fistula perianala transsfincteriana

10-11-2008
adeda
Nu este medic/terapeut
adeda
Buna ziua, ma numesc Georgeta am 50 de ani si am fost internata pt dureri perianale care se intensifica la defecatie.Examinarea clinica releva prez.unui traiect fistulos perianala, tuseul rectal deceleaza ampula rectala goala, dureri perianale.
Investigatiile paraclinice si examinarea clinica stabilesc diagnosticul de FISTULA PERIANALA TRANSSFINCTERIANA, STEATOZA HEPATICA, COLESTEROLOZA.
S-a intervenit chirurgical practicandu-se EXCIZIA TRAECTULUI FISTULOS PERIANAL, MESAJ, cu evolutie postoperatorie favorabila.
M-a externat cu urmatoarele recomandari:
-regim igieno-dietetic;
-evitarea efortului fizic;
-toaleta locala a plagii si pansament steril zilnic pana la completa vindecare;
-tratamant conform Rp/.

Am facut si analiza buletinului histopatologic iar diagnosticul microscopiei este: traiectul fistulos este tapetat de un tesut de granulatie cu zone hemoragice si numeroase granuloame giganto-celulare de corp strain.

As dori daca s-ar putea sa ma lamuriti in ceea ce priveste acest diagnostic si o sa dispara.
Multumesc.
2 comentarii
0
11-11-2008, ora 05:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Rezultatul buletinului histopatologic nu arata nimic rau, malign.Te vei vindeca cu rabdare si respectand ce ti-a zis doctorul, Fereste-te de constipatie, tuse si sa nu faci efort fizic [ ridicare greutati].Numai bine!
0
23-09-2011, ora 17:16
cristi741
Nu este medic/terapeut
cristi741
Am avut si eu 7 operatii pe nyru fistula - ultima a reusit la dr sorin andrei. este importanta ogiena si urmarirea efectuata de medic - sa nu se cicatrizeze vicios. nu are legarura cu efortul si tusea pt ca mu este o operatie pe abdomen. biopsia mea nu arata asa; colonoscopia ce spune? Mai cereti o parere autorizata..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.