Fractura epifiza distala radius si ulna cu deplasare

25-05-2008
anitzza
Nu este medic/terapeut
anitzza
buna ziua,

in urma cu 3 sapt mi a fost pus diagnosticul de fractura epifiza distala radius si ulna cu deplasare. peste cateva zile ar trebui sa mi se scoata din gips, insa osul incheieturii mainii ma doare in momentul in care o misc in anumite pozitii.este normal??? ce mi recomandati??? multumesc mult
8 comentarii
0
25-05-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
In momentul acesta trebuie sa asteptati implinirea termenului de imobilizare, apoi probabil se va face o radiografie. Durerile la anumite miscari pot fi fara semnificatii deosebite in fracturile cu deplasare (nu am inteles daca deplasarea a fost rezolvata, adica daca mina a fost "trasa" inainte de a se pune ghipsul) dar va fi de preferat un control radiografic pentru a stabili mai departe ce tratament veti urma,
Sanatate multa
0
25-05-2008, ora 00:00
anitzza
Nu este medic/terapeut
anitzza
nu mi a fost trasa mana, mi s a spus k nu e nevoie, voi merge sa fac radiografie in momentul in care se va implini termenul de 4 saptamani este deci posibil k durerea sa fie normala imi e f teama de operatie sa nu fie nevoie sa suport o interventie chirurgicala
va multumesc f mult
0
25-05-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
Daca vi s-.a spus ca nu e nevoie de rezolvat mica deplasare inseamna ca nu va fi nevoie de operatie ci de un program de recuperare bine condus
Sanatate multa
0
27-05-2008, ora 00:00
anitzza
Nu este medic/terapeut
anitzza
imi puteti recomanda un spital sau un cabinet particular unde sa mi se faca o radiografie la mana?? peste cateva zile ar trebui sa mi fie scos gipsul.este nevoie sa merg la acelasi medic ce mi a pus mana in gips??? multumesc mult
0
08-04-2009, ora 13:43
cristianturcescu69
Nu este medic/terapeut
cristianturcescu69
pe data de 04.04.2009 am fost operat, diacnostic :Fractura cominutiva epifiza distala radius dr., procedura fiind de reducere si osteosinteza cu placa si suruburi.
intrebarea mea este in cat timp de la operatie imi pot recapata mobilitatea si in cat timp scap de durerile suportabile ?la ce perioada de timp de la operatie este recomanat scoaterea suruburilor si placii de fixare?
multumesc
0
09-04-2009, ora 08:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Singurul raspuns precis vi-l poate da chirurgul ce v-a operat, el cunoscand gravitatea fracturii, radiografiile si mai ales situatia intra-operatorie.
Nu exista un raspuns standard in afara acestor informatii, ci o extrema variabilitate a cazurilor.
Solicitati aceste informatii medicului ce v-a operat si va monitorizeaza post-operator.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-01-2018, ora 10:54
linutica
Nu este medic/terapeut
linutica
Buna ziua.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, o parere.Bunica mea, 73 ani a cazut ieri si i s-a pus diagnosticul in urma radiografiei fractura epifiza distala radius bilateral( stanga cu traiect complet si dreapta cominutiv si stiloida ulnara dreapta).Asta la UPU dupa ce i-au fost trase mainile si facuta din nou radiografia.Domnul ortoped nu m-a chemat sa imi explice despre ce e vorba, i-a explicat bunicii, insa ea nu a inteles mare lucru.I-a pus ghips pe ambele maini si a chemat-o la control peste o saptamana.treb tinut 6 saptamani, iar daca nu se prinde va trebuii operatie.Puteti sa ma lamuriti un pic, tinand cont de varsta, de faptul ca sunt ambele maini, nu era mai simplu cu operatie direct? Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra.
Cu stima
0
14-01-2018, ora 13:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
depinde mult de tipul fracturii insa la o fractura cominutiva posibil sa aiba nevoie de ghips chiar daca este operata. in rest aveti dreptate daca este o persoana activa si sanatoasa atunci este mai avantajoasa operatia din prima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul