foliculita si herpes genital

13-05-2010
george616
Nu este medic/terapeut
george616
Buna ziua! Am foliculita de 3 saptamani in zona penisului inclusiv pe acesta. am fost prima data la un medic dermatolog care mi-a prescris un preparat pentru scabie care mai rau mi-a facut. dupa o saptamana am fost la alt medic care mi-a dat amoxicilina 500, diclofenac, ranitidina si belogent. am urmat acest tratament timp de o saptamana fara succes.pustulele tot mai aveau puroi.apoi am fost iar la acelasi medic si mi-a prescris cifran 500, vitamina A, diclofenac, ranitidina si un preparat care contine urmatoarele: tetraciclina 1, 5 g, acid salicilic 2g, vitamina A 1 ml, anestezina 0, 20 g, talc, oxid de zinc 10g, glicerina 1g si apa distilata 15 g de aplicat dimineata si seara pe toata zona pubiana. am urmat acest tratament timp de o saptamana, timp in care mi-au mai aparut inca aprox 2-3 pustule si m-am ales si cu doua herpesuri genitale (asta dupa singurul act sexual in aceasta perioada pe care l-am avut cu prietena mea care n-a avut niciodata herpes genital). am fost din nou la medic si mi-a dat doxiciclina, isoprinosine, vitamina b6, tavegyl, vitamina A, cifran 500, diclofenac, ranitidina, aciclovir crema, si in restul zonei sa continui cu acel preparat. In afara de asta, inainte de aplicare ma spal cu ceai de galbenele. Mi-a spus ca dupa ce se sparg basicutele herpesului sa dau si pe el cu preparatul. Foliculita nu a mai aparut, in schimb ranile care au mai ramas sunt adanci si mi se rupe coaja mereu cand ma spal. Nu mai au puroi. Din cate se vede sunt foarte curate. Imi pare rau ca m-am intins si am scris atat, dar vroiam sa fie cunoscuta situatia si tratamentele. Acum intrebarea este urmatoarea: Acest preparat nu sapa ranile? Pt ca mie mi se pare ca mai rau le adanceste.Care cicatrizant ar fi mai bun? Nu mai vreau sa ma mai duc din nou la consultatie pt ca pana acum am cheltuit 300 de ron cu totul. Va rog mult dati-mi un sfat!!! Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
15-05-2010, ora 17:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Incearca cu Actovegin crema.Cat timp folosesti Actovegin nu mai utiliza nimic altceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Cum recunoști herpesul genital la femei?
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •