foarte speriat!am inghit un mic osisor

10-11-2008
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
Acum aprox 2 sapt am mancat foarte rapid si f infometat aripi de pui prajite.si din greseala am inghitit si o bucatica de max 1.5cm de os (micutz si ascutit oarecum).pt moment nu am simtit mare chestie.dar acum parca simt niste dureri surde in capul pieptului si ma gandeam ca asta ar putea fi o cauza.este osibil ca un osisor atat de mic sa ramana cumva impotmolit undeva pe tubul digestiv, sa se infiga in vreun fel de peretele tubului digestiv?daca da ce simptome ar da??si deasemenea vroiam sa stiu daca acest os ajuns in stomac eventual poate fi dizovlat sau trece mai departe in starea care a intrat, cum poate fi eliminat?in cazul in care la inghitirea lui ar fi provocat vreo rana ceva, se poate vindeca de la sine (asa cum la exteriorul pielii o rana se cicatrizeaza) sau in interiorul tubului digestiv ranile se vindeca mai dificil?as fi f recunoscator pt niste sfaturi sau informatii !!!multumesc anticipat
2 comentarii
0
10-11-2008, ora 13:05
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Va spun din experienta personala si nu ca medic(mama mea a avut) ca s-a chinuit vreo luna de zile dupa care totul a trecut de la sine.
Teoretic se poate face fibrogastroscopie in incercarea de a-l gasi(mamei mele i s-a impotmolit in faringe, a fost la ORL-ist dar nu a gasit nimic), poate ar trebui incercat.
0
10-11-2008, ora 17:37
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
va multumesc pt raspuns.dar ma intreb daca simptomele trec si nu se poate descoperi chestia asta.ce probleme ar putea genera pe termen lung?sau ce complicatii mai precis?mancand ceva mai solid nu ar trebui sa impinga acel osisor daca exista acolo, in stomac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici