fractura bimaleolara stanga cu deplasare

13-06-2010
CiupeiCristina
Nu este medic/terapeut
CiupeiCristina
Pe 5 februarie 2010 am fost operata la glezna (fractura bimaleolara stanga cu deplasare)am un surub si tija, am stat sapte saptamini in gips dupa care am facut 15 sedinte de recuperare masaj si kinetoterapie am inceput sa merg foarte bine mai schiopatez putin, dar de cand a venit caldura se umfla foarte tare si seara ma cam doare nu stiu daca este in regula sa se umfle asa tare.
35 comentarii 12 Înainte ›
0
14-06-2010, ora 14:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu edemeul rezidual este oarecum normal, mai ales pe aceasta canicula.
Mai depinde si de greutatea D-voastra, de statusul vascular (varice), activitatea profesionala si de alte cateva zeci sute de cauze diferite.
O consultatie specializata va rezolva cu siguranta problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-12-2010, ora 12:02
MARIUS285
Nu este medic/terapeut
MARIUS285
Buna ziua! Am si eu cateva intrebari referiotoare la fractura bimaleolara cu deplasare. Pe 30 noiebrie am fost operat. Totul a decurs bine pana acum doua zile cand a inceput sa am niste dureri la calcai. Imi amorteste si ma doare destul da rau. E vreo problema? M-ar mai interesa perioada de recuperare (asta daca se vindeca bine), cat dureaza...avand in vedere ca am 25 de ani, 72 kg si 1.80 cm. Injectiie in burta cat timp trebuie sa le fac dupa accident? Multumesc anticipat!
0
23-12-2010, ora 16:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Perioada de recuperare depinde de tipul fracturii initiale (cuantificabil pe radiografii), de situatia intra-operatorie, de leziunile ligamentare sau osoase asociate, de stabilitatea montajului de osteosinteza, de tipul imobilizarii, de radiografiile de control etc etc.
Nu stiu de ce va doare calcaiul si este absolut imposibil sa aflam fara consult clinico-radiologic direct.
Tromboprofilaxia se impune pe perioada imobilizarii si a lipsei sprijinului podal. Injectiile mentionate pot fi inlocuite cu comprimate de anti-vitamine K, sub controlul strict al timpilor de coagulare.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-01-2011, ora 14:48
iulia285
Nu este medic/terapeut
iulia285
Buna ziua! Am avut o fractura bimaleolara cu deplasare operata. Am doua "brose" si o "sarma" pe partea interioara a gleznei. Am stat cu piciorul mobilizat intr-o atela gipsata timp de 8 saptamani, dupa care mi-a fost scoasa. Dupa alte doua saptamani, am fost la control si mi-a spus ca pot incepe sa ma sprijin in el. Eu ma asteptam ca o sa-mi spuna ca am nevoie de recuperari, kinoterapie.dar doctorul meu, mi-a spus simplu ca pot sa calc in el. Nu mi-a recomandat nimic altceva. Iar acum, cand ma las cu greutate pe el, ma doare foarte tare calcaiul si incheietura. Cred ca sunt normale durerile astea, de aceea as vrea sa-mi spuneti si mie niste metode (exerctii) de recuperare. Cu speranta ca s-a inteles ce am vrut sa spun, va multumesc anticipat asteptand un raspuns!
0
30-01-2011, ora 20:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In fapt, nu am inteles tocmai detaliile capitale: varsta, sex, greutate si profesie, tipul aanatomopatologic al fracturii initiale, situatia intraoperatorie a fracturii, stabilitatea montajului de osteosinteza, situatia radiologica post-operatorie, radiografiile de control etc etc.
Nu exista o atitudine standard, ci una determinata de premisele enuntate.
In principiu, kineto-terapia este utila, insa trebuie practicata de un kineto-terapeut cu experienta a fracturilor maleolare operate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-02-2011, ora 21:38
MARIUS285
Nu este medic/terapeut
MARIUS285
Buna ziua! In primul rand va multumesc pentru raspunsul pe care mi l-ati dat la postarea anterioara. Acum, dupa 3 luni de la accident, ma simt relativ bine, dar acum ma gandesc la urmatoarea interventie chirurgicala pentru scoaterea "fiarelor". Ma intereseaza riscurile care sunt intr-o astfel de intervetie, si ce anestezie se practica? Dupa operatie o sa mai stau cu piciorul mobilizat? Tin sa mentionez ca medicul ortoped care m-a operat, nu a fost prea "darnic" cu dat de astfel de explicatii... Multumesc anticipat!
0
19-02-2011, ora 20:56
veronica ionescu
Nu este medic/terapeut
veronica ionescu
Buna ziua,
Va solicit cu multa nerabdare sfatul
pe 1 dec. am alunecat pe gheata cazind in mina dreapta- fractura de pumn imobilizat in ap. gipsat 6 saptamini.
Am schimbat gipsul dupa 10 zile cu verificare radiologica si inca odata dupa alte 3 zile - gipsul prea larg. La terminarea perioadei de imobilizare 13 ian a.c., alta radiografie. Bratul nu arata bine, este strimb, degetele 3 si 4 sint amortite si starea se transmite pe antebrat spre cot. Degetele le simt umflate, nu le pot stringe in pumn. Palma aspectual este mai ingusta fata de stinga. Deasemeni mobilitatea incheieturii pumnului este f scazuta, ex: nu ajung cu degetele la umar, nu ma pot spala pe fata -palma facuta caus nu tine apa pt ca nu se indreapta spre orizontal, obiecte mici sau subtiri - gen tacimuri le prind cu greutate, si intrebuintarea lor se face cu efort dureros. Am inceput fizioterapia, am facut ieri o ecografie de parti moi si medicul radiolog mi-a spus ca: tesuturile sint inca edematoase, ca este calus vicios si ca la fractura suferita ar fi trebuit sa fiu operata si oasele fixate cu suruburi biodegradabile.
Considera necesar un tratament antiinflamator de lunga durata cu o posibila recuperare functionala chiar si la 1 an, fara a putea anticipa daca fenomenele parestezice vor disparea.
Va multumesc anticipat pt raspuns si va doresc si dvs multa sanatate
0
19-02-2011, ora 22:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu aveti nevoie de fizioterapie, ci de cu totul altceva, adica kineto-terapie (gimnastica medicala specializata, realizata sub indrumarea kineto-terapeutului). Este posibil sa obtineti bune rezultate chiar in prezenta unui calus vicios.
Daca insa tulburarile functionale persista, este posibila o interventie chirurgicala de osteosinteza corecta.
Situatia depinde de examenul clinic actual si de studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-04-2011, ora 14:03
Andrei.R
Nu este medic/terapeut
Andrei.R
Buna ziua.
Pe data de 01.01.2011 am fost accidentat de o masina pe trecerea de pietoni.Am suferit o fractura bimaleolara cu deplasare la piciorul stang, am fost operat mi s'a introdut 2 breose si 1 surub.
Nu am avut voie 3 luni sa calc in picior...am facut 10 zile de masaj dupa si acum am inceput recuperarea.
Am inceput sa calc in picior iar dupa 2 saptamani a inceput sa ma supere rau piciorul...ma doare foarte tare in zona dreapta a operatiei si se umfla.E posibil sa se fi miscat ceva inauntru?(am 80 kg. 1.80. 18 ani)
0
30-04-2011, ora 14:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cineva sa-mi explice, care tip de fractura bimaleolara se poate opera corect cu 2 brose si 1 surub?
