fibroza pulmonara difuza

09-01-2010
ciudin
Nu este medic/terapeut
ciudin
Am i intrabare legata de starea sanatatii mamei mele, in varsta de 61 ani.Acum trei zile a fost diagnosticata cu fibroza pulmonara difuza, si medicul de familie i-a dat ca tratament Ceclodyne Forte 500 mg, si 10 capsule de Eurespal 80 mg.Mama mea are o tuse seaca de mai bine de 1 an, care nu ii trece cu nimic, drept pt care a facut radiografia unde i s-a descoperit aceasta boala.Dupa acest tratament nu se vede nici o ameliorare.Intrabarea mea este:ce tratament ar putea ameliora, ar fi indicat in aceasta boala?Va multumesc!
2 comentarii
0
11-01-2010, ora 12:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cu un tratament homeopat adecvat la un medic homeopat cu experienta aceasta tuse este usor de vindecat. Cunosc multe astfel de cazuri, medicina este absolut neputinciosa la astfel de tuse.
0
18-03-2010, ora 10:08
soranna83
Nu este medic/terapeut
soranna83
buna.nu stiu daca vei mai citi acest mesaj dar am unele lucruri sa-ti spun de spre fibroza pulmonara difuza.mama mea a fost diagnosticata in 2004 cu aceasta boala, sincer destul de tarziu.de atunci am fost cu ea la o multime de medici si a urmat mai multe feluri de tratamente(care au fost schimbate pe parcurs in functie de evolutia bolii) inclusiv tratamente naturiste, ajungand in acest moment ca organismul sa ii refuze tratamentele.din 2006 este conectata la un aparat de oxigen(concentrator de oxigen)care o ajuta sa respire.a inceput cu 4 ore din 24 cu ventilatie si acum a ajuns 24 din 24.vreau sa iti spun ca este o boala fara vindecare, singura sansa este transplantul de plamani care se face numai cand boala este in stadiu incipient si impreuna cu transpalnt de inima.fibroza pulmonara ataca toate organele interne iar cea mai afectata este inima.in urma cu 2 luni mama mea a avut un atac cerebral cauzat de lipsa oxigenarii creierului iar de atunci zilnic are palpitatii foarte mari si dese la inima.sfatul meu, desi nu stiu in ce stadiu se afla boala mamei tale, este sa merge-ti din timp si sa cautati orice medic dispus sa va ajute sa gasiti un tratament.mi s-a spus ca perioada de viata a unui pacient diagnosticat cu fibroza pulmonara este in medie de 5 ani, dar totul depinde de organismul omului caci mama mea, desi a scazut enorm de mult in greutate, se lupta cu aceasta boala de 6 ani.multa sanatate si putere de lupta.cu stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.