am fibrom uterin? | Forumul Medical ROmedic

am fibrom uterin?

26-12-2010
andreea041290
Nu este medic/terapeut
andreea041290
Buna.sunt Andreea am 20 de ani si am si eu o problema sa spunem, am auzit la cineva care are fibrom uterin k se simte ca un ou...si as putea sa zic ca m-am cam speriat pt ca si eu am o umflatora in capatul vaginului..si uneori dupa contact sexual ma doare burta...Va rog tare mult sa-mi spuneti am fibrom uterin?.sunt foarte ingrijorata
4 comentarii
0
27-12-2010, ora 14:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Semnele descrise nu sugereaza deloc ca ar fi vorba de un fibrom. Daca, insa, doriti se excludeti aceasta posibilitate, faceti o ecografie.
0
12-01-2011, ora 21:22
Bmire
Nu este medic/terapeut
Bmire
Buna ziua, am uter fibramotos si mi s-a dat vitamina E din a 16 zii pana in a 25 zii, dar ce nu inteleg este a 16 zii din ziua ciclului sau de la inceputul luni?
0
07-02-2011, ora 22:56
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
socotesti a 16-a zi din ziua in care ti-a venit menstruatia...
0
18-07-2011, ora 11:24
ESMA G
Nu este medic/terapeut
ESMA G
Buna ziua ! am marea rugaminte sa imi raspunda cineva..ma simt tare neputincioasa.Mama mea a fost depistata cu un fibrom de 10 cm...i s-a recomandat histerectomie totala.dat fiind ca formatiunea nu este omogena...si ar fi foarte bine "ancorata " de uter din mai multe parti.Ce presupune asta? Se va face o biopsie din cate stiu.in cazul in care tumora este maligna..este viata ei in pericol, desi s-a eliminat tot?
va rog din suflet sa-mi raspundeti.sunt foarte ingrijorata, am doar 24 de ani.iar ea este tot ce am mai frumos pe lume. Va multumesc anticipat ptr amabilitatea dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •