fibroza pulmonara

08-04-2012
sorin moaca
Nu este medic/terapeut
sorin moaca
Sotia mea a fost diagnosticata initial cu tbc pulmonar miliar cu toate ca sputa nu confirma, dar confirmata in urma examenului histo-patologic prin toraco-tonie cu biopsie pleuro pulmonara.Cu tratament corect efectuat timp de 9(noua) luni (considerandu-se o TBC miliara) in urma diverselor cotroale ulterioare diagnosticul relevat a fost fibroza pulmonara extinsa bilateral de etiologie neprecizata.

CT TORACE NAT.IV
Fata de examinarea precedenta (10.03.2008) se constata:
- Mentinerea cu moderata acsentutre fibrozei pulmondfe perilobulare si
subpleurale apico-bazele bilaterale predominant infrahilar dreapta cu Eonstituirea
unei arii izolate ce circumscrie si insoteste elementele bronsice aferente lobului
mediu.
- Hipertranspmenta circumscrisa cu diarnetru de l, lll cm, inconjursta de fibroza si
leziuni difuze infiltrative dispusa in segmentul posterior LSD.
- Se mentin determinmile micranodulme milime apico-bazale bilaterale, aderentele
pleuro-parenchimatoase in acelasi context cronic.
F ara colectii lichidi ene intrapleurele sau intrapericardice'
Arienopatii crediasiiiiale pi-ezente cu rliarireirui rie '1, 2 cm periaoftic, i, 4 ioja
tsrethy, respectiv hiiare 1, 4 crn cu microcatciticari incluse-
Adenopatii cu diametrul de pana la 1 cmperi-gastric-
Concluzie: Comparativ cu exarninarile anterioare se constata mentinerea leziunilcr de
fbn( cu extinderea fibrozei peribronsice LM si aparitia unei cavitati aerice atbrente
segmentului posterior LSD (reactivare TB?).
1 comentarii
0
17-10-2012, ora 14:01
sorin moaca
Nu este medic/terapeut
sorin moaca
pentru Dr. Marius Uscatu
Referitor la mesajul meu cu fibroza pulmonara, din 08.04.2012, spuneti-mi ce parere aveti si unde ar trebui sa ma adresez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.