flegma maronie

13-07-2009
flo_racer
Nu este medic/terapeut
flo_racer
Buna ziua.
Ma numesc Olaru Florin si am o mare nelamurire, pe care as vrea - daca se poate - sa o clarific.
De cateva luni (2-3) in fiecare dimineata am secretii mari de flegma la nivelul gatului (ca si cum as avea un "dop" de flegma), si scuip de 6-10 ori pana incerc sa elimin aceasta sputa. La inceput flegme sunt de culoare maronie, dupa care incep sa se schimbe spre normal, insa si acestea "normale" au firicele de sange in compozitie.
Pe parcursul zilei aceasta flegma revine la normal (o culoare relativ transprenta). Uneori imi vine sa vomit din cauza faptului ca elimin greu acest "dop" de flegma de la nivelul gatului.
Dupa cum am specificat mai sus aceasta problema este de cateva luni. Acum o luna am fost la policlinica (ORL) si am cerut o consultatie si un dignostic. Diagnosticul pus de medicul orl a fost "rinita alergica" avand in vedere ca am o alergie la polen, alergie de pe urma careia acum vreo 10 ani m-am ales si cu un astm.
Punctez faptul ca am ajuns la medic, un urma faptului ca mi se infunda tot timpul nasul si ajunsesem sa fac abuz de picaturi nazale.
Tratamentul prescris si urmat a constat in:
1. Aerosoli timp de 7 zile (10 minute/zi) cu Dexamethasone Soduim Phosphate USP
2. Eurepsal 80mg - 3/zi
3. Claritine - 1/zi
4. Biorinil pulverizator nazal - 1 puf de 4/zi
Dupa acest tratamen am scapat de opturarea cailor nazale, insa doar atat.
In fiecare dimineata aceeasi flegma maronie.
Va rog dati-mi un sfat, ce sa fac ??
Va multumesc si voi reveni si cu alte detalii daca sunt necesare.

PS. Are vreo legatura acest lucru cu faptul ca in din cauza caldurii beau multe bauturi reci de la frigider ???
2 comentarii
0
15-07-2009, ora 16:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Bautul de bauturi reci distruge splina !
Arabii si africanii beau bauturi calde la caldura, noi "cuvilzatii" avand frigider si curent ne distrugem splina extrem de importanta pt. sanatate.
Consulta un doctor homeopat. Flegma maronie este un simptom ciudat dar intalnit in homeopatie iar simptomele ciudate ajuta mult ma usor la dipistarea remediului adecvat deca "flegma normala".

de exemplu la flegma maron cu sange un repertoriu homeopat "scuipa" numai 7 remdii facand depistarea remediului destula de facila :
Lungs - EXPECTORATION, general - bloody, spitting up - brown
BRY. Calc. CARB-V. con. puls. Rhus-t. sil.

In acelasi timp simptomul "flegma" da peste 40 de remedii facand cautarea remediul de catre doctor dificila.

Ai sanse foarte bune deci cu homeopatia si probabil ca unul din cele 7 remedii te poate vindeca.
Dar bautul de apa rece lasa-l !
0
31-10-2009, ora 14:54
Adysniper
Nu este medic/terapeut
Adysniper
Am 33 de ani fumator cam 15 tzigari pe zi uneori la petreceri cand consum alcool mai multe, de vreo 2 ani am o problema care ma deranjeeaza rau, in urma unei raceli cu amigdale inflamate am ramas cu o bronsita urata, am dureri in piept, respiratie dificila uneori, dimineata tuseam foarte tare 5-10 min pana vomam, elimin o sputa urata maronie prima data apoi parca ar fi amestecata cu praf sau funigine, la efort transpir foarte tare exagerat de tare, nas infundat permanent mai ales dimineata, de catva timp am renuntat la fumat, ma simt mai bine dar flegma persista si e foarte vascoasa si elastica incat nu o pot elimina, ma deranjeaza tare, elimin mai putin acum, o simt in capul pieptului dar nu vrea sa se desprinda deloc, datimi o parere si eventual un remediu cum sa scap de flegma, nu mai suport sa o simt in piept...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.