flegma in gat, dureri musculare, respiratie greoaie

20-03-2012
cristina anghel
Nu este medic/terapeut
cristina anghel
acum 2 luni am avut amigdalitele foarte inflamate si infectie in gat..in urma exudatului faringian am primit diagnosticul de streptococ betahemolitic grupa c..la recomandarea unui medic am luat ospen o saptamana...cu putin timp inainte remarcasem ca am o stare de disconfort in gat..simteam ca am o flegma care se intinde pe gat si nu pot sa o rup si acum dupa ce am urmat tratamentul am ramas cu aceeasi senzatie neplacuta...dureri musculare, resspiratie greoaie, aceasta flegma are legatura si cu nasul ca dimineata mi se mai desprinde putin...vreau sa fac mai multe investigatii si am inceput sa intru in panica...mi.a spus mama ca a citit intro revista ca este buna gargara cu otet de mere cu miere..eu vreau sa incep un tratament serios si nu stiu ce investigatii sa fac...si sunt sigura ca nu am scapat nici de streptococul care mi.a iesit in urma exudatului...am inteles ca moldaminul este foarte bun...vreau sa fac ceva cat mai urgent sa scap de aceasta flegma care a inceput sa ma sperie tot mai rau...cu ce ma sfatuiti sa incep?va multumesc.
6 comentarii
0
20-03-2012, ora 22:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepe cu un consult la ORL
analize.. ASLO.s.a care o sa le recomande medicul ORL
0
20-03-2012, ora 23:45
cristina anghel
Nu este medic/terapeut
cristina anghel
ma multumesc pentru mesaj...zilele astea o sa imi fac analizele..sunt foarte speriata ca simtomele pe care le am le regasesc la cele de la cancer pulmonar.si imi este teama ca nu fie ceva la plamani...azi am rupt din gat flegma de culoare putin rosiatica...credeti ca e din cauza streptococului?multumesc
0
21-03-2012, ora 07:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. streptococul poate face infectii in criptele amigdalelor.. care uneori sunt si sangvinolente
Cat despre Teama.. NU e cazul
teama de noala.. nu ajuta la nimic, mai mult baga organismul in stres si nu.i permite sa aiba un metabolism normal si nu.l ajuta la vindecare
Nu are rost sa.ti fie frica de nimic, niciodata
Oarecum iesti dator cu o moarte pe acest pamant.. Cum si cand VIne.. nu Tu decizi !
0
21-03-2012, ora 23:03
cristina anghel
Nu este medic/terapeut
cristina anghel
Va multumesc pentru incurajare..ieri am avut o stare foarte proasta...in seara asta am fost la un contol orl si nu am nimic la gat...maine dimineta o sa am duc sa fac o radiografie pulmonara si un examen de sputa la recomandarea medicului orl..am inceput un tratament cu ACC 200 si bioparox deocamdata...flegma persista in continuare dar vreau sa iau lucrurile cu calm...
0
28-03-2012, ora 21:51
cristina anghel
Nu este medic/terapeut
cristina anghel
Am primit rezultatul examenului de sputa pe mail si maine o sa ma duc sa il interpreteze cineva.imi spune ca sunt rare epitelii, rare leucocite, absenta flora patogena..v-as fi recunoscatoare daca ati putea sa.mi spuneti ce inseamna si daca este grav..multumesc.
0
29-03-2012, ora 10:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e grav
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •