fibrom uterin - tratament?

27-01-2007
lolita 1
Nu este medic/terapeut
lolita 1
va rog modalitati de tratare fara interventie chirurgicala a unui fibrom uterin cu col marit. mi s/au prescris refen retard si orgametril
14 comentarii
0
27-01-2007, ora 00:00
taliadda
Nu este medic/terapeut
taliadda
Exista o posibilitate de tratament fara chirurgia clasica, se numeste embolizarea arterelor uterine si presupune zile mai putine de spitalizare, fara incizii, si cu disconfort minim.
0
17-06-2010, ora 15:50
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Sa va spun si eu povestea mea. Am 27 de ani si am fibrom uterin, de fapt doua fibromuri( sau fibroame?).nu conteaza. Am fost la medic sa fac un ecograf pt ca aveam menstruatie foarte abundenta si in plus avemam sangerari dupa si pana in menstruatie. Aceste simptome le aveam cam de 1 an 2. Medicul mi-a recomandat sa fac embolizare sau sa il scot laparoscop. Am mers la euroclinic sa fac ecograful intravaginal pt ca vorbisem la clinica dr. Nechifor sa fac embolizarea acolo. La euroclinic nu se fac embolizari. Dar dupa ecograf dr. mi-a spus ca la mine nu se poate face embolizare pt ca e pozitionat nu stiu cum si ca e posibil sa nu mai raman insarcinata. In plus dupa procedura am dureri foarte mari, febra si exista riscul de infectii. Mi-a recomandat sa il scoata laparoscop. Asta am si facut, aveam incredere in dr. ca se ocupa de mult de mine. M-am interat si a doau zi am facut operatia. Dupa operaie durerile nu sunt mari, in plus la acest spital toata lumea e foarte atenta, conditiile sunt impecabile. Problema e alta; la 2-3 zile dupa operatie mi-a venit ciclu si iar nu se mai opreste. Am aceleasi simptome ca inainte de interventie.Simt ca o iau razna, au trecut aproape 2 saptamani si eu tot am sangerari. In plus mi-a spus ca fibromul se va face la loc si ca ar fi bine ca intr-un an doi sa raman insarcinata iar eu nu vreau asta. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Aud multe fete ca au facut embolizare dar mie nu mi-a recom andat. Sa fi fost din pricina banilor? Operatia m-a costat 7000 de lei si ma gandesc ca de-asta nu a vrut sa ma piarda de pacienta. Daca stiti ceva va rog sa-mi spuneti si mie.
0
28-07-2010, ora 15:03
vio27
Nu este medic/terapeut
vio27
Buna Pisoias85. Cum e posibil sa coste atat de mult???Eu am tot 27 de ani si am un fibrom de 2, 7 cm subseros(pe peretele uterin).luna viitoare o sa merg din nou la medic sa vad cum a evoluat. mie nu mi-a dat niciun tratament (probabil pt ca nu aveam niciun simptom). cum te mai simti? s-a format din nou fibromul?
0
28-07-2010, ora 18:17
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Buna Vio! Din pacate starea mea nu e prea buna. Operatia a costat atat de mult pt ca a fost la euroclinic, un spital particular din Bucuresti. Acum mi-au dat sa fac diphereline in speranta ca nu vor mai creste ceilalti. Am facut prima injectei si peste cateva zile mi-a venit menstruatia si..aceiasi problema, din nou nu se opreste. Am sunat-o pe dr. si mi-a zis ca se va opri si sa fac si urmatoarea injectie. Deja nu mai stiu incotro s-o iau si ce sa mai fac. Am vb si cu prof. Nechifor si mi-a zis ca ar fi trebuit sa fac embolizare. Din pacate la clinica lui costa 5000 de lei. Deci alti bani, alta distractie. In legatura cu problema ta daca nu te deranjaza deocamdata trebuie urmarit. Daca vei incepe sa sangerezi abundent atunic inseamna ca incep sa apara efectele negative si trebuie facut ceva. Ceea ce te sfatuiesc eu pe tine sa faci este embolizare. Oricum asta trebuie facuta pt ca e mai greu sa faci bebe cu fibrom mare. Daca ai intrebari si te pot ajuta cumva cu experienta mea poti sa ma contactezi pe mes claudiu_hms.sper sa nu mi-l stearga.te pup si numai bine
0
02-08-2010, ora 18:56
vio27
Nu este medic/terapeut
vio27
Buna pisoias! daca esti salariata si te duci cu adeverinta ca ai platit asigurarile si cu trimitere de la medicul de familie catre SUUB vei plati doar solutia pt embolizare aprox 1000 de lai. de ce nu te-ai dus de prima data la dr. nechifor (am citit ca e cel mai bun)?
