fisura de menisc si ligamente incrucisate

08-06-2010
.
Nu este medic/terapeut
.
as avea o problema... ma doare foarte rau piciorul drept si de multe ori simt ca nu pot sa ma sprijn pe el... recunosc am fost cu el in gips de 3 ori de fiecare data am avut rotula trasa de la loc iar aceea entorsa s'a produs din simpla ridicare din ghemuit..am facut atletism si dans (atletism 1 an, dans 2). am consultat 2 ortopezi. primul ma' trimis la radiografie si mi'a zis ca am fisura de menisc si osteocondrita rotuliana dreapta. acesta a propus artroscopia si a mentionat ca trebuie facuta de urgenta.. de frica operatiei am mai consultat un alt medi venit din strainatate (ungaria) care a spus dupa un consult ca imi sunt ligamentele incrucisate, si ca de pe radiografia facuta la consultatia anterioara nu se observa fisura de menisc si nici osteocondrita... indrumata de o cunstinta din domeniul medical am facut un RMN rezultatele acestuia sunt: fisura liniara grad 1 fara interesare capsulara corn posterior menisc extern. -menisc intern de aspect normal. - ligamente incrucisate si colaterale normale. nu se evidentiaza condropatii. fara luxatii patelare. fara lichid patologic intraarticular. iar ca si concluzie :fisura minora menisc extern. inca nu am fost cu rezultatul la un ortoped dar mi'as dori sa stiu cum as putea opri durerile.. va multumesc..
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.