foliculita?

21-02-2010
bica
Nu este medic/terapeut
bica
buna ziua.de vreo cativa ani dupa epilare imi apar fire in piele, la inceput se fac ca niste cosuri, le sparg si curge puroi si scot si firele dar problema e ca raman niste pete maronii foarte urate.am citit pe internet despre foliculita si vroiam sa stiu daca problema mea are legatura cu foliculita si v-a rog frumos sa-mi spuneti si mie cum pot scapa de acele pete fff urate va dati seama ca nici plaja nu prea pot sa fac ca se vad acele pete.va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns. va multumesc.
9 comentarii
0
21-02-2010, ora 22:24
bica
Nu este medic/terapeut
bica
am uitat sa specific ca acele bubite imi apar in zona inghinala
0
28-02-2010, ora 19:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu mai faceti epilarea prin smulgere, adica folosind ceara sau aparatul de epilat!
Aplicati creme epilatoare si nu veti mai avea probleme.
0
10-07-2010, ora 00:22
Koizora576
Nu este medic/terapeut
Koizora576
Si eu am aceeasi problema. Pentru prevenire sa presupunem ca nu vom mai folosi epilatul cu ceara/aparat/lama. Dar cu semnele deja existente ce ne facem?? Bica, daca ai gasit vreo solutie care a dat rezultate, te rog sa imi spui si mie.
0
10-07-2010, ora 22:27
bica
Nu este medic/terapeut
bica
buna koizora. mie mi-au mai disparut semnele, in loc sa ma epilez cu ceara m-am ras o perioada intr-un singur sens si timp de cateva saptamani m-am dat cu o alifie antibiotic si acum e mai bine dar tot ma epilez cu ceara o data pe luna si continui sa ma dau cu acea alifie..succes
0
11-07-2010, ora 15:11
Koizora576
Nu este medic/terapeut
Koizora576
Despre ce alifie e vorba? Si in kat timp a inceput sa se vada diferenta? Eu am multe punctulete(semne) rosii si maronii(mai vechi) pe gambe. Acea alifie estompeaza cicatricile, sau doar vindeca brobonitele cauzate de firele crescute sub piele? Ma bucur ca la tine a functionat.
0
11-07-2010, ora 16:54
bica
Nu este medic/terapeut
bica
eu momentan sunt in spania si aici alifia se cheama bactroban dar tu trebuie sa cauti o alifie pe baza de mupirocina, asta a mea este speciala pt foliculita iar la mine diferenta s-a vazut cam intr-o saptamana-doua si estompeaza cicatricile pt ca este o alifie cicatrizanta.
0
11-07-2010, ora 16:59
bica
Nu este medic/terapeut
bica
am cautat pe google bactroban si se pare ca se gaseste si in romania, poti cauta si tu sa citesti prospectul.succes
0
12-07-2010, ora 02:41
Koizora576
Nu este medic/terapeut
Koizora576
Mersi frumos Bica! O sa ma interesez maine la farmacii.
0
05-06-2012, ora 18:20
ruxandra22
Nu este medic/terapeut
ruxandra22
Buna seara! Am si eu o nelamurire in sensul ca de aprox. 2-3 zile mi-au aparut in zona inghinala niste bubite specifice( din cate am citit) foliculitei...vreau sa precizez ca mi-au aparut dupa epilatul excesiv cu lama (recunosc).Vroiam sa stiu daca este bine sa folosesc pentru tratamentul ambulatoriu un sapun protex si apoi un unguent baneocin si cam cat dureaza pana se vindeca! Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Electroepilarea
  •