extractul de mladite de zmeur ajuta la tratarea fibromului?

10-01-2013
gina45a
Nu este medic/terapeut
gina45a
As vrea sa stiu daca extractul de mladite de zmeur ajuta la tratarea fibromului.L-a folosit cineva si a scapat de operatie?
4 comentarii
1
11-01-2013, ora 09:54
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Extractul de mladite de zmeur ajuta la tratarea fibromului uterin, dar trebuie asociat cu extract de tuia. Daca aveti si hemoragii uterine, luati in perioada menstruala capsule Normoflux, cate 2 capsule de 3 ori pe zi si ceai de cretisoara si traista ciobanului. Mama mea a scapat de operatie cu aceste plante, dar aceasta depinde si de marimea fibromului.


Multa sanatate!
0
19-02-2013, ora 12:39
antonia27
Nu este medic/terapeut
antonia27
in masura in care este posibil as avea nevoie de un sfat.

am 28 de ani si am fibromatoza uterina. mentionez ca nu am niciun copil.

nu am luat niciodata anticonceptionale de frica, ca nu cumva sa am probleme in viitor cu privire la o eventuala sarcina.

am umblat din medic in medic ( n medici) care mi-au recomandat histerectomie totala. am zis ca la 25 e prea devreme.

am gasit un medic care in 2010 s-a hotarat sa incercam printr-o interventie chirurgicala care a decurs astfel: (conform biletului de externare)

- la deschidere uter marit de volum cat o sarcina de 7 saptamani, un nodul fobromatos anterior diametru 6x4cm, un nodul fundic cu diametru de 1, 5x1cm si un nodul posterior-lateral stang cu diametru de 3x5cm;anexe bilaterale de aspect normal. se decide si se practica miomectomii multiple; la efectuarea miomectomiei nodului fundic se deschide cavitatea uterina si se palpeaya multiplii noduli fibromatosi submucosi cu diametru de 0, 3x0, 5cm, care se extirpa.

in 2013, la controlul de rutina, ca periodic le urmaresc cresterea, in 18 feb 2013, am noduli fibromatosi din care doi sunt cu dimensiuni 4x5 cm.

nu stiu ce sa mai fac, si nici cui sa ma adresez. nimeni nu sta sa+si bata capul.

mi s-a recomandat tratament cu ecclepia pe un termen de 3 luni.
0
30-09-2013, ora 16:28
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Buna Antonia,

Si eu am un fibrom mic, dar inca nu trebuie sa ii fac nimic, doar il monitorizez. Cred ca o idee buna ar fi embolizarea, se poate face in cazul tau, fibroamele nu sunt foarte mari. Iar riscul de recidiva e mai mic decat in cazul miomectomiei! Cauta l pe doctorul Nechifor, lucreaza in Bucuresti, la Ponderas. El face embolizari de peste 10 ani, si cred ca ar putea sa te ajute! Nr asistentei lui este 0731.771.111 ( Iulia) si daca vrei poti sta de vorba cu ea, te poate ajuta cu multe informatii!

Mult succes in rezolvarea problemei tale!
0
14-07-2014, ora 12:15
CatalinaVas
Nu este medic/terapeut
CatalinaVas
Buna,
Si eu am trecut prin aceasta procedura de embolizare si sunt foarte multumita de alegere. Operatia a fost realizata tot de catre domnul dr.Rares Nechifor. Am 25 de ani si la un timp destul de scurt dupa operatie am ramas si insarcinata ceea ce mi-a implinit viata.
Recomand cu caldura realizarea acestei proceduri pentru toate pacientele!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Folosirea simultană a medicamentelor anti-cancer cu medicamentele pe bază de plante, potențial dăunătoare
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •