flocoane

29-01-2008
flocoane
Nu este medic/terapeut
flocoane
sotul meu a fost la neurolog care ia dat sa faca un RMN cranian pe 1 decembrie 2007. Mentionez ca sotul meu s-a nascut la sapte luni, cu o atrofie optica congenitala la ochiul stang cu ochiul drept vazand perfect pana in prezent iar cu cel stang deloc. Rezultatul RMN-ului a fost normal mai putin cu mentiunea nerv optiv stang cu dimensiuni de aprox. 3 mm ;artefact metalic la nivelul insertiei globulare a muschiului drept extern de partea stanga rezultat in urma unei operatii de strabism la varsta de 3 ani acum avand 35de ani. Tratamentul dat de dr neurolog a fost thiogamma. Pana sa faca RMN a fost in Bucuresti la Optimed unde si-a facut tensiune oculara, camp vizual, PEV, EKG.Toate au fost OK.A fost diagnosticat cu un astigmatism +0.5 cu axa 175. La alt dr in Cta +0.5 cu axa 120 si la ultimul +0.5 cu axa 0. S-a simtit bine cu axa 0 +0.5 cilindru la consult dar nu stie ce ochelar sa-si faca pana la urma ( ce axa). Care este diferenta intre axa 180 si axa0?ce ochelar sa-si faca pana la urma?

La ultimul consult cand ia dilatat pupila s-a inchis abia dupa 48 de ore si in acele 48 de ore a simtit lumina cu aceeasi intensitate care o vedea de cand s-a nascut (adica foarte bine) si parca flocoanele erau mai diminuate.

Pe parcursul tratamentului cu thiogamma si vitamine ptr intretinerea ochiului ( ocuvit, mirtilene si adrusen) s-a simtit mai bine disparandu-i starile de oboseala, voma, ameteala si obisnuindu-se si cu lumina scazuta pe care spune ca nu o mai vede cu aceeasi intensitate.

A intrerupt tratamentul de sarbatori iar pe 3 ianuarie dimineata s-a trezit cu flocoane ( scame pe ochiul bun) care le vede la orice tip de intensitate a luminii si la orice culoare.

Dupa ce ca vede doar cu un ochi, lumina este scazuta ca intensitate acum mai vede si acele firicele plimbandu-se prin fata ochiului in orice directie se uita dupa care firicele coboara in jos.

Ce ne sfatuiti sa facem?

Poate contribui si stresul schimbandu-si serviciul sau poate sa fie de vina si acel RMN dupa care au aparut aceste flocoane ( dupa o luna)?

Mentionam ca in aceasta luna in care au aparut flocoanele a inceput sa ia cam tot ce am gasit ca poate sa le reduca: vitreoclar, visual forte.si nici un rezultat pana acum.

