flora microbiana gram pozitiva

11-10-2011
Eraser
Nu este medic/terapeut
Eraser
Buna ziua,

Am facut un exudat lingual acum o saptamana si
rezultatul este :

Leucocite : absente
Celule epiteliale : rare
Foarte numeroasa flora microbiana gram pozitiva.

Imi poate spune cineva ce inseamna asta, pana reusesc sa ajung la doctor ?

Multumesc frumos.
2 comentarii
0
14-10-2011, ora 07:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Inseamna ca oral, lingual si faringian exista stafilococ si /sau streptococ.ai probleme dentare..in fiecare dimineata, prima data si imediat ce te scoli nu faci nimic altceva decat mergi in baie si razuieste limba.nu sunt eficiente periutele de dinti despre care se spune ca pot face acest lucru.cauta printre linguri una ce poate razui eficient [ o verifici in palma ] si foloseste-o numai in baie pentru asa ceva.E o terapie orientala practicata de mii de ani, o foarte eficienta metoda de eliminare a unor periculoase toxine si microbi eliberate de organism in timpul noptii.Majoritatea oamenilor inghit aceste secretii, chiar daca se clatesc sau se spala pe dinti..Trebuie de prima data razuit apasat din fundul limbii in afara...vei veea ce se aduna in lingura...E deajuns odata pentru inceput, nu vei putea repeta la fel de eficient procedura caci se va declansa senzatia de voma..Sa te speli apoi pe dinti, iar daca exista o infectie respiratorie, trebuie sa primesti tratament..
0
05-07-2018, ora 11:57
Elena05
Nu este medic/terapeut
Elena05
Buna ziua.
Va rog sa ma ajtati cu o interpretare a analizei de sputa pana ajung la un doctor
10-25PMN- camp microscopic x 100, fibrina
<10 CES- camp microscopic x100
Flora bacteriana gram pozitiva asociata cu celule epiteliale.

Am fost operata de deviatie de sept si mi au fost micsorate cornetele cu radiofrecventa iar eu tusesc in continuare.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.