formatiune in zona inghinala

09-02-2007
allyssa
Nu este medic/terapeut
allyssa
Buna ziua,

As avea niste intrebari si as aprecia daca v-ati gasi 5 min. ca sa ma "luminati". In partea dreapta a zonei inghinale chiar deasupra zonei pubiene la incheietura piciorului am o formatiune cam de vreo 3, 5 cm,
lungime in latime 1, 5 cm, este tare la atingere dar total nedureroasa cand o imping cu degetul simt ca pulseaza. In partea stanga in acelasi loc- acelasi lucru dar mai mic - 2 cm lungime 1, 5 cm latime Evident ca am fost la medicul ginecolog, am pus f. multe intrebari iar doamna dr. mi-a spus ca aceea nu sunt ganglioni ci cordoane ganglionare- care e diferenta? Cordoanele ganglionare nu prezinta nici un pericol? in jurul lor se simt ca niste boabe orez dar f. putin mai mari, nu se observa decat la pipait, dar ma deranjeaza doar ca sunt acolo. Am motive sa ma ingrijorez? Am tot google-it subiectul ganglioni si atatea variante de boli incat am panicat. Ce ar trebui sa fac? Sa mai consult un alt medic, sa o las pur si simplu asa? Nu fac efort fizic de genul fitness sau alt sport dar umblu mult pe jos. Dupa de ajung acasa dupa o astfel de plimbare simt ca musculatura piciorului mai ales cel drept doare dar o durere surda. Cat ar trebui sa fie in mod normal dimensiunile ganglionilor atat nghinali cat si ai gatului sau axiali, si cand trebuie sa ne tragem semne de alarma.
Scuze ptr. multitudinea de intrebari - acestea sunt intrebari puse si face-to-face medicilor la care dar am fost: ginecologului si medicului de familie nu am obtinut nici un rasp. concret.
Multumesc anticipat, Adina Dani
4 comentarii
0
13-09-2009, ora 12:38
mihaela.popa
Nu este medic/terapeut
mihaela.popa
Buna,

Am aproxiamtiv aceleasi simptome...te rog daca mai intri pe forum poate imi spui cum a evoluat si ce ai facut.
0
10-10-2009, ora 19:59
Lady_Lola
Nu este medic/terapeut
Lady_Lola
buna si eu am aceeasi problema, recent am descoperit ca am in zona inghinala ganglioni inflamati...mici...pe ambele parti, sunt destul de speriata deoarece am si la gat vrei 1-2-3, ca ba sunt inflamati ba nu mai sunt...
analize de sange mi-am facut acum 1 luna pt. ganglionii de la gat iar singura val mare a fost la monocite 9.9%(normal era pana la 6%) insa numeric era sub valoarea maxima...
daca descoperiti ce aveti sau va trec spuneti-mi si mie pls.
0
04-02-2013, ora 18:06
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
Buna, Lady_Lola, imi spui te rog frumos cum ti-ai rezolvat problema? ai descoperit cauza? sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta, mi-as dori sa pot lua legatura cu tine.
0
30-03-2020, ora 03:04
AnaF99
Nu este medic/terapeut
AnaF99
Buna! Aceasi problema o am si eu cu ganglionii inghinali bilaterali. Am aceasta problema cam din luna noiembrie, acum fiind in martie. Ai mei au debutat f durerosi. In urma multor controale la tot felul de medici de la chirugi la ginecologi, niciunul nu a fost in stare sa imi spuna exact ce ar putea fi. Dupa ce am luat antibiotic si supozitoare inflamatia mi s-a dus, dar ei au aceasi dimensiune (3 cm, vazuti la ecografie). Urmeaza sa ma duc la un medic hematolog la Bicuresti, dar dupa ce va trece acest virus. Daca in urma analizelor date si va considera voi face o biopsie pentru a ma asigura ca nu este ganglion. Eu cred ca si tu ai ganglioni, si nu cordon ganglionar pentru ca la palpare nu iti dai seama foarte bine. Zic sa iti faci si tu o serie de analize de baza, daca stii ca ai avut partener stanbil analizele pentru boli cu transmitere sexuala sunt inutile, eu le-am facut si au fost destul de costisitoare. Si eu simt in urma efortului o mica presiune acolo in zona. Daca aflii ceva sau daca mai stie cineva ceva si eu as fi interesata de cum ati procedat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.