flegma

24-12-2008
amxx
Nu este medic/terapeut
amxx
Simt nevoie de a flegma frecvent. Am fost racit o lunga perioada de vreme, din cauza incapatanarii mele(totusi, nu asta e problema). Am fost la O.R.L. la un control. Mi s-a zis ca nu e raceala, ca ar fi o faringita alergica (cauzata de o alergie la nu se stie la ce: par de animal, mucegai, praf etc.). Mi s-a dat un tratament, il voi urma in zilele urmatoare. Printre medicamentele prescrise se afla si un spray nazal(sau nu stiu exact cum se numeste). Mi s-a zis ca imi va curge nasul din cauza lui o buna perioada de vreme. Mie nu imi curge nasol, dar flegmez mai mult. L-am folosit prima data si am simtit gustul sprayul( si vreau sa va amintesc ca in nas am "fisait" spray-ul).
Tind sa va amintesc ca in unele situatii, simt cum trag flegma din cel mai inalt punct al nasului.

Daca se poate, sa imi dati niste indicatii macar...
1 comentarii
0
27-12-2008, ora 11:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este normal ca atunci cand se folosesc asemenea spray-uri nazale secretiile sa se fluidifice si sa inceapa sa curga.Ele nu mai raman aderente la pereti si sinusuri, impiedicand respiratia, ci isi dau drumul si se elimina.Urmeaza tratamentul corect, cum ti-a fost prescris si mergi apoi din nou la control.Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.