Va multumim si asteptam cu nerabdare un raspuns.
13 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cauzele acestor flocoane vitreene pot fi o migrena( sunt tranzitorii, apar in legatura cu puseul dureros) ;
Pot fi prezente mult timp sau permanent; in acest caz ne vom gandi la :
-o afectiune inflamatorie( uveita intermediara sau posterioara si vom cauta o un focar infectios vecin-abces dentar, sinuzita- sau o afectiune generala imunologica); in acest caz tratamentul se adreseaza afectiunii care a produs uveita;
-alte cauze:Decolare posterioara de vitros, mai frecventa la varstnici, hemoragie vitreana, sechele ale unei hemoragii vitreene( este importanta anamneza)decolare de retina( exclusa prin camp normal, teste electrofiziologice normale);mai ramane o degenerescenta vitreana care de asemenea apare frecvent la varstnici;
V-as mai recomanda o ecografie oculara pentru a precia modificarile vitreene; ca tratament, avand in vedere ca este vorba despre un ochi unic functional, va recomand tratament conservator, medicamentos; dupa excluderea unei uveite, Vitreoclar 1tb /zi, a la longue; Da, exista si o solutie chirurgicala, in cazul in care aceste flocoane sunt foarte numeroase, si consta in vitrectomie, dar nu v-as recomanda interventia, avand in vedere ca este vorba despre un singur ochi care vede;
Cat despre corectia optica, eu opinez pentru + 0, 5 cilindru la 0 ( intre 0 sau 180 de grade si 175 de grade este o diferenta foarte mica de 5 grade si care este de obicei bine tolerata); De asemenea, in cazul in care se utilizeaza mult monitorul, protectie pentru calculator( exista pe piata astfel de lentile produse de Essilor, eu le prefer pe acestea, Hoya, Zeiss); in caul in care apare senzatia de uscaciune, roseata, usturime si un lubrifiant ocular cu acid hialuronic( Eyestil gel, Blugel, Lubristil) 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, la nevoie.Numai bine
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Trebuie sa fac niste completari la raspunsul de mai sus: Cauzele senzatiilor descrise de dumneavoastra pot sa fie o migrena , o decolare posterioara de vitros, decolare de retina, care pot sa coexiste cu modificari vitreene ( flocoane), afectiuni la care ne gandim cand facem un diagnostic diferential al opacitatilor vitreene( flocoane);prin investigatii au fost excluse;Numai bine
0
30-01-2008, ora 00:00
flocoane
Nu este medic/terapeut
flocoane
multumesc foarte mult pentru raspunsurile promte. Sunteti niste scumpi.
Mai am o intrebare: tinand cont ca am ochi unic cum se calculeaza distanta intre pupile pentru ochelari? ( un dr mi-a masurat-o normal 60mm altul mi-a spus ca nu este nevoie deoarece este ochi unic si se centreaza lentila cu ochi unic).
Si referitor la lumina scazuta pe care o percepe ce este de facut?
0
30-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar trebui sa tinem cont si de conformatia fetei dumneavoastra, poate aveti nevoie de un ochelar mai mare, eu as incerca sa masor distanta dintre centrul pupilei (cand ochiul priveste aproape si apoi departe) si axul sagital care trece prin mijlocul fetei si as inmulti-o cu 2( daca exista simetrie faciala); si v-as recomanda niste ochelari cu lentile colorate in galben( cum sunt ochelarii de condus noaptea) cu strat antireflex;Numai bine
0
31-01-2008, ora 00:00
flocoane
Nu este medic/terapeut
flocoane
mersi mult pentru aceea masuratoare dintre centrul nasului si centrul pupilei x 2 =60mm am scapat de o grija.Cu intensitatea lumini m-am acomodat, dar acele flocoane care au aparut toate intr-o dimineata ma obsedeaza(sunt ca miste puncte sau cerculete mici legate intre ele cu niste firisoare care apar tot timpul in directia in care ma uit si care coboara usor in jos, parca ar fi un ghem de ate cu mici noduri)
Ati amintit de eco ocular. La eco se disting acele flocoane ?Unde pot sa fac un echo in Bucuresti? sa fie vreo modificare a maculei, dupa toate testele care le-am facut ?
POate aveti dreptate referitor la sinuzita, in coltul interior spre nas cand clipesc sau imi masez ochiul simt si se aude un scartit. Aceste flocoane pot sa apara si din cauza lipsei ochelarului? (mi s-a spus ca am un inceput de astigmatism +0.5)
Va multumim si asteptam raspunsul dumneavoastra.
0
01-02-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Senzatiile descrise de tine sunt numite de oftalmologi, miodezopsii( ele pot avea diverse cauze, printre care modificarile vitreene sau flocoanele vitreene, vezi mai sus);Din cele relatate de tine, am inteles ca fundul de ochi si electroretinograma sunt normale; nu sunt prin urmare, probleme maculare; ecografia, in Bucuresti, se face in diverse clinici particulare si la spitalele : Spitalul Universitar, Spitalul de Urgente Oftalmologice si Spitalul Militar; cat despre scartait, cred ca ar fi bine sa folosesti un lubrifiant ocular pe baza de acid hialuronic( Eyestil gel, Blugel, Lubristil), nu are legatura cu sinuzita;Iar despre astigamtism, valoarea aceasta mica se intalneste la foarte multi oameni;Numai bine
0
01-02-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
S-a ridicat cumva si suspiciunea de glaucom? Cum arata papila nervului optic la examenul oftalmoscopic?
0
10-02-2008, ora 00:00
flocoane
Nu este medic/terapeut
flocoane
Am fost si am facut un camp vizual, un hrt, o tensiune oculara si o masurare cornee la clinica Oculus din Bucuresti. Campul vizual, hrt-ul (tomografie oculara) au iesit bune cu mentiunea ca la ochiul bun nervul optic este mai mare decat limita normala iar celalalt fiind atrofiat.La masurarea corneei, corneea a iesit mai subtire cu 3 puncte de care trebuie sa tinem cont la masurarea tensiunii oculare.Deci tensiunea a fost 15 plus 3 puncte este 18. Am facut si un echo ocular si s-au vazut doar un punct referitor la flocoane. Nu am mai facut fund de ochi. Acele flocoane ( puncte cu firicele ) eu le vad mult ma mari si mai multe decat ce s-a vazut la echo.Sa fie aceasta senzatie din cauza ochiului unic si a nervului mai dezvoltat sau sa fie totusi o infectie sau altceva avand in vedere ca mi-au aparut dintr-o data?Repet ca acel scartiit in coltul interior al ochiului dinspre nas spre pleoapa persista. Exista cumva vreo analiza de determinarea infectiei de orice natura la ochi?
Va multumim si asteptam raspunsul dumneavoastra.
0
10-02-2008, ora 00:00
flocoane
Nu este medic/terapeut
flocoane
Referitor la glaucom prin analiza HRT, doctorul care mi-a facut hrt-ul a spus ca nu sunt suspect de glaucon (s-a uitat si la aceea escavatie largita fiziologica si i s-a parut ok).Acele ( puncte cu firicele ) care imi trec prin fata ochilui, , ca un fum de tigara, , sa nu fie oare flocoane ? sau sa am probleme cu macula., , nu stiu ce sa mai cred sau sa fac.Ochiul de lacrimat imi lacrimeaza dar simt o durere usoara la el asociata cu o usturime.
VA MULTUMESC VA DORESC SANATATE MULTA SI ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA.
0
19-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Scuze pentru raspunsul intarziat! Cred ca miodezopsiile (senzatiile vizuale pe care le descrieti )se datoreaza modificarilor vitreene; Nu am aflat ce aspect are macula ochiului sanatos, dar nu cred ca simptomatologia acuzata are legatura cu aceasta; sa faceti si un test Schirmer( astfel se diagnosticheaza sindromul de ochi uscat); In ceea ce priveste sugestia terapeutica, am mentionat mai sus medicamentele pe ccare cred ca le puteti lua.Numai bine
0
12-05-2008, ora 00:00
vampy
Nu este medic/terapeut
vampy
in legatura cu miodezopsiile pe care le percepeti, va recomand sa cititi si tot cea ce scrie la adresa http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1484&PN=1 sunt vreo 4 pagini cu informatii foarte utile care v-ar putea ajuta macar in scop profilactic.

Vampy
0
03-04-2009, ora 10:02
dia_popi
Nu este medic/terapeut
dia_popi
Buna ziua.
Am nevoie de putin ajutor din partea dvs. Mi-am schimbat ochelarii si inainte de a-mi face noile lentile am efectuat 2 controale. La primul doctor mi s-a recomandat o axa de 175 grade al doilea doctor mi-a recomandat axa de 75 grade. Mie mi se pare o diferenta cam mare intre cele doua axe si nu stiu care sa o iau de buna. precizez ca am astigmatism si -1, 25.

Multumesc
0
20-03-2012, ora 23:21
ralus08
Nu este medic/terapeut
ralus08
Buna seara,

Va cer sfatul privind aparitia de fosfene la nivelul ochiului drept.In urma cu doua luni dupa o plimbare cu expunere la frig si zapada, la revenirea in casa, in unghiul supero-extern al ochilui drept mi au aparut niste "fulgere"mai ales la deplasarea globului ocular catre unghiul extern.
A doua zi dupa aceasta intamplare la lumina zilea am constatat aparitia in campul vizual a unor obiecte ca firicele de par.
M am prezentat la un medic oftalmolog care m a diagnosticat cu Suspiciune de decolare posterioara de vitros si mi a recomandat tratament cu vteoclar.AM urmat tratamentul fara nicio ameliorare.
Va cer sprijinul deoarece imi solicit foarte mult ochii atata la locul de munca, cat si acasa

Cu multumiri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •