fibrom uterin si sarcina - exista sanse?

03-08-2009
carmina_clara
Nu este medic/terapeut
carmina_clara
buna ziua!

am efectuat o ecografie uterina in urma careia am fost diagnosticata cu fibrom uterin - uter fibrimatos

in ecografie apareau destul de multe fibroame, dar de dimensiuni foarte mici

mentionez ca am 41 ani si as dori sa mai dau nastere unui copil;

ce mi recomandati in legatura cu fibromul si sarcina; exista sanse?

va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
28-08-2009, ora 20:38
Vlad Ileana
Nu este medic/terapeut
Vlad Ileana
Buna, am 41 ani si am fibrom uterin de 40 cu 40 cm. Sunt insarcinata in 6 sapt. si de 2 sapt.am dureri abdominale ff.mari. Medicul mi-a prescris Gynipral la 4 h.cate 1/2/zi, duphaston 4 pe zi si no-spa 3/zi dar imi amelioreaza putin durerile, nu pot face nici un fel de efort. Ma poate ajuta cineva, voi ce credeti, ma intereseaza dak a mai trecut cineva prin asa ceva. Multumesc anticipat,
0
18-09-2013, ora 16:11
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Se mai pot avea copii chiar si in cazul unui uter polifibromatos. Embolizarea trateaza toate fibroamele odata, si la 6 luni dupa interventie puteti ramane insarcinata. Este mai putin invaziva decat o operatie clasica, cu o spitalizare de o zi, iar recuperarea mai usoara. Pur si simplu, se opreste circulatia sangelui catre fibrom, acesta incepe sa scada. Se fac cateva ecografii pentru a urmari evolutia fibromului dupa embolizare si atat.
0
01-04-2015, ora 20:54
08diana
Nu este medic/terapeut
08diana
buna. Am 25 de ani si as dori un tratament naturist pentru fibrom uterin de 3 cm daca ma poate ajuta cineva. Initial a fost pe partea exterioara a uterului iar pe masura ce creşte intra în uter. Mentionez ca nu am avut copii pana in prezent. Mulţumesc.
0
16-03-2018, ora 08:04
mel1975
Nu este medic/terapeut
mel1975
Buna ziua!
Ma numesc Melania, am 42 ani si in urma unei ecografi vaginale am fost diagnosticata cu fibrom uterin si uter fibomatos. Eu inca sper sa raman insarcinata si mentionez ca pana la aceasta varsta am fost insarcinata o singura data (la 35ani)neputand tine sarcina din cauza unui tratament sever cu antidepresive. Poate fi uterul fibomatos cauza incapabilitati de-a ramane insarcinata?
0
26-06-2018, ora 16:47
Sundybela
Nu este medic/terapeut
Sundybela
mel 1975, sanse exista - depinde de pozitionarea fibromului.uite-ma pe mine :) la 41 de ani am ramas insarcinata dupa 2 ani de incercari..si imediat dupa ce am luat Fertilovit 35 plus.
acum insa am alte incercari :( ma sperie ca fibormul care inainte de sarcina avea 6cm acum are 11 cm...doctorita zice ca ar putea sa ma opereze classic in speranta de a salva sarcina, dar ca oricum operatia este cu risc...sunt speriata, problema e ca nimeni nu are cum sa stie modul in care va creste sau nu fibromul, nu este o regula.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Informează-te despre fibromul uterin
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • De ce apar fibroamele uterine?
  •