daca medicul a considerat ca pentru vindecare sunt necesare 3 luni (???) atunci inseamna ca nu a fost vorba de o fractura bimaleolara, pentru ca la 18 ani timpul de vindecare este de 6+2 saptamani (normal in functie de controlul radiologic la 6 saptamani). masajul in acest caz este eventual benefic contra edemului, esential ar fi kinetoterapia pentru mbilizarea artculatiilor si refacerea musculaturii care probabil s-a atrofiat in aceste 3 luni.
despre durere: este greu de apreciat. poate fi si normala insa (luind in calcul metoda de stabilizare cam interesanta) poate fi vorba si despre o migrare a materialului de osteosinteza si o redislocare secundara a fracturii. deci cel mai bine ar fi sa consultati un medic ortoped-traumatolog, si daca este nevoie sa fie efectuat o radiografie de control
0
20-06-2012, ora 11:30
DAN TONI
Nu este medic/terapeut
DAN TONI
buna ziua pe data de 28 mai am fost operat la piciorul stang cu fractura bimaleolara deplasata am primit un surub si o brosa in data de 1 iunie am fost externat din spital pe data de 6 iunie trebuia sa ma prezint pentru scoaterea firelor asa am si facut din 7 fire sau scos numai 3 pt ca a spus domnul doctor sar putea sa se deschida rana datorita umflarii gleznei si restul firelor le va scoate pe data de 9 iunie, sa facut si asta insa cizme din ghips nu am primit fiindca sa produs o necroza si pana nu se vindeca rana nu se poate, ma trimis acasa cu urmatoarele indicatii dupa 2 zile pot desface atela sa las liber piciorul si sa dau cu oximed spray ca se va vindeca mai repede rana dar nici pana in ziua de azi nu sa vindecat intrebarea mea este oare care ar fi motivul ?
0
23-07-2012, ora 20:14
Karina2
Nu este medic/terapeut
Karina2
Buna seara !
Pe data de 8 mai am fost operata la glezna stanga cu diagnosticul:fractura bimaleolara si mi s-a pus un surub si o brosa ;am stat pana pe 17 iulie cu piciorul in ghips;cand mi-au luat ghipsul jos cei din policlinica au spus ca pot calca pe picior, dar pe mine ma doare glezna, calcaiul si toata talpa ;merg sprijinindu-ma de o carja dar durerea persista si mi se umfla foarte tare piciorul pana la genunchi. E normal asta si cat timp de-acuma incolo mi se va mai umfla piciorul si cand va disparea durerea ? Medicul care m-a operat este in concediu, iar cei din policlinica mi-au spus sa calc pe picior si daca glezna nu-si da drumul sa merg din nou la ei sa ma trimita la recuperari.Eu de unde stiu daca am nevoie de recuperari sau nu, sau daca e normal sa ma doara si sa se umfle ? ( am 42 ani, 85 kg, 1.73m )
0
24-07-2012, ora 21:45
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
poate fi normala si poate fi si absolut abnormala.
fara un examen fizic si fara a cunoaste exact ce fractura ati avut si ce osteosinteza s-a facut (eu sincer sa fiu nu-mi pot inchipui cum poate fi stabilizat corect o fractura bimaleolara cu un singur surub si o singura brosa) nu putem aprecia corectitudinea interventiei si faza vindecarii
postati macar radiografiile ca sa ne putem da seama ce fel de fractura ati avut
0
01-08-2012, ora 19:58
DAN TONI
Nu este medic/terapeut
DAN TONI
am facut niste poze de pe radiografii cum sa le postez ?
0
01-08-2012, ora 20:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cautati un site unde puteti face upload de poze gratis si puneti aici pe site adresa unde gasim pozele
0
01-08-2012, ora 20:33
DAN TONI
Nu este medic/terapeut
DAN TONI
http://s12.postimage.org/57rdplfx9/Picture_037.jpg http://s12.postimage.org/tkfq3tb6l/Picture_031.jpg nu stiu cat de reusite sunt leam facut la geam cu telefonul
0
01-08-2012, ora 21:00
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cealalta radiografie, cea antero-posterioara nu il aveti?
0
01-08-2012, ora 21:06
DAN TONI
Nu este medic/terapeut
DAN TONI
o am dar tare rau se vede nu stiu cat va ajuta http://s8.postimage.org/tgibng88l/Picture_040.jpg http://s13.postimage.org/3pr1pwp93/Picture_041.jpg
0
01-08-2012, ora 22:39
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
domnul DAN TONI pe pozele postate nu este o fractura bimaleolara ci una de trochlea talii, mai pe romaneste partea articulara superioara a astragalului.
acesta este o fractura mult mai rara si infinit mai complicata ca o fractura bimaleolara.
pozele nu sunt de cea mai buna calitate insa dupa parerea mea este o treapta (dislocare) pe fata articulara a talusului - sa spuna parerea si ceilalti colegi in aceasta tema. poza nu este clara insa daca fractura este dislocata, acesta ar avea un impact major in avolutia negativa a cazului
o fractura de talus este rara insa complicata, este complicat de operat si din pacate des duce la o necroza a osului. o artroza precoce a articulatiei gleznei este foarte frecventa chiar si cu cea mai perfecta repozitie
daca aveti o fractura de talus in primele 3 luni nu aveti voie sa incarcati piciorul si dupa aceea trebuie evaluat cazul daca se poate cu un CT.
necroza a aparut probabil din cauza edemului, zona operata a fost sub tensiune si pielea nu a rezistat. depinzand de marimea necrozei, si daca este sau nu infectata.
la necroze mici se poate astepta pentru ca sa se vindece de sine, insa la cele mari sau infectate trebuie intervenit chirurgical. necroza pielii nu este o raritate dupa asemenea fracturi si este o sursa importanta de complicatii postoperatorii
ce diagnostic scrie pe biletul de iesire?
0
01-08-2012, ora 22:47
DAN TONI
Nu este medic/terapeut
DAN TONI
http://s11.postimage.org/5ac82q1nn/Picture_048.jpg http://s11.postimage.org/lo0szm76r/Picture_049.jpg acesta este biletul de iesire
0
01-08-2012, ora 23:08
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
am zis eu
deci diagnosticul de internare este fractura bimaleolara, diagnosticul definitiv scrie sub ea 'fractura de corp talus drept'
diagnosticul cu care ati fost internat s-a modificat dupa alte analize probabil facute dupa internare
imaginea, cum am scris nu este de o calitate care sa permita o diagnosticare corecta, insa am desenat cu rosu suprafata articulara si dislocatia pe suprafata articulara. poate ca gresesc, insa acolo ceva nu este clar, de acea am scris ca as vrea sa vad ce zic ceilalti colegi de pe forum: http://s7.postimage.org/r9crona7v/talus.jpg
parerea mea este ca o fractura de talus se opereaza dupa o planificare minutioasa facuta cu ajutorul imaginilor CT, vindecarea osoasa din pacate nu poate fi garantata. la noi ar fost facuta un CT direct postop si la 3 luni
operatia in sine este complicata si nu este 100% o reusita
0
04-09-2012, ora 23:47
Micutza05
Nu este medic/terapeut
Micutza05
Sunt prospat operata pentru scoaterea"fiarelor" dupa o fractura trimaleolara.Rahianestezie si dureri dupa trecerea ei. Surubul a iesit bine dar cu agrafa s-au chinuit mult medicii.Intr-un final au scos-o dar au spart putin osul.Acum sunt bine si astept sa scot firele.Multa sanatate!!
