fractura bimaleolara glezna

11-04-2011
berta emilia
Nu este medic/terapeut
berta emilia
am fost operata pe 28 ianuarie 2011, practicindu se reducere singerinda si osteosinteza cu surub la nivelul maleolei peroniere si sutura ligamentului colateral intern.si inca in prezent am piciorul umflat nu pot sa calc inca bine pe el si am dureri mari in zona gleznelor si calcaie medicul care m a operat zice ca este normal dar nu am incredere ca o sa fie bine va rog sa mai imi da ti un sfat psi va rog pot sa incep ceva exercitii recuperatorii
9 comentarii
0
11-04-2011, ora 15:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea terapeutica depinde de tipul fracturii initiale, de situatia intra-operatorie, de stabilitatea montajului de osteosinteza, de evolutia post-operatorie, de radiografiile de control, dar mai ales de examenul clinic actual, de sex, varsta, greutate, profesie si antecedente de toate felurile.
Toti acesti factori dau cateva miliarde de combinatii posibile, prin urmare cum v-am putea sfatui fara sa cunoastem premisele??
In general edemul post-operator rezidual este cvasi-normal, si el se combate prin evitarea ostostatismului prelungit si prin contentie elastica (ciorap de contentie elastica de tip varice).
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-05-2011, ora 14:25
elena23112003
Nu este medic/terapeut
elena23112003
Buna ziua domnule dr. Uscatu!In data 03.04.2011 am fost diagnosticata cu fractura bimaleolara glezna picior drept, am fost operata in data de 06.04.2011 si am doua taieturi, atat de o parte cat si de cealalta a gleznei.Pe biletul de iesire din spital imi scrie ca evolutie postoperatorie favorabila si ca am fost operata avand fractura bimaleolara glezna si aplicandu-se brose K si tije metalice pentru stabilitatea gleznei.La externarea din spital mi s-a pus o cizma ghipsata si nu am avut voie sa calc 3 saptamani pe picior, asta insemnand ca per total nu am calcat 5 saptamani deloc pe picior, acum dupa 5 saptamani mi s-a aplicat un toc la cizma pentru inca 5 saptamani ce o aveam si am voie sa calc.Cand calc inca nu pot sa ma las cu toata greutatea pt ca simt o oarecare jena la mers, in special in zona calcaiului, intepaturi, mi se si umfla piciorul.Medicul mi-a spus ca ar trebui sa incerc sa merg fara sa ma sprijin de carje, dar inca nu pot...Intrebarea mea este daca este normal sa simt acele intepaturi in zona calcaiului si sa se umfle piciorul?si ce se intampla daca cizma ghipsata nu este bine aplicata?ar trebui sa ii spun medicului ca mie mi se pare ca parca nu este asa cum trebuie?Mai specific faptul ca deja cizma este cam largita, pt ca in momentul in care am fost externata era mai umflat piciorul si acum s-a mai dezumflat, este in regula sa raman tot cu cizma asta sau ar trebui schimbata?Precizez ca am 28 de ani, sporturi nu am practicat...
0
14-05-2011, ora 17:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imi este absolut imposibl sa va raspund necunoscand absolut nici una din datele esentiale: situatia radiologica pre-, intra- si post-operatorie, situatia clinica pre-, intra- si post-operatorie, precum si antecedentele D-voastra personale si patologice.
Aparatul gipsat trebui, intr-adevar, bine supravegheat, astfel incat puteti sa-l controlati la medicul ortoped care va supravegheaza evolutia.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-06-2011, ora 10:53
ziggy_unit
Nu este medic/terapeut
ziggy_unit
Buna ziua domnule doctor. Ma adresez dumneavoastra cu o problema care deja incepe sa-mi puna multe semne de intrebare. Acum o saptamana m-am lovit la calcaiul stang, sarind in piscina. Mentionez ca am inaltimea de 1.96 si o greutate de 96 kg. De atunci nu pot sa calc in calcai... daca stau jos si il palpez nu simt nicio durere. Nu s-a umflat, nu s-a schimbat la culoare, insa sunt la un loc de munca unde sunt nevoit sa stau foarte mult in picioare si in tot acest timp nu am avut repaos decat 2 zile. Am facut 2 radiografii, la glezna, pentru k asa a considerat doctorul de cuviinta ca trebuie facuta (desi i-am explicat ca durerea este in calcai) si mi-a spus ca sunt sanatos, ca nu am nicio fisura, fractura, insa calcaiul nu se vede in radiografie. Nu am mijloacele necesare ca sa ajung prea curand la alt doctor, asa ca am apelat la forumul dumneavoastra, in speranta ca imi puteti da un diagnostic cat de cat apropiat pentru ceea ce se intampla cu calcaiul meu. Mentionez ca am luat tablete de Ibuprofen bp 400 pentru calmarea durerii, ceea ce-mi permitea sa calc, cu o oarecare jena bine'nteles, dar era mult mai bine.

Va multumesc anticipat.
P. D.
0
03-06-2011, ora 16:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este foarte posibila o fractura a calcaneului sau talusului, diagnostice de gravitate mare, cu prognostic intunecat.
Aveti nevoie de un consult clinic specializat si de un CT al retropiciorului (in nici un caz RMN, car nu are fiabilitate din punct de vedere al leziunilor osoase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2011, ora 11:10
ziggy_unit
Nu este medic/terapeut
ziggy_unit
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna prognostic intunecat... sa stiu la ce ma astept...

Multumesc anticipat.
0
05-06-2011, ora 21:38
janinamaria
Nu este medic/terapeut
janinamaria
buna ziua,

numele meu este mihaila janina, 29 de ani, 52 kg...anul trecut 25 sept.2010 in urma unei sarituri cu coarda(bungee jumping) m am ales cu o fractura bimaleolara, glezna stanga...am fost operata, placuta cu 3 suruburi pe exterior si un surub pe interior...am facut recuperare singura pt ca doctorul a zis ca nu e nevoie sa merg la kinetoterapeut, a fost greu dar am reusit.. si acum dupa 8 luni merg bine, chiar alerg pe banda la sala, insa dupa, ma cam doare...daca stau mult in picioare sau daca merg mult ma doare.

acum 3 saptamani am incercat sa stau pe tocuri, am reusit insa e mai greu la mers pt ca simt ca ma tine ceva la glezna...intrebarea mea este daca sunt de vina suruburile care nu mi dau mobilitate totala, sau nu am facut destule exercitii pt articulatii?...in octombrie o sa mi le scoata...o sa am atunci mobilitate totala? sau trebuia deja sa am ?de asemeni am aflat ca nu am voie sa fac tratamente corporale precum electrostimulare din cauza suruburilor, dar nimeni nu mi poate spune daca am voie sa ma bronzez artificial la solar..am fost odata si dupa, parca am simtit o durere in glezna sau doar m am speriat eu imaginandu mi ca se poate intampla ceva...

astept raspunsul dumneavoastra

multumesc
0
05-06-2011, ora 21:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil sa diferentiem cauza redorii articulare fara examen clinic direct si studiul intregului dosar radiologic.
Daca nu sunt suruburi inter-tibio-fibilare, acestea nu influenteaza mobilitatea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-06-2011, ora 21:01
elena23112003
Nu este medic/terapeut
elena23112003
Buna ziua d-le dr. Uscatu, din nou...in primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul anterior.As dori sa va mai adresez o intrebare.De curand, in 14.06.2011 mi-a fost inlaturata cizma ghipsata, mi s-a facut o radiografie si am fost la control medical.Medicul imi spune ca este in regula, oasele sunt la locul lor si ca deocamdata inca este cam normala acea putina durere ce o simt la calcat, care e mai degraba o mica jena la mers, la fel cum este normal sa se mai umfle putin piciorul si ca pentru 6 saptamani este indicat sa pot o glezniera.Cam aceasta este procedura intr-adevar?Intrebarea mea este legata de faptul ca am observat ca am o mica crusta in zona operatiei, dar acum deja dupa ce cat de cat crusta aceea s-a mai dus...am vazut ca este coltul brosei metalice...Ce este de facut in acest caz?Am inteles ca mi se face o anestezie locala, dar ce urmeaza?Aceasta inseamna o noua operatie?Iar nu voi avea voie sa calc?Sau cam ce inseamna asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: