fibrom sau fibromatoza? va rog, un sfat...

13-12-2007
contessina
Nu este medic/terapeut
contessina
anul trecut la un examen ecografic si la unul ginecologic apoi mi s-a gasit un fibrom care avea la momentul respectiv aproximativ 40 mm; am facut vizite regulate la medicul ginecolog si am luat foarte putin timp lutenil si vit D, apoi am dorit anticonceptionale si am intrerupt si vizita la medic pt ca ma obosea faptul ca fibromul ala ba se vedea, ba nu se vedea; intai s-a crezut ca am uter dublu, apoi la un ecograf 4D iar era fibrom.in iunie am facut ultimul ecograf si acum am fost la din nou la unul dar la alt doctor si mi s-a pus diagonsticul de uter fibromatos si ovare chistice - uterul este marit si ovarele inflamate- iar acest doctor nu a mai gasit fibromul...(am si uter retrovers) problema e ca pe mine ma doare foarte tare abdomenul in partea inferioara. ma doare si cand stau ma doare si in timpul contactelor sexuale, ma doare si la defecatie... si pt mine chiar a ajuns o problema.mi s-a recomandat acum si un examen sumar de urina pt a se vedea daca nu am infectie a cailor urinare si daca nu cumva ma doare burta si din cauza asta.(nu am usturimi la urinare)nu stiu ce sa mai zic. am fost la un doctor pt o termoviziune si acolo mi-a zis ca am colon iritabil...(tot la ultimul ecograf mi s-a spus ca am colecist cu nisip si calculi la rinichiul stang si pe dreptul o staza- care la primul ecograf era din cauza fibromului care era in cornul drept al uterului si care apasa pe uretra)...si cam atat...astept si de la voi o parere...ca eu nu stiu ce sa mai cred...;am 22 de ani sunt casatorita, nu am copii. multumesc!
1 comentarii
0
13-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Povestea dv îmi aduce aminte de o lege a lui Murpy: cine are un ceas ştie ce oră e, cine are două ceasuri nu ştie niciodată sigur.
Lăsând gluma la o parte, este bine ca oamenii să aibe un singur doctor, iar copii care se nasc o singură moaşă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.