fractura bimaleolara

30-04-2014
angi55
Nu este medic/terapeut
angi55
am 59 ani, 72 kg, 1, 64 m, sex f. acum o luna am cazut si am fractura bimaleolara dr.; mi-a fost gipsat piciorul pana la coapsa timp de 10 zile apoi mi s-a pus cizma (pt inca o luna), dar, dupa alte 10 zile am mers ca nu ma simteam bine si mi-a fost taiat gipsul pe jumatate ramanindu-mi doar pe talpa si gamba fara sa-mi fie prinse oasele fracturate (glezna).acum tot am intepaturi in calcai, talpa si degete, roseate si simt de parca as fi oparita si nu stiu ce sa fac sa scap de aceste simptome. va rog sa ma ajutati cu un sfat.
multumesc mult.
4 comentarii
0
01-05-2014, ora 11:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt simptome tipice imobilizarii gipsate.
Problema de baza este insa alta: este sau nu necesara interventia chirurgicala (in Occident se opereaza peste 90% dintre fracturile maleolare)??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-05-2014, ora 11:31
angi55
Nu este medic/terapeut
angi55
Multumesc f mult pentru raspuns, Domnule doctor.
Dl doctor care m-a vazut a spus ca nu trebuie operatie pentru ca nu a fost fractura cu deplasare.
Mi-a spus ca timp de 3 luni nu o sa calc pe picior (2 luni gips si una luna fara); abia dupa aceea o sa calc pe el cu sprijin.
Inca o data va multumesc.
0
19-08-2014, ora 18:41
Merisa
Nu este medic/terapeut
Merisa
Buna ziua. Am o fractura bimaleolara dreapta, usor deplasata. S a intervenit nechirurgical, in sensul ca medicul mi a facut sub anestezie o reductie nesangeranda. Piciorul este pus in gips pana deasupra genunchiului. Am 37 ani, 69 kg, am nascut de 3 luni si alaptez. As dori sa mi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1. Pt a nu afecta bebelusul prin laptele matern ce anticoagulant si ce analgezic imi recomandati? Mentionez ca fac Fraxiparine de 5 zile si iau Tador, am intrerupt alaptarea dar as Vrea sa reiau pana nu e prea tarziu. 2. Terapia hiperbara ma poate ajuta sa ma recuperez mai repede? Multumesc anticipat pentru raspuns
0
28-08-2014, ora 10:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tromboprofilaxia ("""anticoagulantul""") este absolut obligatorie pe intreaga perioada a imobilizarii., iar produsul mentionat face parte din cele 4-5 existente pe piata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.