fractura col femural

17-03-2011
ana24maria
Nu este medic/terapeut
ana24maria
Buna ziua!
In urma unui accident, am fost diagnosticata cu fractura de col femural, grad I Garden.
Mi s-a facut osteosinteza cu 2 suruburi. Aceste suruburi vor trebui scoase dupa 1 an si jumatate.
Vreau sa va intreb in ce consta recuperarea dupa scoaterea suruburilor? Cat timp va dura aceasta?
Varsta mea este de 23 de ani.

Va multumesc anticipat pt raspuns.
2 comentarii
0
17-03-2011, ora 21:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Recuperarea trebuie efectuata acum, si nu dupa extragerea suruburilor, care este o interventie minuscula, ce nu necesita vreo procedura post-operatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-03-2011, ora 00:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la aceasta varsta, fractura de col femural este o raritate, si deseori se asociaza cu alte leziuni osoase sau ligamentare a articulatiei soldului sau a genunchiului (daca mechanismul a fost unul indirect). sper ca cazul a fost bine examinat.
medicul care a facut interventia cunoaste cel mai bine cazul, kinetoterapia si tromboprofilaxa postoperatorie fiind foarte importante. trebuie stiut ca aceste fracturi deseori dau complicatii ulterioare, deci examinari periodice sunt indicate dupa fracturile de col femural
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul