fiere, ficat, stomac?

08-11-2015
oanavlad1
Nu este medic/terapeut
oanavlad1
Buna seara! Ma numesc Oana si sunt noua pe aici, as avea nevoie de raspunsurile voastre.
In urma cu 4 ani mama mea a fost internata la mai multe spitale avand insomnii, stare de lesin, lipsa poftei de mancare etc. Cert e ca nimeni nu i-a depistat problema la momentul respectiv. In februarie anul acesta, mamei i-au revenit simptomele. S-a descoperit ca ar avea o gastrita urata si bacteria Helicobacter Pylori. A luat fel de fel de tratamente, a scapat de bacterie insa a ramas cu insomniile si un disconfort/o durere permanenta in partea stanga sub coaste. Ca sa rezolvam problema cu somnul am dus-o la psihiatru, acesta i-a recomandat Xanax si pastile pentru somn Rivotril. Se pare ca aceste pastile i-ar fi afectat ficatul.
Cert e ca a avut o criza biliara (cred) si a ajuns din nou la spital.
I s-au descoperit transaminazele 800 si GGT cu 7 ori peste limita normalului in conditiile in care mama nu consuma alcool absolut deloc si nici nu fumeaza. Fierea, dupa spusele medicului, e cu semnul intrebarii, ba e de operat, ba nu. Ideea e ca mama mea, desi a fost externata, se simte foarte rau: in continuare are durerea in partea stanga sub coaste (desi mi s-a spus ca gastrita ar fi trebuit sa se refaca in maxim 3 luni, sau chiar si daca ar avea-o in continuare ar fi o durere in cosul pieptului nicidecum in lateral), o inteapa ficatul, are usturimi absolut in tot abdomenul si nici nu doarme.
Sunt efectiv disperata pentru ca imi doresc din tot sufletul sa se faca bine si chiar nu stiu ce sa fac: sa scoata fierea? sa o duc la psihiatru? e demoralizata complet pentru ca de 9 luni aceasta femeie se chinuie sa supravietuiasca. Ca sa nu mai zic ca a slabit 30 de kg..
Astept pareri, multumesc.
1 comentarii
0
09-11-2015, ora 11:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Xanaxul si Rivotrilul sunt niste medicamente destul de slate. Nu aveau cum sa ii afecteze ficatul in asa scurt timp.

1. Pt insomnie mergeti la psihiatru sa va dea altceva.

2. Faceti ecografie abdominala completa, vedeti ce e cu ficatul, eventual test pt virus hepatic B, C.
Spirulina si LIV 52 pt regenerarea ficatului, regim pt analizele care I-au iesit si ce va mai prescrie doctorul dupa ce va iese rezultatul la analize. Ar trebui sa o vada un medic gastrolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.