fisura de peroneu

16-12-2007
andreea_18
Nu este medic/terapeut
andreea_18
am si eu o problema..acum 3 saptamani am cazut la munte si m-am trezit cu o frumusete de fisura oblica de peroneu. am deja 3 saptamani de cand am piciorul in gips, iar doctorul mi-a zis ca trebuie sa mai stau CEL PUTIN 3. pana acum am stat cu piciorul in sus, n-am calcat deloc pe el. problema e ca de vreo saptamana nu ma mai doare deloc piciorul. oare pot sa-l scot din gips peste 1 saptamana? medicul nu vrea nici un ruptul capului sa auda de asa ceva. astept un raspuns. multumesc
4 comentarii
0
19-12-2007, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
Imobilizarea membrului respectiv este ultra-necesara.
Dupa scoaterea aparatului ghipsat imedit (in aceiasi zi), se trece la fizioterapie si gimnastica medicala cu profesor calificat.
Timp de 7-8 zile se vor face deplasari scurte cu sprijin in baston cu cotiera.
Masaj usor cu unguent cu fenilbutazona alternativ cu venoruton si 2 cp./zi Tarosin.
0
02-02-2010, ora 23:53
cristitraian
Nu este medic/terapeut
cristitraian
Am suferit in urma cu 7 luni un mic accident in care m-am ales cu o fisura de peroneu. Intre timp nestiind ca am fisurat peroneul am continuat sa joc fotbal de 2 ori pe saptamana ignorand durerea care s-a diminuat aproape total dupa o luna. De curand am intensificat antrenamentul si a inceput din nou sa doara. Am apelat la un medic de medicina sportiva care mi-a pus diagnosticul. El mi-a spus sa nu fortez piciorul timp de 3 luni si apoi pot sa reiau antrenamentele linistit. Imi pare rau ca nu i-am pus mai multe intrebari. Ce inseamana sa nu fosrtez piciorul(adica cat pot sa merg, avand in vedere faptul ca ma doare f. putin)? Sigur nu e nevoie de gips? Cand pot sa merg mai mult de 5 km? Dupa cele 3 luni as vrea sa incep un antrenament destul de intens( ma antrenez pt. un maraton), care se v-a intinde pe 6 luni. Credeti ca o sa fiu in stare sau o sa reapara fisura. Multumesc.
0
03-02-2010, ora 20:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se poate exprima o parere fara cunoasterea dosarului radiologic.
In principiu la 7 luni fractura este consolidata; o fractura a maleolei fibulare neglijata poate insa ascunde si alte leziuni ale gleznei, ce va pot compromite viitorul sportiv.
Trebuie sa consultati un ortoped cu experienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-01-2011, ora 10:28
Ana Maria 123
Nu este medic/terapeut
Ana Maria 123
Si eu am fisura la peroneu si stau cu picioarul in atela. Am stat 3 saptamani cu piciorul in gips. Sar putea sa il scot saptamana viitoare. Eu am avut si deplasare si a trebuit sa puna la loc osul. Nu a fost operatie si sincer cabar nu am cum a fost deoarece mi-au facut anestezie generala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: