fractura col femural

10-06-2012
jumper9508
Nu este medic/terapeut
jumper9508
mi-am fracturat colul femural in urma unei cazaturi. am fost internat la spitalul marie curie unde mi s-au facut toate procedurile necesare, iar apoi operatia.recuperarea si vindecarea au decurs bine.sfatul medicului a fost ca dupa 18 luni de la operatie sa merg sa ma internez pentru a mi se extrage materialul ce mi sa pus pentru fixarea oaselor fracturate.din varii motive termenul a trecut si nu am, reusit sa mai ajung la operatie.deja sunt 2 ani si 4 luni de la operatie. intrebarea mea este;trebue sa-mi fac griji din cauza asta? cat pot sa stau cu aceasta tija in picior?va multumesc si astept un raspuns cat mai pertinent.
2 comentarii
0
10-06-2012, ora 17:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
problema este ca nu stim ce material de osteosinteza aveti in sold.
teoretic materialul de ostesinteza se poate scoate oricand dupa vindecarea fracturii, cu timpul scoaterea lui devine usor mai grea insa acesta nu este o regula.
deobicei tijele gamma (si alternativele sale) se scot numai daca este obsolut necesar, scoaterea tijei este deobicei mult mai complicata decat prima operatie
suruburile si DHS urile deobicei sunt scoase planificat.
materialele moderne de osteosinteza se integreaza bine in organism, rar cauzeaza probleme pe termen lung
0
24-02-2014, ora 09:36
cmarta
Nu este medic/terapeut
cmarta
Buna ziua!

Doresc sa stiu daca, in cazul unei fracturi de col femural, exista un calmant pentru dureri.
Persoana afectata de fisura are 85 ani, cu unele probleme cardiace, si este programata
pentru operatie cam la 6 saptamani dupa accident. Aceasta perioada este necesara pentru
stabilizare din punct de vedere cardiac.

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.