fobie sau nu?

11-03-2008
adaina
Nu este medic/terapeut
adaina
Buna ziua.am 24 de ani si de un an de zile ma chinui sa-mi dau seama ce am.in urma cu un an am facut o cadere de calciu in urma careia eram foarte ametita incat parca nici nu simteam unde calc.Am incercat sa ies la o plimare, insa cand am iesit din bloc mi s-au inmuiat picioarele, de atunci am o frica, frica de a nu mi se face rau pe strada sau la serviciu.nu suport sa stau prea mult intr-un singur loc, cum ar fii la sedinte, la interviuri, incep sa ma enervez si vreau sa ies cat mai repede de acolo.totusi e ceva ciudat pentru c atunci cand e vorba de plimbari alte orase, ma plimb foarte mult{pe jos}.Stiu ca trebuie sa-mi inving teama si uneori o fac, dar parca amintindu-mi, ma copleseste iar.VA ROG, ajutati-ma cu o solutie.
8 comentarii
0
11-03-2008, ora 00:00
adaina
Nu este medic/terapeut
adaina
Buna ziua.am 24 de ani si de un an de zile ma chinui sa-mi dau seama ce am.in urma cu un an am facut o cadere de calciu in urma careia eram foarte ametita incat parca nici nu simteam unde calc.Am incercat sa ies la o plimare, insa cand am iesit din bloc mi s-au inmuiat picioarele, de atunci am o frica, frica de a nu mi se face rau pe strada sau la serviciu.nu suport sa stau prea mult intr-un singur loc, cum ar fii la sedinte, la interviuri, incep sa ma enervez si vreau sa ies cat mai repede de acolo.totusi e ceva ciudat pentru c atunci cand e vorba de plimbari alte orase, ma plimb foarte mult{pe jos}.Stiu ca trebuie sa-mi inving teama si uneori o fac, dar parca amintindu-mi, ma copleseste iar.VA ROG, ajutati-ma cu o solutie.
0
25-03-2008, ora 00:00
technoboy
Nu este medic/terapeut
technoboy
buna! ma numesc Claudiu si am 16 ani si in urma cu vreo 4-5 luni am facut o cadere e calciu urata de tot nu stiam ce se intampla credeam ca voi muri...bun am ajuns la spital mi sa administrat o doza de calciu si magneziu in primele 2 zile m-am simtit bine. dupa care a aparut asa o frica in corp parca nu ma simt acelasi om dinainte nu pot sa gandesc cum ar trebui( in geneal noaptea apar aceste simptome inainte de culcare) treptat sa ajuns la o criza de spasmofilie...senzatie de sufocare miscari necontrolate ale corpului. iar acuma de vreo o luna imi apare un nod in gat si ma strange capu foarte tare...e infricosator cand ma uit la ceva naspa la tv imi vine cate o frica de nush ce sa fac. iar de acuma o sapt inainte de aceste simptome fac temperatura. as dori sa va intreb am o frica foarte mare in corp cum ca as inebuni va rog sa imi raspundeti din aceste simptome se poate inebunii sau se poate face un accident vascular????? ce miati indica sa fac?? inaltime 1.82 si 60 de kg
0
30-04-2008, ora 00:00
Ionela 11
Nu este medic/terapeut
Ionela 11
Nu am avut cadere de calciu insa unele din simptomele pe care le descrieti voi le am si eu(ameteli, nod in gat). Am luat calciu cu vitamina D3 pentru fixare(la unele persoane calciu pe cale bucala nu se asimileaza incercati injectabil in acest caz). Apoi am luat Distonocalm 1 pastila pe zi pentru liniste si Piracetam 1 pastila pentru circulatia sangelui. Tratamentul cu cele doua medicamente este temporar 1 luna pentru ca dupa aceea imi revin. Teama declanseaza simptomele. Distonocalmul nu se ia seara pentru ca creeaza insomnie, seara beti un ceai de tei concentrat. Va sfatuiesc sa consultati un medic si sa-i cereti medicamente pentru liniste adaptate starii voastre, eu am incercat ceva empiric.Multa sanatate!
0
11-06-2008, ora 00:00
adaina
Nu este medic/terapeut
adaina
buna tuturor. acum stiu cum sa-mi controlez teama, nu ma mai gandesc la consecinte, merg inainte orice ar fi, de murit nu o sa mor asa ca.fobiile astea iti limiteaza viata, ! Totul se manifesta pe fond psihic, e o teama care nu se poate explica, ai palpitatii, transpiri, simti ca ti se inmoaie picioarele...! NU luati medicamente pt calmare, pentru inima...luati doar calciu si magneziu si poate jumatate de pastila de stugeron din cand in cand, cand simtiti presiune craniana si ameteli mari. Asta fac eu...sper sa aiba un efect bun si la voi. Cel mai bun remediu e autocontrolul. va pup.
0
13-10-2008, ora 00:00
andreiu
Nu este medic/terapeut
andreiu
astept raspuns pt ca e f f inportant pt mn: de cateva zile am observat la un bun prieten ca are momente in care, timp de 2 3 secunde tremura/tresare (nu stiu sa explic clar acele momente:( )si de vreo doua ori cred ca a scos si un sunet nu f tare dar ciudat.imi spune cnv ce e, ce ar trebui sa faca, cum sa il ajut ???? va multumesc
0
14-10-2008, ora 00:00
Ionela 11
Nu este medic/terapeut
Ionela 11
Pentru mine anumite medicamente au un efect Placebo, imi ofera o stare de siguranta, pentru ca ma gandesc ca nimic rau nu se poate intampla. Andreiu prietenul tau sufera de o fobie si cel mai bine ar fi sa consulte un psiholog, daca este student consultatiile sun gratuite. Trebuie sa lase prejudecatile daca vrea sa fie om. Mai nou fobiile si atacurile de panica pot fi vindecate in 20 de minute, de catre psiholog.Mult succes!!!
0
09-02-2009, ora 13:20
elfulica
Nu este medic/terapeut
elfulica
buna tuturor, am avut si eu ceva similar, o cadere de calciu cu palptatzii, amorteala, panica, frika, dereglari gastro-intestinale, lipsa poftei de mancare, slabiciune, frika de moarte dupa.Mi'am facut toate analizele, am luat organele pe rand, am fost la neurolog etc si de fapt sunt foarte sanatoasa, acum iau niste pastile homeopate, pe baza de plante 100% care au calciu, magneziu etc si nu mai intru in panica pt ca stiu ca nu are ce sa mi se intample.incercati si voi si incercati sa va linistiti pt ca nu aveti ce sa patiti e ceva ce puteti controla si ganditi'va la oamenii care intradevar sufera de boli crunte precum cancerul, leucemie etc si o sa vedeti cat de norocosi sunteti.daca sunteti interesati de acele produse naturiste -
multa sanatate
0
03-09-2009, ora 01:41
sy
Nu este medic/terapeut
sy
si eu am avut aceleasi probleme.luati calciu cu d3.asa scrie pe cutie. mai contine pe langa fier, magneziu, vitamine, etc. purtati-le la voi, si cand va simtiti slabiti luati una, si va fi mai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul