fibrom uterin intramural | Forumul Medical ROmedic

fibrom uterin intramural

07-01-2012
mikeleo
Nu este medic/terapeut
mikeleo
Buna ziua

Saptamanile trecute o prietena a fost diagnosticata, in urma unei ecografii abdominale realizate de medic ginecolog, cu un fibrom intramural de 7, 5 cm - 8 cm. A fost un control de rutina. Va rog sa imi spuneti daca varianta interventiei chirurgicale este singura sau mai exista sanse si cu un tratament hormonal sau de alt fel sa mai scada in dimensiuni.
In asteptarea raspunsului dvs,. cu respect

Miha
4 comentarii
0
07-01-2012, ora 18:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ce varsta ARE?
0
08-01-2012, ora 10:46
mikeleo
Nu este medic/terapeut
mikeleo
are 35 de ani. I s-a dat sa faca cateva analize hormonale dupa care se pare ca ii vor da sa ia duphaston. Dar depine cat, in functie de rezultatul analizelor, probabil
0
24-01-2012, ora 20:03
doina4u89
Nu este medic/terapeut
doina4u89
va rog mult, am 22 de ani si in urma cu 2 saptamani am fost diagnosticata cu nodul fibromatosfibrom uterin, medicul meu mi.a spus ca trebuie neaparat sa ma operez, dar riscurile de a mai avea copii este minim..pot face embolizare la 22 de ani?va rog un raspuns..multumesc frumos
0
18-09-2013, ora 14:11
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Desigur ca poti face embolizare! Daca nu ai intrat la menopauza, nu este nicio problema. Embolizarea urmareste pastrarea fertilitatii femeii, asa ca pe viitor ar trebui sa ai copii fara probleme. Dar sa astepti 6 luni dupa embolizare, timp in care fibromul scade iar uterul isi revine. Cel mai bine ar fi sa discuti cu un medic radiolog interventionist, ei iti pot da cele mai multe detalii. Dr Nechifor este cel mai experimentat, il gasesti la Ponderas (fostul Delta Hospital).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •