flora vaginala distrusa

05-03-2010
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna ziua!Am urmat multe tratamente cu antibiotice pentru raceli in zona genitala si mi s a distrus flora vaginala.Acu ma doare si ma ustura foarte tare inauntru si nu mi a trecut cu feminela vagi c si niic cu gyniel.am auzit ca tratamentele naturistye dau rezultate mai bune nu am folosit pnaa acu si niic medici homeopati nu cunoisc aiic la mine in oras.eu sunt din botosani. ati putea sa mi dati un raspuns va rog pt problema mea ?va multumesc
18 comentarii
0
05-03-2010, ora 23:03
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
cred ca ar trebui sa incerci niste probiotice!si intotdeauna este indicat sa iei probiotice cand iei antibiotic deoarece iti da peste cap flora intestinala si cea vaginala!si spalaturi cu ceai de pelin sau galbenele!
0
06-03-2010, ora 19:49
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut!mersi de raspuns.probiotice te referi la stamicin sau la ce?care se iau odata cu antibioticele?am luat si din astea dar am avut mai multe infectii din astea jos si de aceea am fost nevoita sa aiu.si flora asta vaginala se reface asa pur si simplu?sau trebuie ajutata?cu ceai de galbenele ma spal inauntru dar cu pelin nu am incercat am auzit de tratamente naturiste ca dau rezultate o sa ma interesez sa vad am inteles de niste lactobacili ceva care refac flora vaginala.eu as lasa asa sa vad cum mai reactioneaza dar daca ma deranjeaza foarte tare ma duc iar la dr.oricum saptaman viitoare imi mai fac o analiza de secretie si un papanicolau sa vad cum mai stau mersi mult sanatate
0
06-03-2010, ora 21:39
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
nu m-am referit la stamicin asta este in special pentru candida!
probioticele sunt cele pe baza de lactobacili care te ajuta sa refaci flora intestinala sau cea vaginala!
ca exemplu ai biotics, erceflora, enterolactis sau chiar probiotice asa se numesc le gasesti la farmacie!
succes!
0
08-03-2010, ora 11:19
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
mersi ca m ai lamurit1chiar nu stiam de astea.dar mai am o intrebare la tine nu prea am inteles tre sa le iei cu antibiotice sau pot sa le iau si acu sa imi refac flora vaginala separat ma refer?ca nu stiu chiar eu incercam sa caut ceva sa imi refaca flora dar nu stiam ce mersi mult de tot astetp raspuns
0
08-03-2010, ora 11:36
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
indicat ar fi sa le iei o data cu antibioticul!
dar cum nu ti se spune..le poti lua si acum!
dar sa le iei pe o perioada de 2 luni minim!
multa sanatate!
0
09-03-2010, ora 13:59
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut!acu mi a dat medicul gynophilus pentru refacerea florei vaginale 2 zi timp de 7 zile si dupa aia inca 7 zile cate 1.sper sa ma ajute si mersi de raspuns.oare tre samai iau si astea care zici tu?nu cred ca astea am inteles ca is pe baza de lactobacili si poate e de ajuns.stii ca m am saturat de atatea medicamente si atatia bani dati aiurea si cand vezi ca iti tot reapre te deprimi toatl si nu mai ai incredere in doctorii astia.nu mai stiu ce sa zic sper sa fie bine.mersi de raspuns daca m ai stii ceva care m ar putea ajuta te astept sa mi zicic.mersi inca o data.
0
09-03-2010, ora 14:03
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
eu tot sper sa mi treaca cu aastea si tot incerc altele ca cobaiul m am saturat cateodata ma gandesc la ce e mai rau. dar incerc sa mi revin dupa aia sa zic ca nu i mare lucru i gata. oare tre sa mai iau dupa astea sau imi trece xcu astea ?ma refeream sa repet am inteles ca tre sa lasi un interval de timp.poate mai stii tu ceva.te ai confruntat si tu cu asa ceva?sanatate
0
10-03-2010, ora 09:26
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
buna!
daca doctorul asta ti-a prescris..este ok.ce ti-a dat este local!
flora intestinala/vaginala este data peste cap cand ai un dezechilibru in organism..parerea mea personala si din proprie experienta iti spun ca tratamentul asta local va da roade pe o perioada scurta si ca indicat este sa iei ceva gen biotics si perioada de 1 luna...2!exact ceea ce ai zis si tu ca reapare!
tot din cauza florei am tras si eu...si am luat perioada mai lunga biotic sau erceflora desi asta este mai scumputa...sau direct probiotice de la farmacie cu acelasi nume!
probioticele costa mai putin si se administreaza cate 1 pe zi1
multa sanatate!
0
10-03-2010, ora 16:10
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna !mersi de raspuns!si asa ai luat si tu si capsule vaginale si din astealalate pe gura odata?si ti a trecut?nu ai mai avut probleme?as lua asa cum zici tu daca zici cas bune ca m am saturat sa reapara si o gramada de bani doar stii daca ai patit.nu am mai luat din astea care zici tu dar mai exact tu ce ai luat?biotics sau erceflora?si de cand te chinui cu problema asta?ai aceleasi simptome ca si mine ?zi mi exact cum sa le iau ca nu stiu prea multe despre ele ca nu am mai luat.si sa nu fie prea mult odata ma gandesc nu stiu.lamureste ma tu cum sa fac te rog ca doctorii astia is varza cateodata tratamente in viteza si cand vezi ca nu ityi trece te apuca pandaliile.dai si o grmada de bani si te tot duci la usa lor.ufffffffff ca acu vreo 3 amni nu stiam ce inseman sa pui ovule ca nu mi trebuiau dar acu stiu pot sa ma fac ginecolog.mersi mult si astept raspuns poate pricep mai bine sanatate si tie
0
10-03-2010, ora 18:29
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
buna!
eu am avut la fel probleme cand am luat antibiotic!
si am facut o cura cu biotics 2 luni si mi-a fost mult mai bine si acum de fiecare data cand iau antibiotic bag si biotics sau erceflora sau enterolactis!
eu zic ca cel mai convenabil la pret ar fi biotics respectiv 14 ron/20 capsule pe care le iei cate o capsula de 3 ori pe zi cu apa in timpul meselor!
erceflora este si pentru diaree la fel ca si enterolactis!
ideea este ca trebuie sa le iei minim 2 luni!
succes!
0
11-03-2010, ora 09:44
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut chair asteptam sa mi raspunzi cu nerabdare.tot intreb parca s batuta in cap.dar chiar nu al mluat decat astamicin pana acu ce sa zic doar ma informez de pe aici dar daxa nu am avut nevoiena asta e.bine ca ai vz tu mes meu sa ma lamuresti.deci am sa iau biotics dar fara oprire 2 luni sau cum?dupa ce termin cele 20 de capsule imi mai aiu si sooctesc doua luni sau cum fac?te mai intrebasm daca nu are nimik daca le iau odata cu astea cu capsulele vaginale.vad ca am inceput aseara dar tot ma doare.oare asa e normal?pana se reface ce zici?ai patit si tu asa?nu ti a trecut din prima banuiesc dar ai continuat cred nu?asa te durea si pe tine inauntru?parca nu mi9 ai zis nu mai stiu.si asta mi se intampla de vreo 2 luni durerea asta inauntru inainte ma ustura pe dinafara dar de la atatea tratamnete am incurcat borcanele mersi de raspuns si daca mai poti sama lamuresti nu ezita so faci te ascult.sanatate
0
11-03-2010, ora 10:51
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
buna!
parerea mea este ca din simptomele pe care zici ca le ai tie nu ti-a trecut candida!
pentru asta ai putea sa faci spalaturi cu Femigin B!
poti sa mai faci bai de sezut cu ceai de coada calului, galbenele, pelin si apoi te invelesti bine si stai linistita in pat!

acum poti lua si biotics in timp ce faci tratament local cu ce ti-a dat medicul!eu ti-am zis cat te costa 20 de capsule dar tu trebuie sa iei cate 3 pe zi in total 90 de pastile intr-o luna!
durerea nu are legatura cu candida sau cu distrugerea florei vaginale!
toate cele bune!
0
18-03-2010, ora 08:55
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut1am vazut ca durerea nu are legatura cu flora sau candida.ca mi am pus astea pentru refacerea florei si nu accepta organismul mai rau mierea acu ma spal cu ceaiuri si imi mai trece.chiar inainte de ciclu imi trece pe perioada asta mi e bine si vreo 3 zile dupa iaia.dar stii ce am observat ?ca atunci cand am antibiotic in corp nu ma deranjeaza nimik.oare de ce?acu a venit cumnatamena din itlaia si a vrut sa si faca o secretie si testul apap si mi am facut si eu la fel.sa vad ce a mai ramas.am inceput sa aiu biotics sa vad cum e.dar de ce ai zis ca durerea nu are legatura cu candida sau flora?asa cred si eu dar de la ce e ?ca au zis si cele care mi au luat analiza ca sunt curata inauntru.ma duc azi sa vad ce mi iese la analiza si so intreb pe doctora de la ce ma doare?nu mai stiu ce sa zic.mam cam asaturat dar tre sa o rezolv cumva nu ma las mersi mult de raspuns si te tin la curent cu ce am facut.sa stii ca s ar putea sa mai am ceva microbei ca acu cred ca am inceput sa mi cunosc corpul si flora nu cred ca e distrusa ca nu mi accepta organismul ovulele niic nu le am mai pus am dat degeaba bani pe ele dar in fine e bine si asa ca nu mi am distrus flora la cate antibiotice am luat.na zimi si mir de la ce crezi ca e durerea ?iti zic ce mi azi doctora dupa aia ca ma duc diseara.pa mersi de raspuns mai vb
0
21-03-2010, ora 14:47
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut mersi de raspuns.am fosr la dr si am facut analize si mi a iesit stafilococ auriu candida si enterococ.nu era de fapt vb de flora vaginala.ma mir la cat tratament am facut insemaan ca am organism rezistent.mi a dat sa mi prepar niste ovule cu antibiotice sa repet doua luni apoi sa mai fac odata naliza sa vad c emi iese.macar acu vad ca mi a gasit ceva ca pana acu nu ai nimik dar pe mine ma deranja.e bine si asa.deja m ma obisnuit nu mi mia fac griji.ast e ce s ai faci de la raceli netratte unde vrei sa ajungi.nu stiu de unde dumnezeu cooptezi microbii astia dar in fine scap eu de ei.sannatate.
0
22-03-2010, ora 09:50
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
buna!
ma bucur ca ai fost la medic si ai facut analize!
exact ceea ce ti-am spus ca nu-i de la candida durerea si usturimea...ma rog...acum sa faci tratamentul si sa iei musai si biotics!
si dupa 2-3 sapt dupa tratament mai refaci o data secretia sa vezi daca ai scapat de microb!
multa sanatate!
0
30-03-2010, ora 19:12
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna1 asa e am mers la medic si m a lamutir dar cu usturimea asta dinanuntru tot nu s lamurita.dar am rabdare ce sa fac.am o prietena farmacista si a zis ca tre sa ma spal inainte de a introduce fiecare ovul e bine oare?cred ca da sa il curat pe celalalt.pa sanatate
0
01-04-2010, ora 14:52
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut
in fiecare zi mai aflu cate ceva.m am hotarat sa fiu mai optimista.stii ti am zis ca mi am pus ovule din alea preparate si pem la al saselea am facut o alergie de nu ma m vz.sun medicul si imi zice ca m am intoxicart cu medicamente.a zis ca mi a trecut microbul si sa nbu mai iau niic un alt fel de medicamnt.mi a zis ca genital nu e nimik.chiar cred ca asa e ca la contact nu ma doare de loc.a zis ca durerea paote sa vina si din spate de la colon sa fie iritabil.asa ca saptaman viitoare ma programez la colonoscopie sa vad ce e sa nu mai aiu medicamente aiurea ca un cobai.sincer m am mai linistti ca nu am nimik la cate tratsmente am laut imi faceam problemem de ce nu mi trece.oricum toti mi au zis cas sa ntaoasa asa ca am sa cred si eu ca asa e analizele mi au iesit bune.e pok. chiar vb cu cumnatmaea ca noua ne treba un pshiholog radeam bineinteles asa e cu cat te gandesti mai mult la ceva ti se apre ca e mai gerav de acum sunt optimista ce atatia dr doar n u is pe moarte.pa santate si mai vb paote te fac sa razi un pic ma refere la coffeta
0
01-04-2010, ora 14:54
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
a am uitat sa ti zic ca asa am facut si cu stamacul cand m am saturat sa fiu cobai am facut endoscopie ca ma temeam asta cred ca e mai usoara tre sa fiu curajoasa ca altfel iau medicamnte in prostie si nu mai vreau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sistemul genital feminin

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: