fibrom uterin

31-05-2010
aflorei
Nu este medic/terapeut
aflorei
Am 35 ani.In data de 22.02.2010 am fost la un control ginecologic, unde mi-a descoperit mai multe:-uter marit (70/58/73mm);cavitate usor deplasata ant., cu endometru 12, 6mm(ziua16);nodul subseros de 26/23mm.L col=46 cu multiple imagini hipoecogene endo-cervicale. -intramiometrial si lat. de nodul de 32mm. ovar stg.=31/22mm; ovar dr.=25/11mm(la acesta am fost operata in 2004 de un chist), amandoi avand constructie normala.Uter polifibromatos. Examen microscopic: leucocite numeroase, frecvent degradate;celule epiteliale numeroase si frecventa flora microbiana mixta, mucus abundent. Culturi:-prezente colonii Candida spp. Dupa care am urmat pana acum un tratament pt.fibroame cu cerazette(am luat 3 folii pana acum) si un tratament pt infectie cu FLUOMIZIN(5 zile), urmat cu CERVUCID(acesta l-am luat de 3 ori cu intrerupere de 7 zile intre ele). Acum am fost din nou la control, unde diagnosticul este urmatorul:-uter retrovers, contur policiclic, constructie omogena;diam.longit.89, 7/61, 1/67, 8mm;cavit. liniara centrala; endometru7, 5mm; nodul fibromatos intramural fundic 16mm si nodul fibromatos anterior intramural 32/26mm; canal cervical41, 3 cu 2 chisti naboth(aici nu inteleg bine). Ovar dr.-aspect normal 23, 1mm/16, 6 cu 1 folicul si ovar stg.-aspect normal 43, 3/21, 3mm cu 1 folicul preovulator de 21mm. Douglas-liber. Polifibromatoza uterina Secretie f. abundenta. Acum intrebarea mea este:este bine sa schimb Cerazette cu Duphaston, avand in vedere ca un fibrom a scazut iar celalalt a crescut?acum nu stiu care din ele ca au denumiri diferite.Cel mai mare, a zis doamna doctor, ca deja este calcificat si nu crede ca ma mai poate ajuta anticonceptionalele.Credeti ca o embolizare ar fi mai indicata?Si cum pot scapa de infectia asta, deoarece am ani buni de cand fac tratamente si nu imi mai trece, iar testul papanicolau nu mi-l poate lua din cauza asta?Cine stie?Poate ma voi trezi si cu un pui de cancer! Va multumesc!!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •