fractura 1-3 distala femur cu deplasare

27-07-2008
nita lavinia
Nu este medic/terapeut
nita lavinia
Anul trecut in iunie, sotul meu a fost operat prin reducere chirurgicala si fixare cu 1 tijaK centromedulara+imobilizare in aparat gipsat pelvipodal.In ianuarie a.c a inceput serviciul si in aprilie in urma unei radiografii de rutina medicul a constatat ca tija s ar fi deplasat si trebuie inlocuita, iar sotul trebuie sa se pensioneze 6 luni cu grd 2.Operatia a fost amanata din motive de sanatate pt medic.Problema este urmatoarea:sotul meu merge fara carje dar schiopat.Nu l doare nimic, dar acuza faptul ca piciorul stang i a ramas mai scurt.Exercitii de recuperare a facut.dar muschiul fesier stang mi se pare nedezvoltat.Mai e putin si trebuie sa se intoarca la serviciu si chiar nu stiu ce exercitii de recuperare sa mai faca pentru ca am uitat sa spun a mai facut o radiografie si tija nu mai are joc asa mare pt. ca s a mai depus calus in jurul fracturii.Vreau sa stiu in cat timp se va reface definitiv, sa mearga bine si cand trebuie scoasa tija.varsta sotului este de 40 ani.Inainte de a fii operat a stat si in extensie 4 zile.Medicii pe care i am consultat au spus ca recuperarea se face treptat, fara efort prea mare, dar el nu mai are rabdare, isi doreste sa mearga fara sa schiopateze.cred ca 2 luni cat a stat in gips s a deplasat si din bazin putin.Astept sfaturile dvs!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul