foame excesiva

11-07-2007
blonda_yo
Nu este medic/terapeut
blonda_yo
Dupa o perioada de 6 luni in care am tinut o dieta insa nu f stricta acum sunt in perioada de mentinere.Problema este ca de 1 saptamana am o foame excesiva chiar nu ma pot abtine si in aceasta saptamana m-am ingrasat 4 kg..ceea ce mi se pare f mult avand in vedere ca mi-au luat 6 luni k sa slabesc 10 kg.Ma simt f rau sunt balonata si am abdomenul foarte tare.Va rog mult sa ma ajutat cu un sfati
6 comentarii
0
11-07-2007, ora 00:00
maria i72
Nu este medic/terapeut
maria i72
Ce tip de dieta ai tinut?
In general ne confruntam cu o foame excesiva in ultimele 2 saptamani de menstruatie.
Si eu ma confrunt cu aceiasi balonare, tot dupa o dieta. Este posibil ca stomacul sa fi avut de suferit cu aceste diete.
0
11-07-2007, ora 00:00
blonda_yo
Nu este medic/terapeut
blonda_yo
Dieta pe care am tinut-o: pai nu am mai macat prajit deloc, carne cat mai putina, fara sucuri, fara dulciuri decat ffffff rar, multe fructe si legume.Problema e k acum de 1 saptamana mananc orice...si nu inteleg ce se intampla cu mine chiar nu am pot abtine si am burta f umflata niciodata nu am avut astfel de probleme.Si apropo de ce ai zis tu cu menstruatia mie trebuie sa-mi vina abia peste vro 4-5 zile deci.Mai astept pareri si va multumesc anticipat
0
31-07-2007, ora 00:00
cristinadanila
Nu este medic/terapeut
cristinadanila
Din pacate, se creaza un cerc vicios: celulele au o memorie celulara si stiu ca le trebuie vitamine, minerale, proteine - ne transmit semnal la centrul de satietate, insa noi traducem:"mi-e pofta de ceva bun" - si mancam ce-i place gurii, nu ce le trebuie celulelor noastre, ele cer in continuare...si tot asa.
Organismul are un sistem de autoaparare foarte bine pus la punct, inregistreaza perioadele de infometare, iar cand acestea se termina, incepe sa-si ia provizii (depunand grasimi), pentru ca stie ca mai devreme sau mai tarziu il asteapta o noua perioada de infometare.
Este nevoie de un program de reglare a metabolismului, care dureaza minim 3-4 luni, deoarece memoria celulara este intre 90-120 zile.
Spune-mi ce varsta, inaltime si greutate ai.
0
31-07-2007, ora 00:00
blonda_yo
Nu este medic/terapeut
blonda_yo
Am 18 ani si 1.60 m.Eu reusisem sa slabesc ma mult d 10 kg adica de la 74 ajunsesem la 62.Dar acum am ajuns la 69.Nu stiu ce sa ma fac...mananc in continuu...:(
0
31-07-2007, ora 00:00
blonda_yo
Nu este medic/terapeut
blonda_yo
Am 18 ani si 1.60 m.Eu reusisem sa slabesc ma mult d 10 kg adica de la 74 ajunsesem la 62.Dar acum am ajuns la 69.Nu stiu ce sa ma fac...mananc in continuu...:(
0
07-08-2007, ora 00:00
cristinadanila
Nu este medic/terapeut
cristinadanila
Pana ce nu hranesti corect celulele organismului tau cu minerale, vitamine, proteine, nu vei putea iesi din acest cerc vicios.
Trebuie sa vezi si cu glicemia cum stai, e foarte important.
Necesarul de proteina al organismului tau este de 81-100gr.proteina pe zi, iar metabolismul bazal este de 1400-1600kcal, adica atat arde organismul tau in stare de repaus.
Pentru perioada de slabire trebuie 1200-1300kcal, dar foarte importanta este proteina! - 81-100gr/zi si nu-i usor, din alimentatia obisnuita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dependența de alimente
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •