fotosensibilitate sau fotodermatita...alergie la soare!!!!

02-05-2008
iuliana13
Nu este medic/terapeut
iuliana13
problema mea este ca nu pot sa ma expun la soare...in nici un anotimp...mai mult de cateva minute ca mi se inroseste pielea brusc si ma mananca ingrozitor. ceva asemanator cu mancarimea de la varicela. daca ma retrag de la soare...in cateva minute imi trece. necazul acesta il am de vreo7 ani.la inceput nu se manifesta asa de agresiv, erau afectate numai mainile. acum e un calvar. chiar si pielea capului ma mananca.am 29 de ani, un copil de 2 ani. alte probleme de sanatate nu am avut. am consultat medici alergologi din iasi si cluj dar nu mi-au dat sperante prea mari de vindecare...am fost operata in luna martie la san...un nodul benign. mi s-au recomandat niste analize mai aprofundate la sange...daca nu se descopera cauza nici dupa ce le fac pe acelea(inca nu le-am facut pt ca am suferit acea interventie chirurgicala),...sunt in nebuloasa totala. Daca poate sa ma ajute cineva...i-as fi foarte recunoscatpoare. Multumesc!
1 comentarii
0
24-01-2010, ora 17:44
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
din pacate alergia la soare nu cred ca se trateaza, daca va face rau ar fi bine sa evitati expunerea la soare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.