fornait la bebe de 4 luni -raceala sau alergie?

30-03-2013
Madadam
Nu este medic/terapeut
Madadam
Buna ziua! Baietelul meu, de 4 luni, are probleme cu nasul: e plin de mucozitati, de culoare alba, si nu se mai termina. Folosesc aspirator nazal de 3 ori pe zi si degeaba, tot are nasul infundat si nu poate respira foarte bine. Am fost de urgenta la spitalul de pediatrie din localitatea mea si mi s-a dat aerosoli cu dexa si ser fiziologic (0, 5, resp. 1, 5 ml) si Zyrtec, 5 pic. seara. A doua zi a venit pediatrul sa il vada si mi-a spus ca are mucoasa inflamata intre nas si gat, nu are rosu in gat, nu are febra, nu tuseste, sa fac aerosoli 5 zile si sa ia Efferalgan preventiv si Zyrtec, tot 5 zile. Am mai folosit si adrenalina pt aerosoli, ser efedrinat, dar nimic, aceeasi stare: nas plin de muci si indiferent cat scot cu aparatul tot asa e si acum nici nu mai mananca. Astept rasp.dvs.
2 comentarii
0
30-03-2013, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie de un consult ORL
se poate de facut la labortaor un examen a secretiilor si de vazut ce microbi apar si la ce sunt sensibili
orice problema de nas, gat, urechi.. tratati.le NUMAI la ORL
0
06-05-2013, ora 23:46
dianastanis
Nu este medic/terapeut
dianastanis
Asa cum a mentionat domnul doctor adresati-va unui ORL-ist si daca vi se spune ca problema e de natura alergica, rugati sa va trimita la alergolog.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.