iar in leg cu fibromul meu sa stii ca este ff cuminte nu am sangerari in afara menstruatiei, nu am absolut nimic si am mai intrebat un medic dar nu ginecolog si mi+a spus ca are o pozitie buna si de aceea nu mi creeaza probleme.astept raspuns sami spui ce ai mai facut intre timp! multa sanatate iti doresc!
0
03-08-2010, ora 13:10
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Asta e foarte bine, daca nu ai acum sangerari e posibil sa nu te deranjeze niciodata. Eu imi facusem programare la dr. Nechifor dar la tel. mi s-a spus sa merg cu un ecograf si am fost la euroclinic sa fac ecograful. Insa medicul meu nu a fost de acord cu emboizarea si fiindca era medicul meu de multi ani am crezut-o si am ramas chiar atunci in spital si m-am operat a doua zi. Mare gresala am facut.Dupa op. i-am scris dr. Nechifor si spre surpinderea mea ma sunat si mi-a explicat in ce consta embolizarea si ca ar fi fost bine s-o fac in locul operatiei. Dar asta e.Acum mi s-a dat sa fac diphereline, am facut una pe 6 iulie apoi pe 13 mi-a venit menstruatia si nu mi s-a oprit nici acum. In fiecare zi am sangerari. Ieri am facut si ce-a de-a doua in jectie dar degeaba tot am sangerari. Am ajuns la disperare. Dr, mi-a zis ca o sa mi se opreasca in rest nimic nicio explicatie. Am fosts la alt medic de la noi din Pitesti si habar nu avea ce sunt acelea diphereline. Cum e posibil asa ceva? Daca citeste cineva si ma poate ajuta va rog sa-mi scrieti.
0
06-08-2010, ora 11:33
vio27
Nu este medic/terapeut
vio27
Draga Pisoias parerea mea e ca ar trebui sa mergi la un medic in Buc chiar daca te costa mai mult pt ca au mai multa experienta. Mie mi-au descoperit fibromul la dr Parvu din Buc. cand am fost la noi la Buzau si i-am spus doctorului ca mi-a intarziat menstra (era din cauza fibromului) mi-a spus ca s-ar putea sa fiu insarcinata dar nu-mi aduc aminte sa ma fi intrebat daca am avut contact sexual neprotejat! iar cand am fost la DR Parvu mi-a recomandat imediat ecografie si acolo s-a vazut.
peste 2 sapt vreau sa merg la control tot la el, am mari emotii.
Am mai auzit diphereline si la alte doamne de pe forumuri.Sa ne auzim cu bine!
0
07-08-2010, ora 16:34
vio27
Nu este medic/terapeut
vio27
Buna Pisoias. nu am apucat sa ajung inca la ginecolog dar cand ma voi duce o sa avem doua probleme de discutat fibromul si BB pentru ca tocmai am aflat ca sunt INSARCINATA!! nu imi vine sa cred parca e totul un vis! sper sa fie bine si bb sa se dezvolte normal si sanatos. TE PUP MULTA SANATATE
0
08-08-2010, ora 23:01
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Ce veste extraordinara! Ma bucur tare mult, sa dea D-zeu sa fie bine si eu cred ca asa va fi. Cand mama l-a nascut pe fratele meu avea fibrom. Ceea ce vroiam sa-ti spun este ca bebelu se poate dezvolta si cu fibrom. Fratele meu nu a avut nicio problema decat ca a fost mai micut fata de alti copii. Acum e mare.are 20 de ani. Ai grija de tine si vreau sa aud numai vesti bune. Te pup. Larisa
0
09-08-2010, ora 13:45
vio27
Nu este medic/terapeut
vio27
Larisa, te voi tine la curent cu evolutia sarcinii mele dar si cu cea a fibromului. spune-mi te rog tu ce ai mai facut cum te mai simti?
0
07-04-2011, ora 11:25
spamal
Nu este medic/terapeut
spamal
buna ziua, as avea doua intrebari va rog daca ma puteti ajuta, de curand am fost diagnosticata cu fibrom uterin de 3, 7/3, 8, medicul ginecolog a spus ca trebuie sa ma operez si imi este teama, se poate trata si altfel? si cea de-a doua problema...am un copil de 18 ani, din ianuarie si pana acum am facut de 3 ori exudat faringian si nazal si a iesit streptococ c in gat, tot timpul are gatul iritat, mai exact parca nu trece raceala niciodata, am facut tratament cu ospen cate 10 zile dar degeaba, ce as putea faca sa nu-i mai dau antibiotic dar sa-i dispara si streptococul? va multumesc.
0
07-04-2011, ora 12:01
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Buna ziua! Am vazut mesajul dvs., repet din nou ce am scris mai sus in legatura cu fibromul. Eu sunt patita, am facut operatie si nu ma ajutat cu nimic, doar am dat o groaza de bani. Imediat dupa operatie menstruatia era la fel de abundena si practic imi venea mai tot timpul. In dec 2010 am facut embolizare si de arunci nu mai am probleme. Nu stiu cat o sa tina, dar daca este nevoie voi face din nou. Fibromul dvs va face probleme? aveti sangerari abundente? Eu am uter fibromatos care produce mereu fibroame de-asta cred eu ca nu ma ajutat operatia. Mama s-a operat si ea in urma cu multi ani dar ei ia taiat foarte mult din uter si apoi intrat la manopauza. Deci sunt mute lucruri de spus, depinde si de varsta dvs. Un medic ar trebui sa va lamureasca cel mai bine dar din pacate in ziua de azi multi medici hotarasc ce e mai bine pt buzunarul sau. Medicul meu care ma operat nici nu a vrut sa auda de embolizare, normal ca nu facea ea asa ceva de-asta, cum sa refuze sa ma opereze cand mi-a luat aproape 8000 de lei. Dar a fost si prostia mea ca nu am mai cerut si alta parere insa atunci eram atat de slabita incat chiar am crezut ca operatia ma va ajuta.
Deci eu una recomand embolizarea si as mai face-o inca de 10 ori daca ar fi nevoie. Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa ma intrebati.
Sanatate
0
11-04-2011, ora 15:14
spamal
Nu este medic/terapeut
spamal
am un copil de 18 ani, are streptococ c in gat din ianuarie, am facut mai multe serii de augumentin si ospen, la ultimul exudat a iesit iara streptococul, tratamentul a fost cumva gresit, se poate vindeca, medicul mi-a indicat scoaterea amigdalelor. Si inca o problema, am fost diagnosticata cu un fibrom uterin de 3, 7 cm, solutie..operatie, mai exista si alta cale de vindecare?, astept cu nerabdare raspunsul.
0
16-09-2013, ora 13:14
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Un fibrom uterin de 3.7 cm se poate trata fara probleme prin embolizare. Este mai putin invaziva decat operatia, recuperarea esrte mai rapida iar internarea de numai 1 zi. Fibroamele embolizate scad in dimensiuni si nu mai cresc, pentru ca li se opreste circulatia sangelui. Asa ca ar putea fi solutia pt dvs.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •