flatulente, rog raspuns cat mai urgent!!!!

17-12-2010
angy_marina19
Nu este medic/terapeut
angy_marina19
in ultimele zile am observat ca am foarte multe flatulente, mai ales seara si mai ales daca am si activitate fizica. sunt foarte dersanjante si jenante in acelasi timp, de asemenea sunt foarte urat mirositoare. stiu ca pot aparea in cazuri se stres sau alimentatie haotica. eu nu sunt nici stresata, iar alimentatia mea principala e lapte cu musli, deci fibre, dar nu se exclude mancarea gatita sau fructele. cu scaunul nu prea am probleme, doar uneori e moale, in rest e normal, iar balonata nu sunt, asa ca nu inteleg de la ce sunt aceste flatulente dese si foarte urat mirositoare. va rog daca se poate sa imi dati un raspuns si eventual si o solutie ca sa scap de ele. multumesc anticipat!!!
3 comentarii
0
17-12-2010, ora 12:37
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Probabil ai fermentatie si e bine sa nu lasi sa se cronicizeze. Pana ajungi la un gastroenterolog, evita lactatele, cruditatile si ia, dupa mese, cum iti spune farmacistul, carbune medicinal, poate se amelioreaza. Orice schimbare a scaunului, tranzitului, e un semn ca in digestie, undeva, din stomac, pana in anus, s-a modificat ceva. Sanatate!
0
19-12-2010, ora 23:27
angy_marina19
Nu este medic/terapeut
angy_marina19
multumesc frumos, am incercat cateva zile sa nu beau lapte si nu mai am nimic. se pare ca asta era secretul, iar tu m-ai ajutat sa rezolv problema, iti multumesc din suflet.
0
20-12-2010, ora 17:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu tot dragul, bine ca s-a rezolvat simplu. Inseamna ca ai o intoleranta la lactate si e bine sa le eviti si in viitor. Orice manifestare are o CAUZA.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.