0
13-08-2013, ora 16:05
Cermona
Nu este medic/terapeut
Cermona
Buna,
am 39 de ani si in luna iunie mai precis pe 14 am avut un accident de bicicleta in urma caruia m-am ales cu o fractura de maleola la piciorul stang..desi trebuia sa ma operez conform recomandarii medicului la spitalul de Urgenta am refuzat urmand o imobilizare in atela gambiero-podala pana la remiterea edemului, cu 6 saptamani aparat gipsat pozitie procliva si interdictia de a calca in aceasta perioada.etc.Piciorul arata foarte bine.se mai umfla cate putin in anumite perioade..am inceput treptat sa las greutatea cate putin fara sa fortez...am trecut la o orteza de glezna si incerc sa ma refac...rareori simt un disconfort sau durere...am inteles ca aceasta orteza protejeaza glezna si fixeaza piciorul actionand pozitiv in cazul unei predispozitii la artroza.Stiu ca terapia si multa rabdare, optimismul si increderea in fortele proprii sunt esentiale in vindecare..Abia astept ziua cand voi putea calca din nou fara teama dar mai stiu ca abia dupa 6 luni pot vorbi de o vindecare totala tinand cont ca nu am vrut sa ma operez...am urmat instinctului meu de conservare si intamplarii bunicului meu care fiind ranit pe front in razboi cu aceiasi problema ca a mea de acum..s-a facut bine doar cu aparat gipsat..pe atunci fiind singura posibilitate de refacere in astfel de situatie...urmarea a fost foarte buna.niciodata nu a schiopatat dar s-a refacut mai greu..intrebarile mele sunt adresate unui stimat medic ortoped:de ce in zilele noastre a disparut ideia de terapie si increderea in puterea organismului uman de refacere in fata unor astfel de situatii in care o fisura este numita fractura?-de ce se hotaraste foarte usor operatia cu introducerea unor placute si suruburi in organism fara a se judeca si posibilitatile de insanatosire alternative?de ce stimati medici ortopezi a disparut posibilitatea refacerii prin terapie alternativa..?Suntem oameni si exista in noi puterea de refacere in anumite cazuri ce nu sunt prea complicate..recunosc ca fracturile deschise ca si alte complicatii necesita operatii dar unele desi par grele pot fi facute fara interventia chirurgicala la care se opteaza foarte usor, terapia fiind ceva de domeniul trecutului..de ce stimati medici optati repede la ultima alternativa si ce s-a intamplat cu aceasta graba ce duce spre chirurgie?!Multumesc oricum acelor medici deosebiti, plini de rabdare si incredere care lupta si spera alaturi de pacient cu multa rabdare si compasiune!Si mai multumesc acelor care ramanand in tara ne ajuta sa supravietuim in cazuri critice, care sunt calzi si buni cand viata ne loveste in trecerea timpului.
1
13-08-2013, ora 16:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia este, de fapt, fundamental diferita decat v-o imaginati:
- in ortopedie nu exista notiunea de """'fisura""". Osul este fie fracturat, fie integru.
- exista nenumarate fracturi ce se pot trata concervator, prin imobilizare gipsata, fara interventie chirurgicala.
- fracturile gleznei sunt, din acest punct de vedere, total deosebite. Sunt fracturi articulare, si orice consolidare "aproximativa", obtinuta prin imobilizare gipsata, conduce la artroza post-traumatica severa si extrem de invalidanta.
- prin urmare, logic, in tarile civilizate se opteaza din ce in ce mai mult pentru tratamentul chirurgical, singurul in masura sa reconstituie suprafetele articulare, ca o premisa a unei bune evolutii.
- artroza post-traumatica a gleznei nu are nici o legatura cu """"rabdare, optimismul si increderea in fortele proprii""', ci numai cu reconstituirea preciza a suprafetelor articulare, premisa a unei evolutii corecte spre consolidare, fara artroza post-traumatica.
- tine de logica elementara ca reconstituirea corecta a suprafetelor articulare nu are nici o legatura cu """"ideia de terapie si increderea in puterea organismului uman de refacere""""...
- nu exista in ortopedie ""'posibilitatea refacerii prin terapie alternativa""'...solutiile sunt fie conservatoare (tratament functional sau imobilizare), fie chirurgicale...
- eu am reusit in cariera sa evit nenumarate interventii. In schimb, de fiecare data cand am evitat interventia intr-o fractura a gleznei mi-a parut rau, iar experienta mea coincide cu a colegilor occidentali (cu care am lucrat multi ani), unde nu intra in consideratie aspectele financiare/materiale in decizia de a trata un pacient conservator sau chirurgical...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-08-2013, ora 17:33
Cermona
Nu este medic/terapeut
Cermona
Multumesc mult domnule doctor,
dumneavoastra stiti mai bine si este firesc..dar cazul meu seamana izbitor cu patania bunicului meu...in cazul lui o motoreta..la acel timp nu s-a operat caci nu s-a putut ci a urmat acea imobilizare fortata..stiu ca a fost poate ceva miraculous dar asa a fost..glezna s-a vindecat cu totul...os- articulatie..nu a avut probleme niciodata, nici macar o artroza..cred ca ce spuneti dumneavoastra demonstreaza ani de munca si studiu necontestabili dar cum de s-a putut repara fara consecinte ulterioare?!..acum are 97 de ani si alearga prin curte iar toata lumea ii da cam 70 dupa aspect..mi-a spus doar ca cele 6 luni cu totul au fost o experienta destul de grea, ca medicul Acela deosebit l-a pus sa calce cate putin dupa 6 saptamani..si ca-i facea badijonari cu parafina cand facea rost...bunicul meu a fost medic generalist in spatele frontului...el recunoaste ca astazi medicina a avansat si ca metodele sunt pentru restabilire urgenta..eu nu m-am operat de o frica aproape paralizanta dar am avut si am incredere si in ce mi-a zis el..poate fi bine, judecat procentual...si sper asta sa fie si la mine.cel putin la cum ma simt acum la doua luni de la accidentul stupid..nu incerc sa va contrazic ci sa intrevad, sa sper si sa ma ridic miraculous la fel ca el..dragul meu bunicut ce-mi este model de viata, de lupta, de putere interioara remarcabila...nu vreau sa va supar cu nimic ci doar ca sa-mi permit sa nu cred in cotatii definitive vizavi de puterea de refacere a fiecarui om in parte..cred ca suntem unicate precum degetele unei maini.dumneavoastra reprezentati echilibrul incontestabil al realitatii obiective si vedeti altfel perspectivele dar o mica paranteza in subiectiv puteti face vizavi de cazul meu...increderea in fortele proprii, puterea autosugestiei, credinta pot face minuni iar miracolul sa fie darul vietii, nu credeti?!
0
13-08-2013, ora 18:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu are sens sa va contrazic: este adevarat ca am vazut rezultate uimitoare din punct de vedere clinic, chiar daca fracturile erau consolidate catastrofal (nu au fost operate la timp, corect). Acestea sunt insa exceptii, sub 0, 01% din cazuri.
Atat statistica, cat mai ales fizica au niste legi ineluctabile.
Ortopedia moderna permite rezultate functionale spectaculoase datorita progreselor tehnicii, dar mai ales datorita "compliantei" pacientilor, care inteleg necesitatea interventiei chirurgicale, in vederea maximizarii rezultatului functional.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-08-2013, ora 18:46
Cermona
Nu este medic/terapeut
Cermona
Stimate domn.ok..sunt sigura ca aveti dreptate dar cand citesc cate suferinte ulterioare apar si la cei operati..ca fiecare caz este diferit desi diagnosticul este acelasi..chiar si recuperarea este o mica sau mare minune...ma opresc in a avea incredere, siguranta..ca sa nu mai zic ca teama ramane dusmanul cel mai mare...si apoi descopar ca unii se lupta cu lunile, altii sunt mai norocosi..este drept ca suntem unicate.si ca sa am un pic de haz cred ca ar fi fost oribil sa fim toti la fel in aceasta viata...tocmai acest aspect imi da curaj, speranta si incredere-diversitatea.va multumesc pentru rabdarea de a ma "citi"...si va doresc o zi superba in continuare...Speranta nu moare niciodata in acest spatiu de timp.cu respect,
0
13-08-2013, ora 18:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In tarile occidentale pacientii sunt mult mai pretentiosi si nu accepta rezultatele "aproximative" obtinute prin tratament ne-chirurgical in cazul fracturilor gleznei. Cu cat pacientul este mai informat, mai educat, cu atat accepta mai usor indicatia chirurgicala in fracturile gleznei.
Am omis sa va precizez ca eu nu ma mai ocup personal de fracturile gleznei, fiind integral dedicat reconstructiei ante-piciorului sever deformat.
Prin urmare nu pot fi banuit de vreun parti-pris sau de vreun interes direct legat de aceasta patologie, in afara celui pur profesional/stiintific/uman.
Eu v-am precizat doar ultimele tendinte pe plan mondial in traumatologia gleznei, care permit rezultatele cele mai bune pe termen lung. Daca exista si exceptii (0, 01%), nu putem decat sa le luam in considerare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-08-2013, ora 17:32
Cermona
Nu este medic/terapeut
Cermona
Stimate domn,
informatia.educatia ...(?!) nu au nici o legatura cu intelepciunea...sunt doar simple instrumente in existenta celor inteligenti.dincolo de acest spatiu social nu puteti anticipa ce fel de om este fiecare dintre cei care va cer o parere in situatii accidentale.. iar concluziile ca in multe cazuri de viata pot fi gresite insa..orgoliul si mandria nu ne lasa sa vedem adevarul simplu si sa admitem ca exista posibilitati multiple dincolo de ce stim sau am invatat...teama, exemplele multiple, sfaturile profesionale sau nu se impletesc dand un numitor comun celui in cauza...exista un proverb:"scopul scuza mijloacele"..;am citit despre toate cazurile in dezbatere privind fractura de maleola.cu operatie sau fara..am in familie medici care au fost pro sau contra, oameni care au salvat vieti fara sa faca din asta o carte de vizita.si nici eu n-am sa-mi prezint CV-ul caci nu este cazul...am vrut doar sa-mi reconfirm hotararea si sa gasesc nu numai un medic excelent vizavi de cazul in speta ci si omul cu sufletul lui alaturi de pacient...domnule doctor inchei aici si va doresc multe realizari in meseria dumneavostra aservita omului, celui care va incredinteaza viata, sanatatea si speranta si va rog ca atunci cand mainele se intind pentru ajutor sa priviti cu sufletul dincolo de tot ce stiti sa faceti si sa va puneti in locul celui care face acest gest disperat spre dumneavoastra...cu respect..
0
14-08-2013, ora 18:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ma implic si eu in acest proces.
evident nu stim exact ce fel de fractura ati avut, daca era una de maleola externa fara deplasare atunci tratamentul cu ghips este acceptabil, insa daca a fost una de maleola mediala, una bi sau trimaleolara, una de tip Weber C atunci tratamentul este total gresit si cu tot optimismul si puterea de autovindecare veti avea probleme majore peste 5-10 ani daca nu mai devreme.
cu o operatie corect efectauat pacientul poate sa calce pe piciorul operat dupa 6 saptamani si revine la munca in 8 saptamani, nu stiu ce lucrati Dvs daca nu conteaza ca veti fi apt de munca numai in 6 luni?
nu se pot compara posibilitatile din timpul razboiului si cele de azi, si nu puteti sa faceti statistica dintr-un singur caz, poate ca bunicul Dvs a avut noroc si Dvs nu, insa vom vedea cu timpul
eu am tratat destule fracturi de maleola externa cu ghipsul si am si operat destule, eu tind mai degraba spre operatie la aceste fractrui, mai ales ca a fost propus operatia in romania (unde tratamentul conzervativ este foarte la moda) - acesta fiind un indiciu ca fractura era destul de grava
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: