete, azi calc mai bine pe ea. Peste 2 zile tb sa plec din localitate singura cu trenul, credeti ca isi revine cat de cat piciorul sau tb sa-mi anulez calatoria? Oare e fractura?
Multumesc anticipat pt raspuns,
Mihaela
0
25-08-2012, ora 09:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca aveti impresia existentei unei fracturi orice sprijin, cat de mic, pe membrul fracturat poate vea consecinte dezastruoase.
Se impune de urgenta un consult la un ortoped experimentat si, avand in vedere energia impactului (cadere de la 2 metri) se impune si un Computer-Tomograf, absolut obligatoriu in suspiciunea de fractura a calcaneului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-08-2012, ora 09:21
Mihaela1970
Nu este medic/terapeut
Mihaela1970
Multumesc pt raspunsul dvs rapid, nu ma asteptam sa-l primesc asa repede.
Din pacate pana luni nu pot face nimic. Daca situatia se amelioreaza pana duminica seara, adica dc pot calca cat de cat pe piciorul intins mai tb sa fac computer/tomograf? Mai am o problema, doresc sa raman insarcinata, acest computer/tomograf dauneaza? Daca da, ce alta procedura mai inofensiva as putea face?
Multumesc,
Mihaela
0
25-08-2012, ora 10:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca m-ati inteles profund gresit: fractura calcaneului sau cea a talusului, probabile/posibile in cazul traumatismului enuntat, sunt fracturi gravissime, ce nu suporta "'amanare pana luni"si interzic total sprijinul pe membrul afectat.
Sechelele neglijarii unor astfel de fracturi sau deplasarea secundara determinata de sprijinul pe membrul afectat va pot aduce complicatii invalidante pentru tot restul vietii.
Computerul tomograf este singurul in masura sa analizeze corect si fiabil traumatismele retro-piciorului.
Numai daca ati fi fost gravida s-ar fi pus problema oportunitatii, mai ales ca si interventia chirurgiala necesara ar fi fost oarecum discutabila in cazul graviditatii.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E fractură? Cum recunoști dacă e rupt osul
  • Cum îngrijim corect călcâiele?
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •