adolescentul si fobia sociala

04-02-2015
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
Buna ziua, ma numesc Florin, am 15 ani si sufar de fobie sociala.De curand am inceput sa merg la psihoterapeut, adica de 2 luni, dar rezultatele nu se prea vad legat de comunicare.Sunt disperat, nu stiu ce sa mai fac, fiecare zi mi se pare prea mult, nu mai suport sa ma pierd cand vorbesc cu cineva, iar altii vorbesc foarte natural si degajat.Simt ca viata mea nu mai are rost, mi-am pierdut aproape toti prietenii, tin legatura doar cu un fost coleg, care e si el plecat in Anglia.Credeti ca daca voi continua sa merg la psihoterapeut totul se va schimba in bine?ati mai avut cazuri disperate, ca al meu, in care pacientul a reusit sa se vindece?poate nu din prima, dar dupa mai multe sedinte?Va rog sa-mi raspunda un psihoterapeut specializat in acest tip de cazuri, va multumesc!
16 comentarii
0
04-02-2015, ora 16:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie oricum sa faci mai multe sedinte. Suferi de anxietate sau depresie ? Te rog sa te uiti la toate simptomele lor pe net.
0
04-02-2015, ora 18:34
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
Am specificat in comentariu ca sufar de anxietate sociala.
0
05-02-2015, ora 13:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incearca sa iti iei trimitere de la medicul de familie si sa te evalueze si un psihiatru. In masura in care va considera oportun iti va prescrie un medicament pentru anxietate. Se echilibreaza niste neurotransmitatori si scapi de anxietate la 10-15 minute dupa ce ai luat pastila. Poti duce o viata normala.
0
05-02-2015, ora 14:21
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
in cazul in care nu iei deja tratament medicamentos ar fi bine sa treci si pe la psihiatru pentru a-ti recomanda unul. Nu inseamna insa sa renunti la sesiunile de psihoterapie...cu actualul psihoterapeut sau cu altul.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
05-02-2015, ora 14:23
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
Am fost si la psihatru, am fost si internat la sectia de psihatrie a spitalului Obregia din muncipiul Bucuresti, acolo am fost diagnosticat cu depresie acuta, mi-a prescris doamna doctor si niste medicamente antidepresive.M-am saturat sa iau pastile, datorita lor nu am putut sa fac ce-mi place, adica fotbal pentru ca dupa 10 minute de alergare incepea sa ma intepe inima foarte tare si de multe ori mi-e greu sa vorbesc pentru ca am gura foarte uscata si am o senzatie de nod in gat.Dar stiu ca nu am depresie, am avut, principala mea problema e anxietatea sociala, care imi macina toata viata, daca sunteti medic si stiti despre ce este vorba puteti intelege cat de greu este pentru un om cu anxietate sociala sa se descurce in activitatile sociale.Unii medici sunt niste idioti, care iti doar banii.Am intalnit numai astfel de medici in decursul a 6 ani.Mi s-au pus doar diagnostice gresite cum ar fi schizofrenie, depresie si alte aberatii spuse de medici!Eu am doar anxietate sociala, asta mi-a spus singurul om pe care eu il apreciez ca medic, si anume psihoterapeutul meu.
0
05-02-2015, ora 14:38
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
daca iti apreciezi psihoterapeutul atunci iti sugerez sa continui cu el..insa daca rezultatele nu se vad in urmatoarea luna iti sugerez sa incerci din nou un tratament medicamentos...poate la recomandarea unui alt psihiatru
0
05-02-2015, ora 17:20
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
Fobia sociala din cate stiu eu nu se trateaza prin tratament medicamentuos, ci prin psihoterapie.Tratamentul medicamentuos este o portita de rezerva daca psihoterapia nu isi face efect.In cazul meu psihaterapeutul sau medicul psihiatru nu mi-au spus ca ar trebui sa schimb medicamentele pe care le iau in momentul de fata, deci nu voi face asta.Eu doar aveam nevoie de un sfat incurajator privind combaterea anxietatii sociale, dar acum ma simt mai bine fata de momentul in care am trimis mesajul.Multumesc oricum, o seara buna
0
05-02-2015, ora 18:21
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Buna Florin..la cat de corect si frumos ai scris tu aici este greu sa crezi ca nu poti comunica cu oamenii fata in fata, dar eu te cred fiindca cunosc multi oameni ca tine.Dupa cum a scris si Clara, in cazul in care n o sa simti imbunatatiri cu psihoterapia apeleaza la medicamente.Nu din cauza medicamentelor te a intepat la inima, nu din cauza medicamentelor n ai putut practica un sport.Daca o sa ajungi la un psihiatru si ti va da medicamente, spune i sa ti dea doze mici.Sanatate multa iti doresc si lasa mi nr de telefon in privat sa mai vorbim.
0
05-02-2015, ora 19:02
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
Nu iti pot lasa un numar de telefon deoarece prin prisma problemei pe care o am imi este teama sa comunic la telefon cu oameni pe care nu-i cunosc si nu-mi ofera siguranta ca nu vor rade de mine.Dar in schimb ti-as putea lasa adresa mea de fb sa vorbim acolo, sau mi-ai putea lasa tu adresa ta de fb.Esti de-acord?Apropo, cati ani ai si din ce oras esti?
0
05-02-2015, ora 19:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Senzatia de nod in gat si intepaturile la inima nu au fost reactii de la medicamente, ci simptome ale anxietatii. Daca nu ti s-au potrivit niste medicamente, nu inseamna ca nu ti se potrivesc toate. Eu am incercat 60 de retete si combinatii pentru boala mea pina sa imi gasesc medicamentul cu care sa ma simt bine.
0
05-02-2015, ora 19:28
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
De curiozitate, tu ce problema ai?
0
05-02-2015, ora 19:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am o boala depresia bipolara care cuprinde si depresia si a cuprins si anxietatea. Mie anxietatea mi-a trecut dupa un an cu Xanax 3 luni, Efectin 6 luni si Seroxat un an. De 7 ani nu mai iau medicamente pentru anxietate. Pentru ca am tratat-o la timp.
0
05-02-2015, ora 20:13
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Ia lasa tu Florine rusinea si emotiile si treci la o barfa cu mine...daca ar fi sa rad vreodata, rad de mine, ca si eu am fost in situatia ta
0
06-02-2015, ora 16:08
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
Da, dar totusi nu stiu nimic despre tine si nu am avea despre ce vorbi.Te+am intebat cati ani ai si unde stai, imi poti raspunde?Fb ai?Apropo:si tu ai avut anxietate sociala?m-ar ajuta mult sa-mi scrii cum te-ai vindecat.
0
06-02-2015, ora 16:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu nu am avut anxietate sociala in sensul de a nu putea relationa cu oamenii. Am avut stare de anxietate fara nici un motiv. Dar ca toate persoanele cu depresie si anxietate sunt o fire retrasa. Imi place linistea. Nu ma dau in vant dupa petreceri, baruri de noapte etc. Nu vad nimic rau in asta. Ma calmeaza si ma simt foarte bine mai retrasa.
0
06-02-2015, ora 17:10
AdonisBad
Nu este medic/terapeut
AdonisBad
Am intrebat-o pe mir daca are anxietate sociala, nu pe tine.Stiu ca n-ai avut anxietate sociala, deoarece mi-ai scris mai sus ca ai avut depresie si anxietate generalizata, multumesc oricum pentru faptul ca mi-ai scris, ceea ce denota faptul ca nu sunt o persoana chiar atat de plictisitoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •