fistule intestinale si cancer de colon

17-04-2013
anonimro
Nu este medic/terapeut
anonimro
Am 50 de ani si in urma cu un an am fost operata de cancer de cancer de colon si mi s-a aplicat anus contra naturii.La 4 luni de la operatie am fost descoperita cu TBC pulmonar(mai exact dupa terminarea curei de chimioterapie), in urma caruia am slabit foarte mult(20kg) ajungand la 38kg la 1.75m. In urma cu 6 luni mi s-a fisurat intestinul subtire in 2 locuri, tot continutul intesinal(de multe ori si mancare nedigerata) iesind la suprafata. Chirurgul nu ma poate opera fiind prea slaba. Daca stie cineva un tratament sau un medic care trateaza aceasta problema(fisura intestinala), va rog sa ma anuntati.Va multumesc!
5 comentarii
0
22-04-2013, ora 20:11
Dr. H
Identitate neconfirmată
Dr. H
Tumora de colon s-a scos sau s-a facut doar un anus deasupra tumorii?.Acum sunt semne de recidiva a cancerului, sau scaderea in greutate s-a produs doar datorita TBC, si ulterior fistulei?.Daca fistula are debit mare - adica daca iese aproape tot, si mai nimic pe punga de stoma, atunci singura solutie e cea chirurgicala.cu toate riscurile ei.care sunt destul de mari?.apropo...unde a fost prima operatie?
0
26-04-2013, ora 19:16
anonimro
Nu este medic/terapeut
anonimro
Prima operatie am facut-o la spitalul Pantelimon din Bucuresti. Prima tumora s-a scos, apoi a urmat o recidiva, iar cea de acum nu s-a scos.
0
26-04-2013, ora 19:22
anonimro
Nu este medic/terapeut
anonimro
Operatia de recidiva am facut-o la spitalul Fundeni. Prin fistula iese aproape tot, aproape deloc in punga de stoma. Daca doriti, va pot trimite biletul de iesire de la Fundeni. Multumesc!
0
28-04-2013, ora 20:31
Dr. H
Identitate neconfirmată
Dr. H
da, ar fi util.
0
17-05-2013, ora 20:39
anonimro
Nu este medic/terapeut
anonimro
si cum as putea sa vi-l trimit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul