fractura cap radial

08-07-2013
corina_petre_2004@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
corina_petre_2004@yahoo.com
Acum aproape 3 luni am cazut cu bicicleta si m-am 'proptit' in cotul stang. Am fost la urgenta la Ortopedie si mi-au facut consult si radiografie, iar diagnosticul a fost doar contuzie, fara fractura, fara fisura. Mi-au dat ceva antiinflamatoare, mi-au lasat-o fara ghips, eventual sa o tin 2-3 zile in esarfa si mi-au zis ca o sa-si revina in 5-6 zile. Dar dupa aproape o luna mana mea tot nu-si revenea. Mai exact nu puteam sa o indrept, aveam si restul miscarilor destul de limitate, plus dureri. Am mers iarasi la Ortopedie, mi-am facut radiografie si RMN... si s-a descoperit ca este totusi fractura de cap radial cu minima deplasare si ceva acumulare de lichid. Medicul mi-a recomandat sa fac ceva exercitii acasa si sa revin la control. Am insistat daca sa fac kinetoterapie, dar a zis ca nu este cazul. Dupa vreo 3 saptamani de auto-exercitii, m-am hotarat sa merg totusi la kineto. Am facut 10 sedinte kineto, gimnastica, ultrasunete, masaj si ceva curenti CIF, dar mana tot nu-si revine...Puteti sa ma indrumati ce sa fac in continuare? Inca nu pot sa indrept complet mana, ramane la un unghi cam de 150 de grade, miscarile de rasucire sunt aproape imposibile si insotite de dureri, nu pot sa o indoi spre umar, de exemplu nu ma pot pieptana sau spala pe fata decat cu greutate si durere, etc.
3 comentarii
0
09-07-2013, ora 12:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- fractura capului radial se diagnosticheaza in mare masura clinic, nefiind niciodata nevoie de RMN;
- daca pe radiografia initiala nu se observa traiectul de fractura, dar simptomele sunt prezente, va fi tratata ca o fractura tipica.
- aceasta fractura nu se trateaza in nici un caz prin imobilizare gipsata, ci prin imobilizare relativa in esarfa 7 zile (doar in scop antalgic), dupa care se debuteaza procesul de recuperare prin kineto-terapie sustinuta si indelungata;
- kineto-terapia trebuie sa fie sustinuta, zeci de sedinte in luni de zile, plus travaliul D-voastra permanent acasa. Scopul este recuperarea mobilitatii complete a cotului.
- actualmente este cam tarziu, insa cu cateva luni de kineto-terapie "agresiva"si sustinuta veti incerca recuperarea mobilitatii (nu este vorba despre ultrasunete, curenti sau masaj, ci numai despre gimnastica medicala de mobilizare articulara).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-07-2013, ora 15:57
corina_petre_2004@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
corina_petre_2004@yahoo.com
Va multumesc!
La prima radiografie nu a fost vorba de nici o fractura. Iar RMN am facut pentru ca asa mi-a zis doctorul, pentru ca si pe a doua radiografie nu era probabil bine definita, chiar nu ma pricep.
Voi face atunci cat mai multe exercitii de gimnastica in continuare.
0
09-07-2013, ora 19:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca nu va pricepeti, iar eu nu va acuzam ca ati facut RMN...din pacate acesta este nivelul medicinii romanesti.este o fractura care se diagnosticheaza eminamente clinic, indiferent de imaginea radiologica...
Trebuie sa insistati extraordinar de mult asupra kineto-terapiei, in caz contrar cotul va ramane definitiv ankilozat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul