fistula lcr

05-05-2007
carly
Nu este medic/terapeut
carly
spuneti-mi si mie daca stiti unde ma pot adresa ca sa ma operez
17 comentarii
0
16-11-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Ati gasit un loc in care sa va operati?Daca mai aveti nevoie de un sfat, sa-mi scrieti!
0
31-03-2008, ora 00:00
JustME2008
Nu este medic/terapeut
JustME2008
Mama mea sufera de o fistula LCR. A fost operata dar se pare ca a recidivat(parerea mea e k a fost acolo chiar dupa operatie). De atunci lichidul ii tot curge pe nas(ca si cum ar fi racita). A mai trecut cineva prin asa ceva? Ajutati-ma va rog!
0
31-03-2008, ora 00:00
carly
Nu este medic/terapeut
carly
da, am nevoie se sfatul tau
0
31-03-2008, ora 00:00
carly
Nu este medic/terapeut
carly
justme :unde sa operat mama ta?
0
31-03-2008, ora 00:00
JustME2008
Nu este medic/terapeut
JustME2008
Ok...cum nnu te gasesc pe mess, raspund aici. Mama s-a operat la Clinica de neurochirurgie vasculara de la fostul spital 9 din Bucuresti. Nu prea au vrut cei de acolo sa faca op asta(parerea mea). Trebuie verificate insa si alte variante si mai ales daca chiar e fistula LCR.Tu ai asa ceva?da-mi si mie mai multe amanunte, k sa stiu la ce sa ma astept in continuare. Sanatate!
0
01-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Bine se opereaza fistulele de LCR in clinici de ORL.Dr Sarafoleanu de la spit clinic "Sf Maria "din Bucuresti opeeraza bine astfel de probleme.Daca e o asemenea problema trebuie incercat sa se afle cauza ce a determinat aparitia ei si apoi, "plombata"si inchisa.Dar si pacientul trebuie sa fie cuminte si postoperator sa asculte ce ii spune medicul.
0
01-04-2008, ora 00:00
JustME2008
Nu este medic/terapeut
JustME2008
E simplu de dat sfaturi dl BRAD, dar ati trecut prin asa ceva? Ati vazut sau simtit cum va curge ceva din nas in continuu???Iar cauza nu s-a putut determina, de nici un medic. Asa ca...ce se presupune ca trebuie facut atunci?
0
02-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Nu cred ca merit sa imi vorbiti asa.Cu siguranta nici dumneavoastra nu ati trecut in viata prin ce am trecut eu!Iar daca eu va vorbesc frumos si o fac in mod voluntar nu inteleg de ce va "ratoiti"la mine.
Chiar daca cauza nu a putut fi stabilita, trebuie inchisa fistula pt ca oricind persoana respectiva poate face meningite.Acolo e o "poarta"deschisa catre creier care ar trebui inchisa.Asta e sfatul meu!
0
02-04-2008, ora 00:00
JustME2008
Nu este medic/terapeut
JustME2008
scuze...nu m-am ratoit la nimeni. Doar ca acea poarta despre care vb nu mai poate fi inchisa. EVER!
0
03-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Cine v-a spus ca nu mai poate fi inchisa?Are CT cranian si se vede solutia de continuitate?Cu ce au inchis atunci ?
0
04-04-2008, ora 00:00
JustME2008
Nu este medic/terapeut
JustME2008
au folosit tissu col. iar ce a aparut a aparut langa fistula care era inainte, loc care nu mai este decat slab vizibil chiar si la rmn
0
07-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Tissucol-ul e un material bun si modern.De ce nu mai face o alta interventie?Ii e frica dumneaei sau nu se mai "baga"nimeni?
0
06-10-2008, ora 00:00
Rossa
Nu este medic/terapeut
Rossa
Am citit comentariile dvs cu privire la fistula LCR. Din pacate, in luna ianuarie a acestui an, am avut o interventie chirurgicala pentru inlaturarea polipilor. aceasta interventie a fost facuta la cluj de catre D'l Doctor Cosgarea Marcel. Acum, dupa 9 luni de la operatie mi s-a descoperit o fistula LCR. As dori sa stiu in ce masura poate fii din cauza operatiei pentru polipi si ce presupune " plombarea" ei ?
Multumesc!
0
08-10-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
La cita vreme de la interventia din ianuarie a inceput sa curga nasul.Polipii sint foarte aproape de baza de craniu dar daca a inceput sa curga nasul imediat postoperator atunci se poate sa se datoreze interventiei dar daca la ceva timp postoperator a aparut rinoreea, atunci poate fi de alta cauza.Inchierea fistulei se poate face cu fascie sau grasime proprie*ca sa nu fie respinsa de organism*.Eu acum lucrez in Cluj asa ca daca va intereseaza ne putem vedea si vorbi mai mult.Astept vesti de la dvs.
0
08-10-2008, ora 00:00
Rossa
Nu este medic/terapeut
Rossa
In primul rand, multumesc pentru rsapuns!
Rinoreea a inceput imediat dupa operatzie, atunci am crezut ca poate este normal ca o perioada sa mai am astfel de probleme. Insa cu zi ce trecea tot mai rau ma simteam. Asa ca am apelat la un alt medic, la brasov, de data aceasta care mi-a intervenit pentru deviatie de sept. Chiar si asa ma simt rau in continuare. E mai complicata boala. se numeste Sindrom Widal, daca ati auzit...cu siguranta ati auzit de acest sindrom. Acum, dupa doua operatii, sinusurile mele arata mai rau decat inainte de prima operatzie. Sunt alergica la medicamente si cu toate astea am dureri cumplite de cap, fara sa pot face nimik. Am astm bronsic si fac crize din ce in ce mai dese. Se pare ca zilnik mi se degradeaza starea de sanatate,. Am inteles ca aceasta fistula imi provoaca rinoreea. Sincer? Nu mai stiu ce sa mai cred, unde sa mai merg si pe mana cui sa ma las. Am putea discuta pe mess inainte sa vin la cluj? Sau, unde va pot gasi daca vin la Cluj?
Multumesc tare mult pentru raspuns!
0
12-10-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Sigur ca putem discuta dar eu nu intru in fiecare zi pe mess asa ca raspunsurile mele ajung cu intirziere.Sigur ca am auzit de sdr Fernand-Vidal!Si la fel de sigur a rinoreea e datorata fistulei.De unde sinteti de loc
Eu as vrea sa-mi scrieti in continuare pe adresa mea de mail, -.Astept sa-mi scrieti!
0
12-10-2008, ora 00:00
nicky_girl
Nu este medic/terapeut
nicky_girl
salutare am o problema mare iau yasmin, asta a fost a doua luna si am varsat un comprimat si pe restul leam luat normal si acum mia venit menstruatia si nu e cum era normal.spunetimi ce sa fac va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: fistula de lichid cefalorahidian